Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Olcsó mindenes az Acertől

Acer H6500

2012. december

 

Az elmúlt években az Acer „H” sorozatának az átlagnál is nagyobb figyelmet szenteltünk házimozis tesztjeinkben. Nem mintha kiemelendő moziprojektor gyártó lenne az Acer, de sok látogató kéri, hogy az alacsony árfekvésű modelljeit teszteljük le. A tapasztalat vegyes, vannak nem a legjobban sikerült készülékek, de van olyan is, amely a mai napig az egyik legjobb ár-teljesítmény arányú belépő, házimozira is alkalmas projektor a piacon.  Mivel a H6500 is hasonló erényekkel kecsegtet, nem hagyhattuk ki a tesztelendő projektorok listájából.


Acer H6500 

2012. december

  

Az elmúlt években az Acer „H” sorozatának az átlagnál is nagyobb figyelmet szenteltünk házimozis tesztjeinkben. Nem mintha kiemelendő moziprojektor gyártó lenne az Acer, de sok látogató kéri, hogy az alacsony árfekvésű modelljeit teszteljük le. A tapasztalat vegyes, vannak nem a legjobban sikerült készülékek, de van olyan is, amely a mai napig az egyik legjobb ár-teljesítmény arányú belépő, házimozira is alkalmas projektor a piacon.  Mivel a H6500 is hasonló erényekkel kecsegtet, nem hagyhattuk ki a tesztelendő projektorok listájából.

 


A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben

 

Tulajdonságok, külső

 

A H6500 technikai jellemzőit átnézve semmi extra kiemelhető tulajdonságot nem fogunk találni. Belépő szintű modell, ahol az extrák közé az alacsony ár mellé talán csak a Full HD felbontás sorolható fel.  Fényereje a specifikáció szerint magas, ami házimozis szempontból nem feltétlenül erény, viszont a kontrasztot 10000:1-re adják meg, ami már jól jönne mozihoz. Persze ilyen magas értéket DLP-vel csak dinamikus kontrasztnöveléssel lehet elérni, és a tapasztalat az, hogy a kalibrált állapot után kapott valóban használható kontraszt a gyári értékhez képest sokkal alacsonyabb szokott lenni.

 

A készülék nagyon hasonlít a H5360BD-hez, bár valamivel nagyobb annál. Ezen a modellen a 3D támogatás nincs meg, a H6500 árába sajnos nem fért bele egy olyan DMD és ennek a vezérlése, amely 1080p felbontás mellett meg tudná oldani a 3D megjelenítéshez szükséges 120 Hz-es képfrissítést. Minimum a H9500-at kell megvennünk, ha Acer feliratot szeretnénk a 3D projektorunkon látni.

 

acer-h6500-big.jpg

 

A kis méretű, műanyag borítású készülékház a belépő kategóriában szokásos érzetet adja. Ezen az áron ez természetes, ennyiért nem kapunk szuperminőségű anyagokból felépített készüléket. A fehér műanyag kézbe véve kicsit recsegős, és a kisméretű objektív sem ígér semmi komolyat. A 2,6 kilós tömeggel, és a kis készülékházzal a H6500 inkább egy hordozhatóságra optimalizált prezentációs projektornak tűnik. De ez nem kell, hogy elriasszon bárkit, láttunk már jó képminőséget egészen kis méretű készülékektől.

 

Installálás, objektív

 

Az 1,2x-es zoom és az objektíveltolás (lens shift) hiánya eléggé beszűkíti az elhelyezési lehetőségeinket a telepítés során. Nem is igazán van mit írni az elhelyezésről. Fejjel lefelé, a nézőpozíció mögé raktam, közepes zoom beállítással. A vetítési távolság megfelelő volt a fej mögüli vetítéshez, de asztali módban, nagy látószöget már nem fogunk tudni vetíteni vele. Hacsak nem akarjuk ölbe venni a projektort.

Az objektív minőségével kapcsolatban különösebben semmi elvárásom nem volt. Ebben az árfekvésben általában gyenge objektívekkel szerelik a projektorokat. Ezzel szemben az első bekapcsoláskor látványosan tiszta és éles rajzolatú kép fogadott.

 

screenshot.jpg

Az optika rajzolata árához mérten korrekt. A színhiba minimális, és az élesség, bár a sarkokban már nem a legjobb, de elfogadható. A kép tisztasága kiemelkedően jó

 

A kép élessége a vártnál jobb, és az ANSI kontraszt is hozza az elvárt (500:1) szintet. Bár DLP-vel ez az 500:1 nem kiemelkedő, mégis nagyon szép, tiszta képe van a vetítőnek. Az 1-chipes DLP rendszer ezen előnyét sikerült az alaptudású objektívvel is egészen jól megtartani.

 

Kalibrálás

 

A menürendszer és a beállítási lehetőségek hasonlóak, mint a K750 esetében tapasztalhattuk. Ez sajnos nem sok jót jelent. A menüben itt sem lehet elmenteni a saját beállításokat. Bármelyik gyári módban belenyúlunk a képi jellemzőkbe, akkor azonnal felülíródik az user mód. Azaz, ha sikerült kisakkozni egy jó beállítást, azt le kell valahogy írni, mert egy véletlen mozdulattal megsemmisülhet a beállításunk.

 

A gyári módok közül a Movie mód van a legközelebb a mozira alkalmas beállításokhoz. A Brilliant Color és a Dynamic Black ebben a módban be van kapcsolva.  A fényerő 1040 lumen körül alakul, ami kicsit sok az átlagos vászonméretekhez. A műszeres mérési eredmények erről a módról a következők lettek:

 

HD6500_uncalibrated.jpg

A gyári Movie módban, bár több jellemzőben pontatlan, a színek nagyjából a helyükön vannak. A gamma és a kép színhőmérséklete mindenképp javításra szorul. Reméljük a vetítő CMS rendszerével a színek pontosságát is lehet finomítani

 

A rendelkezésre álló menüpontokkal a gamma és a színhőmérséklet egészen jól helyrerakható. A fényerő 6500 K fehérponttal kb. 800 lumenre csökkent, ez még mindig kicsit sok, de már jobban passzol az átlagos vásznakhoz. A gamma finomhangolására nincs lehetőség, de a gyári gammagörbék között van olyan, amely sokkal jobb, mint ami a gyári állapot. A vetítő CMS-e nagyon limitált, csupán egy jellemzőt tudunk állítani, amely a szaturációt és a luminanciát egyszerre állítja. Ennek ellenére sikerült kicsit még jobban helyre tologatni a színeket. A 100% színtelítettségű értékek a kalibrálás után is kicsit túlszaturáltak, de inkább arra figyeltem, hogy a köztes szaturációs értékek legyenek jobbak, mint a kiindulási állapot. Az eredmény ez lett:

 

HD6500_calibrated.jpg

 A színhőmérsékletet egész jóra sikerült beállítani, a fehérpont is majdnem 6500 K-es lett. A gamma nem tökéletes, de sokkal jobb, mint a gyári állapot. A színek pontossága meglepően jó lett, főleg a sárga és a vörös köztes szaturációs pontok jók lettek, ez jól fog jönni a bőrszín megjelenítéskor

 

A gyárilag engedélyezett Dynamic Black kontrasztnövelő funkciót ki kellett kapcsolnom, mert a fénymennyiséget a lámpa fényerejének változtatásával variálta. Ez nemcsak a szemmel látható fényerő-változások miatt, de a vetítő változó hűtési zaja miatt is zavaró volt. Dynamic Black nélkül kalibrált állapotban 1370:1 kontrasztunk marad, ami megfelel a kategória DLP kontrasztátlagának, de a mai házimozi projektorok mezőnyében kevésnek mondható.

 

A színek tekintetében a kalibrálás előtti állapot sem volt olyan rossz, de beállítva a projektor kifejezetten kellemes képet ad. Az egychipes DLP rendszerek képe általában nagyon tiszta, ez az olcsó modelleken található objektívekkel is sokszor megmarad. Ez a képi tisztaság a H6500 esetében is megvan, ez az egyik nagy erőssége ennek a modellnek. A kép fényszóródás-mentes, éles, és a színek kifejezetten korrektek lettek a kalibrálás után. Főleg a bőrszíneken és a növényzeten láthatjuk, hogy egészen természetes képe tud lenni ennek a projektornak. Az egészben az a furcsa, hogy az utóbbi időben két, ennél sokkal drágább Acer projektor járt nálunk, és a H6500 mindkettőnél határozottan pontosabb színvilággal rendelkezik.

 

Lehúzza az összképet, hogy az alacsony natív kontraszt és a magas fényerő miatt a sötétebb jeleneteken és tesztábrákon a fekete jól láthatóan inkább szürkén jelenik meg. A magas bevilágítottságú jeleneteken nincs gond, a képi dinamika itt nagyon jó, és a jó színek miatt tényleg jól néznek ki a világos jelenetek. De amint egy sötét részhez érünk, azonnal érezni, hogy kellene még legalább dupla ennyi on/off kontraszt.

 

Az alacsony kontraszt mellett sajnos az élvezeti értéket a szivárvány erőssége is lefele húzza. A színkerék sebességéről nem sikerült megbízható adatot beszerezni, de maximum háromszorosra tippelek. Általában a jobb DLP projektorokon csak a feliratokon szoktam szivárványt látni, de a H6500-on szinte bármelyik jeleneten vagy tesztábrán elő tudtam csalni egy kis szivárványt a szemem ide-oda mozgatásával. A gyenge fekete és az erős szivárványozás csökkenthető esetleg egy ND2 szűrővel, amely felezi a fénymennyiséget, de nagyságrendbeli különbséget nem fogunk kapni.

 

A hibajelenségek közül még a Brilliant Color zajt lehetne kiemelni. Ennek mértéke szerencsére nem magas, de a kritikus jeleneteken azért látható. Érdemes bekapcsolva hagyni a Brilliant Color-t, mert a képen nagyot nem ront, és így is kevés a kontraszt, ezt tovább csökkenteni nem jó ötlet. Amennyiben mégis kikapcsoljuk, pontosabb szürke kalibráltság, és kicsit pontosabbra beállítható színvilág az eredmény, valamint a zajosodás és színátmenet sávosodás csökken. A kontraszt azonban így már csak 1000:1 lesz.

 

Videofeldolgozás, egyebek

 

Már említettem, hogy a menürendszer nem túl barátságos (könnyű felülírni a saját beállításainkat), de a logikai felépítése is lehetne jobb. Némely képi jellemző nem ott van, ahol logikusan kellene legyen. Nem nagy hiba, csupán az elején kicsit több keresgélést jelenthet.

 

A deinterlacer teszteken a 1080i anyagokat leszámítva nem nagyon remekelt. Analóg forrásból hajtva video módban egy alap deinterlacert kapunk, és film módban sem birkózott meg a 2:2 ütemű PAL teszt jelenetekkel. A HD felbontású interlaced sport azonban egész jól nézett ki rajta. A nagy felbontás miatt a deinterlacelési hibák kevésbé láthatók, és a gyors DLP miatt a kép folyamatossága nagyon jó video módban. Meg kell említeni azonban, hogy a szivárvány továbbra is magas, a gyors mozgásokat követve egy kis színutánhúzás volt látható. Ez főleg akkor jött elő, amikor a gyors kameramozgásokkal teli foci autóverseny tesztanyagokkal hajtottam.

 

Összegzés

 

A Samsung A600 forgalmazásának megszűnése óta vadászok egy hasonlóan jó, mozira is alkalmas olcsó DLP projektort, ezidáig sikertelenül. Sajnos a HD6500 is csak részlegesen vette át az A600 helyét. Ennek oka leginkább az átlagnál több szivárvány, és a kicsit gyenge kontraszt. Kifejezetten házimozi projektornak ezen hibák miatt korlátozottan ajánlom, még úgy is, hogy a színvilága az árkategórián belüli ellenfeleihez képest kiemelten jó.

 

Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ma ez az egyik legolcsóbb 1080p DLP projektor. Ehhez képest kifejezetten nézhető a képe. Emiatt általános felhasználásra (TV, mozi, játékok, fotók) egyáltalán nem rossz választás azoknak, akik egy olcsó, nagyfelbontású, nagyobb fényerejű gépet keresnek. A tiszta és dinamikus képe, a jó színei, és az alacsony ára miatt, számomra az összkép pozitív volt. Azonban szivárványlátók mindenképp próbálják ki vásárlás előtt, nehogy kellemetlen meglepetés érje őket.

A készülék bruttó fogyasztói ára 230.000 Ft körüli, hazai disztribútora az Acer Kft.

 

Értékelés

 

Pozitívumok

-         Alacsony ár

-         Tiszta, éles, dinamikus kép az alapobjektívvel is

-         Jóra beállítható színvilág

-         Kategóriában elfogadható kalibrálhatóság

-         Low lamp módban relatíve halk

-         Nagy fényerő általános felhasználásra, vagy nagy méretű vásznakhoz passzol

Negatívumok

-         Az átlagosnál jobban látható szivárvány

-         Alacsony kontraszt

-         A dinamikus kontrasztnövelés használata nem ajánlott

-         Saját beállítások elmentésének hiánya

-         A fényereje mozihoz, átlagos vásznakkal kicsit sok (ND szűrővel orvosolható)

-         Gyenge analóg videofeldolgozás

 

Kontraszt és fényerő mérések

 

Max. fényerő: 1650 lumen (High Brigthness mód, Dynamic Black be, High lamp)

Max. kontraszt: 3350:1 (High Brigthness mód, Dynamic Black be, High lamp)

Kalibrált kontraszt: 1370:1 (Movie mód, 6500 K, Dynamic Black ki, Low lamp)

 

Egyidejű kontraszt

50%     500:1

25%     670:1

15%     890:1

5%       1020:1

2%       1130:1

0,2%    1290:1

 

Gyári adatok

 

Technológia: DLP

Fényerő: 2100/1680 ANSI lumen

Kontraszt: 10000:1

Felbontás: 1920 × 1080

Izzó élettartama: 3500/6000

Izzó garancia: 1 év

Tömeg: 2,6 kg

Garancia: 2 év

Zajszint: 34/28 dBA

Méret: 26,8 x 19,2 x 8 cm

Képformátum: 16:9

Zoom: 1,2:1

 

balagee

‹‹‹ További Tesztek