Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

4000 lumenes hordozható prezentációs vetítő

Acer P5390W

 

2013. június

 

Régen elmúltak azok az idők, amikor egy 800 x 600 pixeles natív felbontású, néhányszáz lumenes adatvetítőért sokszázezer forintot kellett „kipengetni”. Ma már egyre szélesebb körben általános az 1280 x 800 pixel (WXGA) felbontás, a 3-4000 lumen fényerő, a sokoldalú csatlakozófelület – mindez néhány kilogrammos hordozható kivitelben. Nos, többek között ilyen prezentációs projektorokat kínál az Acer is, meglehetősen kedvező áron. Módunkban volt a P5390W típust tesztelni, és kíváncsiak voltunk a valódi teljesítményére. Magyarán arra, hogy megéri-e az árát?


Acer P5390W

 

2013. június

 

Régen elmúltak azok az idők, amikor egy 800 x 600 pixeles natív felbontású, néhányszáz lumenes adatvetítőért sokszázezer forintot kellett „kipengetni”. Ma már egyre szélesebb körben általános az 1280 x 800 pixel (WXGA) felbontás, a 3-4000 lumen fényerő, a sokoldalú csatlakozófelület – mindez néhány kilogrammos hordozható kivitelben. Nos, többek között ilyen prezentációs projektorokat kínál az Acer is, meglehetősen kedvező áron. Módunkban volt a P5390W típust tesztelni, és kíváncsiak voltunk a valódi teljesítményére. Magyarán arra, hogy megéri-e az árát?


Alapjellemzők és kivitel

 

A projektor háza nem éppen kicsi, de a 4000 ANSI lumen gyári adat már sejtetni engedte, hogy nem egy „zsebprojektorról” van szó. A súlya azonban meghazudtolja a méreteit: mindössze 4,5 kg, a mellékelt hordtáskával a gép könnyedén hordozható. A DLP technológia nem meglepetés (az Acer nem gyárt LCD projektort), az viszont kellemes meglepetés volt, hogy a DMD chip egy 0,55”-es DarkChip 3-as lapka.

 

01.jpg

 

A saját felbontásból adódóan a projektor natív képformátuma 16:10. Ez a mai laptopok túlnyomó részének közismert formátuma. Egyébként a megjeleníthető legnagyobb felbontás 1600 x 1200 (PC), illetve 1080p (videó).

 

A projektor külleme egyszerű, sallangmentes, bár az elvesztés ellen zsinórral biztosított fehér plasztik lencsevédő sapka talán elhagyható lett volna, hiszen az objektív elég mélyen ül a gépben. Ami némileg feltűnő a projektor házán, az a bal oldalon, elöl található két süllyesztett forgatógomb. A funkciójuk ebben az árkategóriában szokatlan: a függőleges és a vízszintes objektívmozgatásra (lens shift) szolgálnak.

 

A projektor pozícióját az egyik hátsó láb csavargatásával (vízszintes helyzet), illetve az elülső, középső láb függőleges tologatásával és rögzítésével (vetítési magasság) lehet beállítani. Mivel az optikai képtologatás (lens shift) mellett digitális trapézkorrekció is van a gépen (±40 fok, függőleges irányban), az elhelyezés igazán kényelmesen megoldható. Azért ha lehet, inkább csak az objektívmozgatást használjuk, ne a digitális korrekciót.

 

02.jpg

 

A projektor zoomja 1,6-szeres, ami a DLP gépeknél elég nagynak számít, a vetítési arány 1,3 – 2,1, tehát a vetítési távolság és a kép szélességének aránya a zoomtól függően ilyen határok között mozoghat.

Az adatlap szerint a működési zaj 33 dB a standard lámpamódban, illetve 30 dB az energia- és lámpatakarékos ECO módban. Ez utóbbi egészen elfogadható érték egy adatvetítőtől, persze ilyenkor a fényerő is kisebb (névleges 3200 ANSI lumen).

A projektor a ház tetejéről is vezérelhető, de van egy elég kellemes távvezérlő is hozzá a szokásos Acer „Empowering” gombbal, amellyel bizonyos almenük sokkal egyszerűbben hozzáférhetők, mint egyébként. A lézermutató is aktiválható a távvezérlőről.

 

03.jpg

 

Csatlakoztatás

 

A projektor hátoldalán található csatlakozófelület igazán nem mondható szegényesnek. Igaz, a manapság gyakran megtalálható (bár valljuk be, inkább az installációs projektoroknál használt) LAN csatlakozó ezúttal lemaradt, viszont digitális bemenetből két fajta is van: HDMI és DVI-D. Hagyományos VGA bemenetből kettő is van a hátlapon, sőt egy VGA kimenetet (monitor csatlakoztatásához) is találunk. Analóg videó csatlakoztatásához van egy kompozit (RCA) bemenet és egy S-Video (miniDIN) bemenet. Nem hiányzik az RS232 vezérlőport (miniDIN) és a vezetékes távvezérlő jack aljzata sem. Az USB(B) vezérlőport a projektoron arra való, hogy a PC USB portjával összekötve a PC kezelését részben átvihetjük a  projektor távvezérlőjére (távegér). Ami a hangot illeti, 2 db 3,5 mm-es jack hüvely bemenetként, egy 3,5 mm-es jack hüvely pedig kimenetként szolgál, hiszen a beépített 2 W-os hangszóró inkább csak a hang jelenlétének ellenőrzésére alkalmas, a kimenetre viszont sztereó hangrendszert csatlakoztathatunk.

 

04.jpg 

 

Üzembe helyezés, menürendszer

 

Bekapcsolás után kisvártatva megjelenik az indulókép (az Acer logo vagy az általunk beállított tetszőleges kép), majd néhány perc után a lámpa eléri teljes fényerejét. A fent említett lábak csavargatásával beállítjuk a gép alap-pozícióját. A kép pontos helyét a lens shift forgatógombokkal, a méretét a zoomszabályzóval beállítjuk. Itt jegyezzük meg, hogy a zoom és az élességállítás kis mértékbe befolyásolja egymást, ezért több menetben kell a pontos adjusztálást elvégezni. Persze ha ez egyszer megtörtént, nincs vele további gond.

Az objektív egyébként tudja az elvárható minőséget, a kromatikus aberráció a sarkokban egészen kis mértékű, csak közelről észrevehető:

 

05.jpg

 

A gép menürendszere, amely magyarul is ”beszél”, az általános Acer projektormenük felépítését követi, persze az egyedi szolgáltatásokra szabva.

 

06.jpg

 

Más Acer vetítőkhöz hasonlóan hét almenüben találjuk a beállítási lehetőségeket: Color, Image, Setting, Management, Audio, Timer és Language. (Ez utóbbiban választhatjuk ki a menü nyelvét. A magyar menüben akadt néhány félreérthető kifejezés, ezért maradtunk az angol menünél.)

A menürendszer részletes bemutatása meghaladná e teszt kereteit (a használati útmutató egyébként tökéletesen elvégzi ezt a feladatot), úgyhogy most csak néhány fontosabb részletet emelnénk ki.

 

Az ötféle üzemmód (négy gyári és egy felhasználói) közül a Color menüben választhatunk, szükség esetén a fal (vetítési felület) színének korrekciója is itt állítható be. Ezen kívül itt találhatók a végpontozás (fehérszint, feketeszint), a színhőmérséklet, a gamma, a színegyüttfutás és a színdekóder beállításának eszközei. Teljes színmenedzsment – az összes hordozható prezentációs készülékhez hasonlóan – nincs a projektorban (ezt nem is vártuk el), ezért a teljesen korrekt műszeres beállítás nem lehetséges. Marad a próbálgatásos beállítás, amellyel – mint látni fogjuk – a színhőmérséklet egész jól belőhető, az elsődleges és másodlagos alapszíneket azonban csak korlátozottan lehet befolyásolni.

 

A gamma négy fokozatban állítható, így a változó környezethez (sok vagy kevés környezeti fény) elfogadhatóan hozzáigazíthatjuk. Az „ideális” érték viszonylag sötét környezetben a teljes gradációs sávban 2,2-es vagy ennél kicsit nagyobb érték lenne, de egy prezentációs projektort tipikusan inkább világosabb környezetben használunk, ahol az 1,8-2 körüli gamma is megteszi. A gond inkább abból szokott lenni, ha nagy az ingadozás a gradációs sávban.

 

Az Image menüben olyan jellemzők állíthatók, mint pl. az asztali/mennyezeti/elülső/hátsó vetítés választása, a képformátum beállítása (a natív formátum 16:10), a digitális trapézkorrekció stb. Ha még nem említettük volna, ez a projektor is alkalmas 3D vetítésre (DLP link rendszer, beleértve a DLP link 3D szemüveget), és ennek opciói is ebben a menüben vannak. Megfelelően felszerelt PC-ről (3D lejátszó szoftverrel és a 120 Hz-es képváltást tudó, és megfelelően beállított videokártyával) a 3D prezentáció mind VGA, mind HDMI kimenetről lehetséges, de csakis max. XGA felbontásban.

 

A Management menüben a szokásoknak megfelelően megtalálható a Normál/Eco átváltás, az automatikus kikapcsolás, a lámpaüzemóra ellenőrzése és más szolgáltatások.

A Setting tartalmazza mindazt, ami az eddigiekből kimaradt, én afféle „Vegyes” menünek nevezném. Pl. a menü helye a képen, az indulóképernyő, a forrás lezárása, a biztonsági szolgáltatások stb. Dicséretes a Closed Caption (feliratozás halláskárosultaknak) funkció, azonban csak bizonyos korlátozásokkal elérhető (kompozit vagy S-Video bemenet és NTSC jel).

Az Audio menüt nem kell bemutatni: néhány hangi beállítás eszközölhető, pl. a hangerő, a némítás stb. A Timer (időzítés) menü szintén adja megát, nem kíván bővebb magyarázatot.

 

Néhány szót érdemes beszélni az Acer Empowering szolgáltatásáról. Ez az „e” jelű gombbal a távvezérlőről és a projektorról is elérhető. Lényegében a kezelést, beállítást gyorsítja meg jelentősen, mivel közvetlen belépést enged négyféle almenübe: az eViewManagement-ben közvetlenül választhatunk a képi üzemmódok (színbeállítások) közül, az eTimerManagement az időzítő menübe hagy belépni közvetlenül, az eOpeningManagement az indulóképernyő beállításában segít, az ePowerManagement pedig a lámpaüzemmódokat engedi közvetlenül beállítani.

 

07.jpg

Bal oldalon: az Empowering technology menüből négy almenübe tudunk közvetlenül belépni. Jobb oldalon: az eView Management menüben választhatunk az öt képi üzemmód közül

 

Vetítés, mérési eredmények

 

Itt az ideje, hogy a tényleges vetítésre térjünk rá. Az „ismerkedés” után (különféle anyagok vetítése különböző forrásokból, és előzetes szubjektív tájékozódás), a részletesebb vizsgálatokhoz a HDMI, ill. a VGA bemenetet és két képi üzemmódot (Bright és Presentation) választottunk. Forrásként PC-t és Blu-ray lejátszót használtunk, mérőlemezzel, kalibrációs szoftverrel és hardverrel (koloriméter), illetve konkrét prezentációs és filmes tartalommal.

 

A Bright általában azért érdekes, mert ebből derül ki a projektor „natív” viselkedése, ami a színhőmérsékletet, az RGB együttfutást és a beavatkozásmentes színhűséget illeti. A hagyományos lámpás gépek esetében ugyanis a maximális fényerő érdekében a gyártók ebben az üzemmódban meghagyják a lámpa natív spektrális energiaeloszlását, amelyben legtöbbször a zöld tartomány dominál. Mint tudjuk, szemünk a zöld/sárgászöld fényre a legérzékenyebb, így a lumenekben kifejezett fényerő a legnagyobb lesz.

 

A Presentation módot pedig azért vizsgáltuk, mert e projektor rendeltetése a prezentációs vetítés, így magától értetődő volt ez a választás. A Standard és a Video módokat tájékozódó jelleggel megmértük, viszont a User (felhasználói) módban való állítgatásnak azért nem volt különösebb értelme (mint bebizonyosodott), mert az összes többi (gyári) módban szabadon állítható az összes paraméter, vagyis User módban ugyanannyi beállítási lehetőség van, mint a többiben. Arra viszont jó (sőt kell) a User mód, hogy a beállított értékek megmaradjanak, ha erre szükségünk van, mert a többi (gyári) képi mód alapértékeket vesz fel egy újbóli bekapcsolás után, tehát egy adott helyszínen, adott körülményekhez elvégzett beállításainkat mégiscsak User módban érdemes „tartani”.

 

Már az előzetes szubjektív vizuális értékelés is mutatta, hogy a Bright üzemmód túlzottan zöldes elszíneződésű képet ad – ez általános tapasztalat az UHP lámpás projektorok világában. A mérés a gyári alapbeállítás mellett igazolta ezt a várakozást, a fehérpont erősen a zöld tartományba tolódott. A Bright mód használatát ezért nem javasoljuk, kivéve azt az esetet, ha a nagy környezeti megvilágítás és a nagy vászonméret miatt kénytelenek vagyunk a lehető legnagyobb fényerőt kicsikarni a projektorból.

 

08.jpg

A „legfényesebb” Bright gyári üzemmódban mért értékek a színdiagramon. A fekete háromszög az sRGB szerinti referenciagamut, amelynek csúcspontjaiban, illetve oldalain látható az elsődleges, illetve másodlagos alapszínek kívánatos helye, középen pedig a fehérpont (D65). A fehér háromszög és mutatja a mért színterjedelmet. A vörös és a sárga láthatóan a helyén van, a többi szín azonban eléggé eltér a referenciától. A fehérpont (kis köröcske a középpont közelében) meglehetősen távol esik a D65-től. A korrelált színhőmérséklet mért értéke kb. 5700 K, azonban ez nem tükrözi az erős „bezöldülést”. Következtetés: A Bright módot csak végső esetben használjuk!  

 

Még Bright üzemmódban maradva, az RGB együttfutást is megmértük, ami meglepően jó eredményt adott az egyes alapszínek kiegyenlítettsége tekintetében. Önmagában tehát a vörös, a zöld és a kék a gradációs skálán majdnem teljesen egyenletes, csak persze – az előző ábrával összhangban – a zöld messze túlteng, és a vörös is jóval több, mint kéne. Az elszíneződés azonban a szürkeskála lépcsőin csaknem egyforma.

 

09.jpg

Bright üzemmódban az RGB együttfutás és a szürkeskála elszíneződése. Az alapszínek külön-külön csaknem ugyanakkorák a teljes szürkeskálán (a fekete eltérése mérési pontatlanságból adódik), de alapszínek luminanciája durván eltér, aminek következménye a fehérpont belecsúszása a zöldbe, és eltolódása a vörös felé

 

Ami a fényerő és a kontraszt mérési értékeit illeti, a fényerő Normal lámpamódban 3680 lumen volt, az on/off kontraszt 3470:1, ami nem sokkal marad el a specifikált 3700:1-es értéktől.

Ugyanezek a jellemzők a javasolt Presentation módban 3260 lumen, illetve 3380:1.

Mint említettük, a közelebbi vizsgálathoz és a beállítási lehetőségek felméréséhez a Presentation módot választottuk. A Color menüben rendelkezésre álló kezelőszervekkel, különféle kombinációk próbálgatásával végül a következő ábrákon látható állapotot sikerült előállítani.

 

10.jpg

Presentation mód: a fehérpont (a színhőmérséklet) csaknem a helyére került (D65), a vörös, a sárga és a bíbor helye jónak mondható. A zöld és a kék (és a cián) még mindig nincs fedésben a referenciával, de a helyzet javult a Bright módhoz képest. Prezentáció céljára ez a színvilág használható

 

11.jpg

Az RGB együttfutás beállított Presentation módban csak kis kimozdulásokat mutat az ideálishoz képest (a fekete mérési pontatlansága nem számítandó bele az értékelésbe)

 

A próbálgatásos alapon többé-kevésbé jól beállított Presentation módban a gamma futását is megmértük, viszonylag sötét környezetben:

 

12.jpg

A gamma a 30-60%-os tartományban hozza a kívánatos 2,2 értéket, alul némileg ez alatt, fölül pedig fölötte van, az eltérés azonban nem drámai. Világos környezetben szükséges lehet a kicsit alacsonyabb gamma, amely a menüből a Degamma menüpontban négy lépésben változtatható

 

Összegzés

 

Az Acer P5390W jól vette az akadályokat, amelyeket manapság egy elsősorban oktatási/üzleti prezentációs célra készített vetítő útjába szokás állítani. Kétféle értelemben is mobil: egymástól távol eső helyek között is mozgathatjuk, illetve egy épületen belül (pl. iskola) egyik helyiségből egy másikba vihetjük, és az új helyszínen pillanatok alatt beállíthatjuk. Ezt nagyban megkönnyíti az ebben a kategóriában ritkán megtalálható objektívmozgatás (lens shift) funkció, amelyet érdemes külön kiemelni.

 

A projektorban lévő DMD chip felbontása a korszerű 1280 x 800 pixel (WXGA), ez 16:10-es natív képformátumot ad, ami a mai laptopok tipikus képformátuma.

A fényerő (névleges 4000, prezentációs üzemmódban mért 3260 lumen) és a kontraszt (névleges 3700:1, prezentációs üzemmódban mért 3380:1) – szintén a kategória szokásos értékeit figyelve – kiemelkedően nagy, inkább az eggyel magasabb kategóriába tartozó installációs projektorokra jellemző. Ugyancsak érdemes megemlíteni a DLP projektorok világában nem gyakori, nagy, 1,6-szeres zoomátfogást.

 

További jellemzőket – mint a BrilliantColor, a 3D vetítés lehetősége (DLP link) stb. – még sorolhatnánk, de ezek majdnem minden mai DLP projektor „fegyvertárában” benne vannak.

Mindezt a potenciális vásárló kb. bruttó 250.000 forintos áron megkaphatja, az extra funkciókkal és a szokásosnál magasabbra pozícionált jellemzőkkel jól jár. Egyszóval, a projektor ár/érték (vagy pontosabban ár/használati érték) aránya igencsak kedvezőnek minősíthető.

 

Értékelés

 

Pozitívumok

- Nagy fényerő

- Nagy kontraszt

- Nagy zoomtartomány

- Lens shift (objektív-eltolás) funkció mindkét irányban

- ECO módban kb. 30 dB működési zaj

- Sokféle csatlakoztatás lehetősége

 

Negatívumok

- Az élesség és a zoom állítása nem teljesen független egymástól

- Az alapszínek pozíciója csak kis mértékben állítható

 

Főbb gyári adatok

 

Technológia: DLP

Saját felbontás: WXGA (1280 x 800 pixel)

Fényerő: 4000 ANSI lumen

Kontrasztarány: 3700:1

Zoomátfogás: 1,6:1

Vetítési arány (throw ratio): 1,3 – 2,11

Lens shift: ±25% függőleges, ±30% vízszintes, kézi

Digitális trapézkorrekció: ±40º

Tömeg: 4,5 kg

 

Nagy Árpád

‹‹‹ További Tesztek