Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

A Full HD mindenes

Acer H7530D

2009. december


Nem volt meglepetés a hatalmas érdeklődés a nyár végén megjelent „Olcsó 1080p dömping 2009-ben I.” című tesztünkre, amely egy többrészes folytatásos tesztsorozatnak indult. Sajnos a második rész idei megjelenésére már nincs remény, mert a tesztre kiszemelt modellek megjelenése nagyon sokat késik. Természetesen időközben azért egy-egy projektor mégiscsak elérhető közelségbe kerül, így hát úgy döntöttünk, nem erőltetjük az eredetileg tervezett csoportteszt jellegű cikket, hanem inkább egyenként lesznek bemutatva az új vetítők.

A beérkező modellek közül a soron következő az Acer 1080p projektora, amely igen impozáns dolgokat ígér a specifikációban, ahhoz képest, hogy az 1000 dollár körüli árkategóriába lett pozícionálva.


Acer H7530D

2009. december


Nem volt meglepetés a hatalmas érdeklődés a nyár végén megjelent „Olcsó 1080p dömping 2009-ben I.” című tesztünkre, amely egy többrészes folytatásos tesztsorozatnak indult. Sajnos a második rész idei megjelenésére már nincs remény, mert a tesztre kiszemelt modellek megjelenése nagyon sokat késik. Természetesen időközben azért egy-egy projektor mégiscsak elérhető közelségbe kerül, így hát úgy döntöttünk, nem erőltetjük az eredetileg tervezett csoportteszt jellegű cikket, hanem inkább egyenként lesznek bemutatva az új vetítők.

A beérkező modellek közül a soron következő az Acer 1080p projektora, amely igen impozáns dolgokat ígér a specifikációban, ahhoz képest, hogy az 1000 dollár körüli árkategóriába lett pozícionálva.

 

acer_h7530d.jpg

 

A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben

 

Tulajdonságok


Az Acer otthoni szórakoztatásra szánt projektorai közül többet is teszteltünk, így hozzávetőleg sejtettem, hogy mi várható az új 1080p modelltől. Nagy érdeklődés előzte meg e modell megjelenését, hiszen olcsó 1080p DLP létére hatalmas, 40000:1 on/off kontrasztot ígér a gyártó. Ismerve a DLP vetítők lehetőségeit, biztos volt, hogy ez az érték csakis dinamikus írisszel, vagy valami hasonló kontrasztnövelő trükkel érhető el. Ez, mint kiderült, valóban helytálló feltételezés, hiszen a Acer H7530D Dynamic Black eljárást használ a kontraszt növelésére. Ezt azért is fontos megemlíteni, mert az 1000 dollár környékén megvásárolható vetítők között más eddig nem jött ki dinamikus íriszes vetítővel. Ha jól alkalmazza az Acer projektora a Dynamic Black-et, nagy előnyt jelenthet ez a konkurensekkel szemben.


A szokatlanul magas kontraszt mellett más különösebben izgalmas adatokat nem láthatunk a specifikációban. Talán kiemelhető a 2000 ANSI lumen fényerő (ez inkább prezentációs projektorokra jellemző), valamint az átlagnál kicsit hosszabb, 4000 órás lámpaélettartam. És meg néhány apróság: beépített hangszóró, automata trapéztorzítás, ajándék hordtáska,…további dolgok, amelyek inkább prezentációs felhasználás esetében hasznosak. Ettől még persze alkalmas lehet videovetítésre, ez kiderül a továbbiakban…


Installálás, kalibrálás


A vetítő optikai rendszere az alsó kategóriában megszokott egyszerű felépítésű alapobjektívet használja. A zoom és a fókusz állítása nincs szeparálva, azaz ha az egyiket állítjuk, megy el a másik is. Macerásabb is pontosan belőni ezzel a képet. Objektívmozgatás persze nincs (ez nem is elvárható eben az árkategóriában), az 1,2-szeres zoomtartomány pedig eléggé behatárolja a telepítési lehetőségeket. Az objektív vetítési távolsága se nem hosszú, se nem rövid. Hozzávetőleg pont oda lehet elhelyezni, ahol a nézők is várhatóan ülni fognak. Ez egyáltalán nem gond, ha fixen telepítve akarjuk használni, hiszen ekkor általános megoldás a mennyezeti vagy hátsó fali elhelyezés. Viszont ez a modell ránézésre is inkább egy „mindenes” vetítő, és egy kicsit közelebbi vetítési távolság nem lett volna rossz, hogy asztali elhelyezés esetében közelebb ülhessünk a vászonhoz.


Alapbeállításban normál lámpafényerejű, és igen hideg színhőmérsékletű módban indul a vetítő. Ez passzol is prezentációs, vagy egy kis nappali beszűrődő fényben való használathoz, a magas fényerő és a magasabb hűtési zaj miatt, de abszolút nem ideális a mozizáshoz.  A lámpát alacsony fényerőre visszavéve, illetve a kép módot „user” módba kapcsolva, és „0” színhőmérsékletre váltva máris fogyaszthatóbb a kép. Már ettől a pár jellemző módosítástól a színhőmérséklet barátságosabb, a mozihoz felesleges óriási fénymennyiség is elviselhetőbb, valamint a hűtési zaj is elfogadható lett.

 

acer_usermode_uncalibr.jpg

Különösebb finomhangolás nélkül, a legmelegebb színhőmérséklet-beállításon viszonylag tűrhető RGBCMY színpozíciókat lehet mérni. Igaz, mindegyik szín állításra szorulna, de legalább a színtelítettség nincs különösebben túllőve. Az RGB együttfutás kiváló. A színhőmérséklet kicsit hideg ugyan, de így is 7500 K alatt marad végig, ami már elfogadható érték. (A CIE diagramon a fekete háromszög pontjai a referenciaértékek, a fehérek a mért pontok, ideális esetben a 6 pont fedi egymást.)

 

Annak ellenére, hogy az Acer H7530D egy belépő alapmodell, a fenti ábrán látható, hogy a gyári beállítások közül választva igen gyorsan egy relatíve jól beállított állapotot ki tudunk hozni belőle. Bár az alapszínek nem pontosak, de hozzávetőleg azért a helyükön vannak.  A probléma sajnos az, hogy bár a H7530D tartalmaz a menüjében RGBCMY kalibrációs részt, de azok pozícióját nem tudjuk megfelelően változtatni a CIE diagramon. Az alap- és mellékszínek intenzitásán tudunk módosítani, a színezet (hue) és a színtelítettség nem módosítható. Emiatt sajnos a rendelkezésre álló beállítások a gyári állapotnál csupán minimálisan jobb kalibrált állapot elérésére adnak lehetőséget. A színhőmérsékletet sikerült közelebb hozni 6500 K-hez, de az RGBCMY referenciapontokat csak minimálisan tudtam a helyükhöz közelebb tolni. Az RGB együttfutás esetében a kiindulási görbék szép laposak, csupán a vörös csatornát kellene közelebb hozni a 100% értékhez. Ez nem sikerült tökéletesen, mert a felső tartomány elkezdett széthullani, de így is kiváló, 7000 K körüli színhőmérsékletet sikerült elérni. A végső, legjobbnak talált állapot az alábbi ábrán látható:

 

acer_usermode_calibr.jpg

Az RGB együttfutás nem lett tökéletes, a vörös tartományt nem sikerült teljesen a helyére tolni, de már így is megvan a 7000 K színhőmérséklet majdnem a teljes tartományban. Az RGBCMY pontokat sajnos csak minimálisan sikerült közelebb tolni a referenciapontokhoz

 

Látható, hogy a kalibrálás során nem sikerült tökéletesen helyrerakni a színeket. Mivel eleve a kiindulási állapot sem volt rossz, így a kalibrált eredmény is elfogadható. Ebben az árkategóriában ennyi pontatlanság még bőven belefér. Az mindenképp pozitívum, hogy a szürke megjelenítés közel tökéletes lett.


A fenti leírásból azt gondolhatja az olvasó, hogy a legjobbra sikerült állapot elérése viszonylag könnyen és gyorsan ment. Ez nem így történt. Igaz, a kiindulási állapothoz képest nem sok pluszt ad a kalibrált állapot, de megszenvedtem vele, mire elértem. A legtöbb gondot a Brilliant Color és a CMS-nek hitt RGBCMY kalibrációs menü jelentette. A Brilliant Color ezen a projektoron fokozatmentes, azaz ki- vagy bekapcsolható. Általában a Brilliant Color rendszert tartalmazó vetítőkre jellemző, hogy ha bekapcsoljuk ez a funkciót, akkor a fényerő és a kontraszt növekedése mellett egy kis kellemetlen plusz képi zajosodással kell számolni. A H7530D esetében azonban nem jelentkezik Brilliant Colorral ez a zajosodás, viszont nagyon kicsit sárgás lesz tőle a kép. Én mindenképp ragaszkodtam a Brillant Color használatához, mert így jobb on/off kontrasztot lehet kihozni a vetítőből. Csupán kellett valami megoldás, hogy kevésbé legyen sárgás a kép. Szerencsére (inkább véletlenül) a menüben találhatunk beállítási lehetőséget arra az esetre, ha nem fehér, hanem valamilyen színezett árnyalatú felületre vetítünk (nyilván ez nem vászon, hanem festett falfelület). Kiválasztva a „sárga fal” beállítást, a képből kellő mennyiségű sárga eltűnik, és épp jó lesz a kép. Nem túl elegáns megoldás, de végül is működött, és a sok beállítás közül ez adta a legtermészetesebb színeket.


Képminőség, kontraszt


Gyári alapbeállításon nincs aktiválva az Dynamic Black rendszerű automata íriszvezérlés. Ennek igen valószínű oka, hogy a Dynamic Black túlzottan agresszívre sikeredett. Az írisz vezérlésnek két fokozata van, közepes és erős. Sajnos a kevésbé agresszív beállítás is nagyon jól láthatóan dolgozik, rengetegszer látni filmjelenetek közben, ahogyan „játszik” a lámpa fénymennyiségével és a gammával. Emiatt úgy gondolom, hogy a H7530D dinamikus íriszének igazából csupán egy haszna van: a specifikációba hatalmas on/off kontrasztot lehet beírni.
Kikapcsolva az íriszt, a kalibrálás utáni on/off kontraszt érték igen szerény lett. A kb. 1500:1 natív kontraszt más DLP projektornál is előfordul ebben az árkategóriában, de mindenképpen kiemelendő, hogy házimozihoz ez manapság kicsit kevés. Sajnos az alacsony on/off kontraszt rányomja a bélyegét az egyidejű kontraszt eredményekre is. Pedig amúgy a vetítő képe a megszokott letisztult, harsány és fényszóródás-mentes, ahogyan azt a jobb DLP rendszereknél megszoktuk.


Mindez a kontrasztgyengeség látványban azt jelenti, hogy a H7530D képe a világos jeleneteket leszámítva mindig kicsit lapos lesz. Az alacsonyan bevilágított filmjeleneteken eléggé jól fog látszani hogy a fekete valójában szürke. Az összképet szerencsére felfelé húzza, hogy alapvetően egészen elfogadható a színvisszaadása filmekhez. Pontatlan ugyan, de van egy sajátos színvilága, ami nem rossz. A bőrszíneket viszonylag helyesen adja vissza, és egyáltalán nem jellemző a tolakodó színek áradata. Az biztos, hogy a vetítőt inkább a kontrasztja húzza le, nem a színvilága. Ha lenne legalább 2000:1 kalibrált natív kontrasztja, akkor sokkal inkább alkalmas lenne mozis felhasználásra.


Hibajelenségek, videofeldolgozás, egyebek


A DLP projektorokra jellemző hibajelenségekből többet is sikerült megfigyelni a teszt során. A színátmenetek gyakran sávosodnak a képi információ elmozdulása közben (motion dithering), a sötét és középtartományban jól láthatóan pontszórásos a kép (dithering), valamint a szivárvány is kicsit jobban látható a kelleténél. Szerencsére csak az utóbbi az, ami nézési távolságból is jól látható.


Analóg bemeneteken közepesen teljesít a deinterlacer. A PAL 2:2 ütemmel nem boldogult, ami pedig a progresszív kimenettel nem rendelkező DVD tulajdonosok számára hasznos lenne. Videó módban pedig egy átlagos deinterlacer eljárást használ, ami az esetek nagy részében úgy-ahogy megfelel, de a jobb minőségű TV-adásoknál gyakran láthatunk sorközi remegést a kontúrosabb éleken.


Ennél komolyabb problémát jelent azonban a 1080p/24 Hz mód használatakor fellépő hiba. A HTPC alapú médialejátszóm egyáltalán nem volt hajlandó 24 Hz-re váltani, pedig általában jól működik azokkal a projektorokkal, amelyek viszik a 24p lejátszást. Blu-ray lejátszót csatlakoztatva továbbra sem volt hajlandó a 24 Hz-en képet adni, pedig a leírásban szerepel, hogy 24p kompatibilis. Interneten utána keresve a jelenségnek, sikerült kideríteni, hogy valószínűleg az EDID táblával vannak gondok. Ez annyit jelent, hogy azok a lejátszók, amelyek a projektor EDID táblája alapján keresik ki a használható felbontásokat, nem fognak tudni 24 Hz-re váltani. Csak abban az esetben kapunk 24 Hz-et, ha valami módon tudjuk „ráerőltetjük”. Remélhetőleg ez javítható lesz a későbbiekben egy firmware cserével.


A H7530D-t mindenféle forrásból kipróbáltam, és igen jól működött mint „mindenes” projektor. A nagy fényereje, az alapvetően normális színei, és a DLP letisztult és éles képe kiválóan alkalmassá teszi komolyabb prezentációkra, videojátékok megjelenítésére. Egy egész napot sikerült konzollal játszani rajta, és erre az alkalmazásra kiválónak bizonyult. A bemeneteket jól kezelte, bár a PC forrásnál egyes felbontásokon probléma volt, hogy meglehetősen sok fekete keretet hagy a kép körül, azaz a videojel nem tölti ki a rendelkezésre álló felületet. Sajnos over- és underscan állítási lehetőség nincs az ide tartozó bemenetekhez.
Külön kiemelném az automata trapéztorzítást, mint hasznos funkciót. Egy házimozi projektornál persze ez teljesen lényegtelen tudás, hiszen fix installálás esetében lehetőleg kerülni kell az ilyen jelegű képi beavatkozást, de egy általános felhasználásra szánt projektornál nagyon hasznos tud lenni.


Összegzés


A tesztből világosan látszik, hogy akadtak kisebb-nagyobb problémák a H7530D-vel, de összességében szimpatikus volt ez a projektor. Egyszerűen azért, mert amire kitalálták, arra kiváló. Ez egy általános felhasználású, mindenes megjelenítő videojátékokhoz, HD tévézéshez, akár komolyabb prezentációkhoz. És bár a mozis képe nem a legjobb, ezzel a feladattal is úgy-ahogy megbirkózik. Megvásárlását azoknak ajánlom, akik nem ijednek meg egy kis szivárványtól, és szükségük van egy nagy fényerejű, nagy felbontású, több célra használható projektorra.
Akik viszont egy kifejezetten házimozihoz passzoló vetítőre vágynak, nézelődjenek még tovább, mert ezen az áron (vagy egy kicsivel több pénzért) bizony fognak találni mozira alkalmasabb modellt.

 

Kontraszt és fényerő – mérési eredmények


Legnagyobb fényerő (max. zoom, lámpa színhőmérséklet (bright üzemmód), eco mode off, Brilliant Color bekapcsolva): 1900 lumen
Kalibrált (7000K) fényerő (min. zoom, user mód, eco lámpa mód, Brilliant Color bekapcsolva, Dynamic Black kikapcsolva): 670 lumen
Legnagyobb on/off kontraszt (min. zoom, lámpa natív színhőmérséklet (bright üzemmód), eco mode off, Brilliant Color bekapcsolva, Dynamic Black high módban): 42700:1
Legnagyobb natív on/off kontraszt (min. zoom, lámpa natív színhőmérséklet (bright üzemmód), eco mode off, Brillant Color bekapcsolva, Dynamic Black kikapcsolva): 2070:1
Kalibrált (7000K) natív on/off kontraszt (min. zoom, user mode, eco mode on, Brilliant Color bekapcsolva, Dynamic Black kikapcsolva): 1490:1


Egyidejű kontraszt mérés eredmények (7000K, min. zoom, user mode, eco mode on, Brilliant Color bekapcsolva, Dynamic Black kikapcsolva)


50% (ANSI) 450:1
25% 710:1
15%       910:1
5% 1170:1
2% 1300:1
0,2% 1420:1

 

Gyári adatlap


Acer H7530D
Ár: 373 000 Ft bruttó
Technológia: DLP
Fényerő: 2000 ANSI lumen
Fényerő lámpakímélőben: 1600 ANSI lumen
Kontraszt: 40000:1
Felbontás: WSXGA (1920×1080)
Izzó élettartama: 2500/4000  óra
Izzó élettartama lámpakímélő üzemmódban: 4000 óra
Izzó garancia: 90 nap vagy 500 üzemóra
Tömeg: 3,2 kg
Garancia: 2 év
Zajszint: 30/26 dB
Méret: 29,4 x 22,9 x 9,5 cm
Saját képformátum: 16:9

 

balagee

 

‹‹‹ További Tesztek