Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

3D LED projektor a felső kategóriából

Sim2 Mico 150

 

2012. december

  

Tesztjeinkhez általában szélesebb vásárlói réteg által elfogadható árkategóriából válogatunk projektorokat, de a vetítéstechnika fejlődését igyekszünk figyelemmel kísérni a drágább kategóriában is. A Sim2 modelljeit régóta figyelemmel kísérjük, és sikerült is már bemutatni egy-egy modellt. Az olasz gyártó nem ritkán hoz ki olyan vetítőket, amelyek technikai újdonságban hónapokkal, esetleg évekkel előzik meg a konkurenciát. Például nekik volt először DarkChip4-es DMD-vel szerelt DLP projektoruk, és 2012 elején is ők jelentették be az első LED fényforrással üzemelő, Full HD felbontású aktív 3D projektort. Ez a modell a Mico 150, amely 2012 tavaszán jelent meg, és valamikor nyáron jutott el hazánkba. Az év végére pedig nekünk is sikerült tüzetesebben megvizsgálni egy példányt.


 

Sim2 Mico 150

 

2012. december

  

Tesztjeinkhez általában szélesebb vásárlói réteg által elfogadható árkategóriából válogatunk projektorokat, de a vetítéstechnika fejlődését igyekszünk figyelemmel kísérni a drágább kategóriában is. A Sim2 modelljeit régóta figyelemmel kísérjük, és sikerült is már bemutatni egy-egy modellt. Az olasz gyártó nem ritkán hoz ki olyan vetítőket, amelyek technikai újdonságban hónapokkal, esetleg évekkel előzik meg a konkurenciát. Például nekik volt először DarkChip4-es DMD-vel szerelt DLP projektoruk, és 2012 elején is ők jelentették be az első LED fényforrással üzemelő, Full HD felbontású aktív 3D projektort. Ez a modell a Mico 150, amely 2012 tavaszán jelent meg, és valamikor nyáron jutott el hazánkba. Az év végére pedig nekünk is sikerült tüzetesebben megvizsgálni egy példányt.

 

A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben

 

Tulajdonságok

 

Az M150 újdonságát nem a LED meghajtás adja, hiszen korábban is volt már a Sim2-nek ezzel a LED motorral szerelt projektora (Mico 40/50/60). A Luminus PT120 LED motor azonban ebben a modellben kapott egy kis tuningot, és a gyártó szerint egészen 1100 lumen maximális fényerőig tudták „felzavarni”. A vetítőben „top grade” 0,95’’-es DarkChip4 dolgozik (ez önmagában többe kerül, mint egy komplett belépő 1080p DLP projektor), és az alkalmazott DMD vezérlés már van olyan gyors, hogy 120 Hz meghajtással aktív 3D megjelenítésre legyen képes.

 

A minimum 30 ezer óra üzemidejű folyadékhűtéses LED fényforrás előnye nem csak annyi, hogy 8-10 lámpa árát megspóroltuk, hanem elviekben a LED fényereje és színegyensúlya is relatíve stabil marad az élete során. A lámpás projektorok esetében a fényerő drasztikusan csökken az élettartamuk alatt, és a fényforrás színezete is olyan sokat változhat, hogy akár 5-600 óránként újra kell kalibrálni a projektort.

 

A kiemelhető tulajdonságok közül még néhány: 3-féle objektívvel rendelhetjük a projektort (0,65-3.9:1 vetítési arány tartományban mozoghatunk ezekkel). A Dynamic Black automatikus fényerő-szabályozással a gyártó szerint100000:1-ig tornázhatjuk fel a kontrasztot. A vetítő objektívje motoros zoommal, motoros fókusszal és motoros mozgatással (lens shift) rendelkezik. Az objektív maximális elmozgatása felfelé 60%, lefelé 25%, oldal irányban ±8%.

 

Ami számunkra még fontos lehet, hogy a gyártó szerint a vetítő nagy pontosságú egyedi spektrofotométeres Rec. 709 kalibrációval jön le a gyártósorról. Mindemellett, ha a későbbiekben mégis finomhangolni akarunk a gyári beállításokon, teljes értékű CMS rendszer készült hozzá, amit PC-ről tudunk vezérelni soros porton.

 

Külső

 

A Sim2 formatervezői kicsit újítottak az utóbbi pár évben, és az áramvonalas sportkocsi design mellé bedobtak pár szögletes téglaformát. Az egyik ilyen „tégla” az M150. A robusztus méretű készülékház nem csak a formájával, de a kivitelezéssel, és a súlyával is tiszteletet parancsol. A házimozis Sim2 modelleket nézve a 28 kilós Mico150 mellett a 3-chipes LUMIS kifejezetten kompakt készüléknek tűnik.

 

SIM_Mico_150.jpg

A nagy fekete téglatest. Nem túlzottan elegáns, de az állandó legömbölyített Sim2 design után igazi felüdülés egy masszív szögletes projektort látni

 

Mindezek mellett nem lehet azt mondani, hogy csúnya lenne az M150. Igaz, hogy egy fekete doboz az egész, de a készülékház jó minőségű anyagokat használ, és az oldalsó hűtőbordák is jól állnak neki. Az egész vetítőnek igazi ipari kinézetet lett, amit tovább fokoz a hatalmas méretű, fém hengerbe burkolt objektív.

 

Installálás, objektív

 

A nagy zoomtartomány és a függőleges objektívmozgatás igen tág határt szab az elhelyezhetőségnek. Az oldalirányú képeltolás inkább jelképes mértékű, azonban éppen arra alkalmas, hogy ha vízszintes irányban nem sikerült teljesen pontosan helyre rakni a projektort, akkor a végső beállítást meg tudjuk oldani vele. A motoros zoom, fókusz és lens shift jól jönnek, amikor az ember egyedül próbálja nagyon pontosan helyre rakni a képet a vászon mellett. Nem is volt ezzel különösebb gond, bár nem lenne rossz, ha a vezérlő gombokkal kicsit finomabban is lehetne pl. a zoomot állítani. A vetítő kb. a vászon közepe magasságában kapta meg a végső helyét, a zoom pedig ugyancsak kb. középállásban volt.

 

Az objektív természetesen nem a design miatt lett ekkora. A hatalmas lencsék rajzolata szép, éles, és szinte teljesen színhiba-mentes. A kép oldalain látszik egy kis kromatikus aberráció, de ebben a mértékben még ebben az árkategóriában is normális ez a jelenség.

 

Az objektívnek köszönhetően az ANSI kontraszt brutálisan jó. Az ANSI tesztábrákon azonnal lehetett látni, hogy a fekete falú szobában, a világos jeleneteken nagyon jól fogja tartja a kontrasztot az optikai rendszer. A mérések szerint az ANSI kontraszt 780:1, ami még a legjobb DLP projektorok között is kiemelkedően jó adat.

 

mico150screenshot.jpg

A közeli képen is élesek maradnak a pixelek, az objektív rajzolata pontos, és csaknem teljesen színhiba-mentes

 

Kalibrálás

 

Első bekapcsoláskor natív színgamuttal indul a projektor, ami a LED fényforrás miatt rettenetesen túlszínezett. Ezt furcsállottam, hiszen a Sim2 is tudja, hogy nem ez a szabványos. De igazából az átlagos Mico150 vásárlónak a beállítással úgysem lesz gondja, hiszen a telepítés ebben az árkategóriában jár a projektorhoz. A Sim2 esetében a gyári Rec. 709 beállításhoz a HDTV színgamutot és a 6500 K színhőmérséklet kell kiválasztanunk. Átkapcsolva ebbe az üzemmódba, a mérések szerint a következő eredményt kapjuk:

 

Sim2_mico150_HDTV_uncalibrated.jpg

Rendkívül pontos a gyári kalibráció. A színhőmérsékletet leszámítva, annyira jók a mért értékek, hogy nem is igazán kellene hozzányúlni. Az RGBCMY luminancia is a helyén van, csupán a vörösbe kell kicsit korrigálni. A köztes szaturációs értékek is teljesen jól a helyükön vannak, a cián az egyetlen, amit talán odébb kell majd kicsit tolni

 

Az utóbbi időben szinte minden komolyabb gyártó odafigyel arra, hogy a termék kapjon egy viszonylag jó gyári beállítást. Ez érhető, hiszen a komolyabb teszteken ez fontos szempont, és a vásárló is jól jár, ha kalibrálás nélkül, már a dobozból kivéve is kaphat egy normálisan beállított projektort. Nos, a Sim2-nek a gyári Rec. 709 beállítást sikerült valóban nagyon pontosra megcsinálni, talán a legjobb gyárilag beállított projektor ez, amellyel eddig találkoztam.

 

Bármennyire is jó a gyári Rec. 709 kalibrálás, mindenképpen ki akartam próbálni a Sim2 kalibráló rendszerét. A PC-n futtatható program soros porton kommunikál a projektorral, és manuális vagy automata kalibrációval tudjuk beállítani a projektort. Természetesen a színek helyrerakása mellett a színhőmérséklet és a gamma is finoman hangolható. Az automata kalibrációt sajnos nem tudtam kipróbálni, mivel az én műszereimmel nem volt kompatibilis, így maradt a kézi finomhangolás. De ezzel nem is volt baj, inkább az érdekelt, hogy különböző beállításokra hogyan reagál a CMS rendszer.

 

displayimage.jpg

A Live Color Calibration szoftver színkalibráló része

 

A gyári kalibráció esetében a vörös csatorna fényességét húztam kicsit vissza és a cián csatornát toltam a helyére. Korrigálásra került színhőmérséklet, kicsit melegebbre állítottam a fehérpontot, hogy pontosan meglegyen a 6500 K. Az eredmény ez lett:

 

Sim2_mico150_HDTV_calibrated.jpg

A rendelkezésre álló műszerekkel és mérési/kalibrálási módszerekkel ennél pontosabbra még nem nagyon állítottam be projektort. Nagyon jól használható a CMS rendszer, és pontosan azt csinálja, amit kérek tőle. Az egyes jellemzőket állítva nem állítódnak el más jellemzők, mint ahogy azt sok projektornál tapasztalni lehet az alsó vagy közép kategóriában

 

Kalibrálás után elvégeztem a fényerő- és kontrasztméréseket. A natív kontraszt valamivel 3000:1 alatt van, ami a DLP mezőnyben jó, de nem kiemelkedő. Az ANSI kontrasztot már említettem, hogy nagyon magas, ez jól fog jönni a világos jeleneteken. A fényerő kalibrált állapotban 670 lumen. Ez feljebb lehet tornázni a Brilliant Colort bekapcsolva (LED overlap), de a plusz fényerő és kontraszt csak úgy 10-12%-al több, és nem tetszett, amit a Brilliant Color a színekkel csinált. Így végül inkább kikapcsolva hagytam a LED overlap módot, az a 10% nem ér ennyit.

 

Sajnos a specifikációban megadott 1100 lumen közelébe sehogy sem tudtam felvinni a projektort, még az összevissza színezett nagy fényerejű üzemmódok is alig mentek 800 lumen fölé az én műszereimmel mérve. Ennek ellenére a kalibrált 670 lumen tisztességesnek mondható. Ekkora fényerővel 2D-ben egészen 3 méter széles vászonig felmehetünk, ahol még kb. 12 footlambert fénysűrűséggel számolhatunk 1-es nyereségű vásznat használva. Ez ugyan már határeset fényerőben, de élvezhetően világos képet ad mozifilmekhez. Ami viszont fontos, hogy ez a kb. 12 footlambert a LED meghajtással hosszú távon is megmarad.

 

Képminőség, kontraszt

 

A fenti mérési ábrák szép pontosak lettek, de az igazi kérdés, hogy a mérésnek megfelelően jó-e a képminőség filmekkel. A teszthez válogatottan szépre fotózott jelenetek mellett igyekeztem olyan filmekkel is készülni, amelyek problémásabbak szoktak lenni pontatlanabb megjelenítőkön, illetve kíváncsi voltam, hogyan bánik a Dynamic Black rendszer a sötét filmjelenetekkel.

 

A világos és természetesre fotózott filmrészletek nagyon jó színvilággal, fantasztikusan tiszta, éles, részletgazdag képpel jelennek meg a vásznon. Jómagam régóta nagy rajongója vagyok az 1 chipes DLP projektoroknak, és ez a vetítő nagyon szépen meg is mutatja az 1 chipes rendszer előnyeit. A végletekig leegyszerűsített fény útvonal miatt a kép mentes a fényszóródásoktól, és a kép nagyon tiszta, éles. Mindemellett a jól beállított színkeverő rendszer nemcsak a megmért 25 ponton helyes, de a végigpróbált film jeleteken is nagyon jó színvisszaadásra képes. A problémás filmjelenetekkel is teljesen korrektül bánik, nem nagyon lehet kizökkenteni magabiztosságából a gyengébbre sikerült felvételekkel sem.

 

A mérések alapján a natív kontraszt kalibrált állapotban 2890:1. Ez meglehetősen kevésnek tűnik pl. a JVC D-ILA projektorokhoz hasonlítva, de már az LCD is elérte ezt a szintet. Ez az érték a DLP mezőnyben sem a legjobb, de az 1 chipes DLP projektorok továbbra sem mennek 4-5000:1 natív kontraszt fölé. A Mico150 esetében az is lefelé húzza a natív kontrasztot, hogy nem alkalmazható túl szűk írisz. A LED fényforrás így is határon van hajtva. Szűkebb íriszt alkalmazva akár 4000:1 fölé is fel lehetett volna zavarni ezt a projektort, de a fényerő nem lett volna elég nagyobb vászonméretekhez.

 

A kiváló minőségű optikai elemekkel a nagy egyidejű kontraszt nagyon szép, dinamikus képet ad a közepesen vagy jobban bevilágított jeleneteken. A sötét filmjelenetekhez azonban a 3000:1 közeli érték már néhol kevés lehet. Ezen próbál segíteni a Dynamic Black rendszer, amely a fénymennyiséggel és a gamma állítgatásával próbálja inverz szimulálni az emberi pupilla működését.

 

Általában a dinamikus íriszrendszereket azzal rontják el, ha a kiindulási natív kontrasztból sokkal nagyobb kontrasztot próbálnak kihozni. Igaz, ezzel szép nagy kontrasztértékeket lehet produkálni papíron, de a natív kontraszt két-háromszorosánál magasabbra felmenni dinamikus írisszel nem a legjobb ötlet. Egy bizonyos mérték felett elkezdenek látszani a fényerőváltások, és a nagyon sötét jeleneteken a feliratok sötétek lesznek.

A Mico150 esetében szerencsére ezzel nem volt gond. A Dynamic Black nagyon visszafogottra van beállítva, és jól is dolgozik. A kontrasztot 5200:1 magasságába növeli, ami körülbelül megfelelő mérték. A jelfeldolgozás is korrekt, ritkán lehet csak rajtakapni működés közben, ahogy belenyúl a képbe. A feliratok fényességét sem rontja el, ami nekünk különösen fontos, hiszen a beszerezhető filmek nagy része inkább feliratos, mint szinkronizált.

 

3D megjelenítés

 

A korábbi 3D DLP projektorok tesztelésekor már tapasztalhattuk, hogy akár az egészen olcsó modellekkel is szinte teljesen crosstalk (ghosting, szellemkép) mentes a 3D megjelenítés. Az M150 is teljesen korrekt ebben a jellemzőben. A legdurvább crosstalk teszt jeleneteket is 100% lefedéssel vitte, úgyhogy szellemképesedéssel semmiképp nem kell számolnunk. A vetítőhöz 2 szemüveg jár, melyek kiemelkedően jó minőségű LCD shutteres 3D szemüvegek. Ennek megfelelően 3D módban teljesen hangtalanok, egész kényelmesek, és szemüveg mellett is használhatók maradnak.

 

Jelenleg 1 chipes DLP rendszerrel maximum 120 Hz képfrissítéssel van lehetőség 3D megjelenítésre, ezzel az ütemmel megy az M150 is 3D módban. Ezen a frekvencián már eltűnik a kép villogása, viszont a 24 képkocka/másodperces filmek elvileg nem rakhatók ki akadozásmentesen. Ennek javítására a képkockák közé lehet számolni átmeneti kockákat, vagy a képkocka ütemezéssel lehet trükközni. Az M150 is használ valami megoldást erre, mert a kép folyamatossága egész jó. Nem olyan jó, mint a 3-chipes Lumison alkalmazott 144 Hz-es Triple FLash megjelenítés, de nem is akadozott annyira, mintha simán 3:2 ütemben lettek volna kirakva a képek. A folyamatosság sem olyan, mintha közé számolna újabb képkockákat, azaz valahogy máshogy, a képsorrenddel variálnak. Ezt nem sikerült pontosan kideríteni, a lényeg, hogy jól megoldották 120 Hz-cel is a 3D ütemezést.

 

Bármennyire is pontos a 3D megjelenítés, ezen a projektoron is kikerülhetetlen gond a jelentős fényerőcsökkenés 3D módban. A szemüveg kikapcsolt állapotban is kb. harmadolja a fényerőt a polarizációs szűrők miatt. 3D üzemben tovább feleződik a fényerő, mivel az idő felében zárva van az LCD shutter. Így kb. hatoda fényerőnk marad legjobb esetben. Ezt hozza is a DLP rendszer, szemüvegen keresztül mérve valamivel kevesebb, mint hatoda fény maradt meg. A gond az, hogy a kiindulási fényerő 3D módban valamivel 700 lumen alatt van, ezért marad 3D-re kb. 120 lumen. Ezzel gyakorlatilag kiesik a nagy vásznakon a 3D vetítés, 2 méternél szélesebb vászonnal csak akkor lesz elég világos kép, ha nagy nyereségű vásznat használunk.

 

Hibajelenségek, videofeldolgozás

 

A DLP hibajelenségeket számba véve, mint pozitívum, a szivárvány hiánya, ami igazán kiemelendő. Jómagam 7x-es sebességű színkerekes projektort használok nap mint nap, és bizony 7x sebességnél sem nehéz néha elkapni a szivárványt például a filmfeliratokon. Az M150 LED meghajtása sokkal gyorsabb RGB váltással dolgozik, mint a színkerekes projektorok, ezért a szivárvány sokkal kevésbé látszik. Ez persze nem azt jelenti  azt, hogy pl. tesztábrákkal nem hozható elő a szivárvány. Fekete háttérre kirakott vékony fehér vonalakon továbbra is láttam egy kis szivárványt, de filmekkel, és a feliratokon gyakorlatilag teljesen szivárványmentes volt a kép.

 

A színárnyalatok képzésével nem volt gond, színátmenet sávosodás, és pontszórás még gyors mozgás közben sem jellemző.

Képfeldolgozás oldalról elsőrangúan teljesített a projektor. Igaz, ezt el is vártam tőle, hiszen már 10 évvel ezelőtt is arról volt híres a Sim2, hogy nagy gondot fordítanak az analóg és digitális jelfeldolgozás minőségére. Gyakorlatilag hajthatjuk bármivel, nagyon stabilan dolgozza fel a problémás jeleneteket. A deinterlacer analóg és digitális jellel is kiváló. Még azzal is megpróbálkoztam, hogy váltott soros 3D foci TV-műsorral meghajtottam, hátha megbolondul tőle, de ezt is korrektül kezelte, és szépen megjelenítette a 3D képet.

 

Összegzés

 

Nem csalódtam az olasz gyártóban, ismét sikerült egy tisztességesen összerakott projektorral előállniuk. A Mico 150 jól példa arra, hogy mennyire jó tud lenni az 1-chipes DLP rendszer hibátlan, tiszta, éles és dinamikus képe. A szivárvány, mint az 1-chipes rendszer igazi hátránya, gyors LED meghajtással gyakorlatilag elhanyagolható. A teszt alatt egy minőségi alkatrészekből összerakott, jól kiegyensúlyozott moziprojektort ismertem meg. A képi világ letisztult, dinamikus, a színreprodukció precíz. A vetített kép „celluloid” jellege a megfelelő minőségű HD anyagokkal szépen megmarad. Nagyon szerethető a képe, és nem igazán lehet kibillenteni ebből az állapotból a problémásabb filmjelenetekkel sem.

 

3D módban is korrektül teljesít, de a fényereje 3D-ben nem passzol ahhoz a vászonmérethez, amit 2D-ben simán ki tudunk használni. Ezzel a fényforrással érdemes jóval 2 méter szélesség fölé menni, viszont 3D módban ekkora képen nem kapunk elég fényerőt.

Elsősorban azoknak ajánlom, akik egy jó színvilágú, letisztult képű 2D mozi projektort keresnek, és ki akarják használni a LED meghajtás előnyeit.

A készülék fogyasztói ára 20.000 euro, a hazai forgalmazó a Házimozi Stúdió, www.thx.hu

 

Előnyök

- Kiváló minőségű optikai rendszer, szép rajzolattal, nagyon magas ANSI kontraszttal

- Jó fényerő 2D módban LED meghajtással

- Minimum 30 ezer LED üzemóra

- Szinte tökéletes gyári Rec. 709 kalibráció

- Rendkívül jó képi világ, jó színekkel, filmszerű, dinamikus, tiszta képpel

- Kiváló szürkeskála és gamma teljesítmény

- Jól programozott dinamikus íriszvezérlés (Dynamic Black)

- Pontos, crosstalk-mentes 3D megjelenítés

- Jó minőségű videofeldolgozás

- Profi, PC-ről futtatható színkalibráló rendszer

- Kiváló minőségű készülékház

- A ki- és bekapcsolás azonnali, nem kell a lámpára vigyázni

- A LED meghajtás miatt 1-chipes DLP létére a szivárvány effektus nagyságrenddel kevésbé látszik, mint a legjobb színkerekes projektorokon

 

Hátrányok

- Nem hangos, de folyadékhűtés mellett sem olyan halk, mint a szintén folyadékhűtéses Mico 50 volt

- Nagy vásznakhoz kevés 3D fényerő

- Magas ár

- A natív on/off kontraszt DLP mezőnyben jó, de az összes technológiát figyelembe véve közepes

 

Kontraszt és fényerő mérési adatok

 

Maximális fényerő (LED overlap, high brightness színhőmérséklet): 810 lumen

Kalibrált fényerő (overlap ki, 6500 K): 670 lumen

Natív kalibrált kontraszt: 2890:1

Egyidejű kontraszt mérési adatok:

50%     780:1

25%     1090:1

15%     1370:1

5%       1810:1

2%       2290:1

0,2%    2620:1

 

Gyári adatok

 

- Lapkakészlet: 0,95”-es DarkChip4 DMD 

- 2 x HDMI 1.4 bemenet

- Analóg bemenetek: 1 x kompozit video (RCA), 1 x S-Video (mini DIN 4 pin), 1 x komponens bemenet (3 x RCA), 1 x RGBHV/YCrCb (1 x D-Sub 15 pin)

- Színtartomány: >128% NTSC, >180% Rec. 709

- Felbontás: 1920 x 1080 pixel

- Objektívmozgatás: 65%/25% vertikális, 8% horizontális

- Objektívek: 1,5-2,1 (T1 standard objektív); 2,1-3,9 (T2 opcionális objetív); 0,675 (short throw objektív)

- Fényforrás: SUPER Pure LED, 30000 óra élettartam

- Maximális kontraszt: 100000:1

- Fényerő: 1100 lumen

- Méretek: 530 x 220 x 420 mm

 - Tömeg: 28 kg

 

balagee

‹‹‹ További Tesztek