Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Trendkövető installációs vetítő

Acer P7605

 

2014. július

 

Ez év márciusában jött ki az Acer legnagyobb fényerejű installációs projektorcsaládjának (P7000-es sorozat) legújabb tagja, a P7605-ös. A korábbi P7200-as sorozat öt tagja XGA natív felbontású volt, a P5500-as sorozat két típusa Full HD natív felbontást tudott, a most bemutatandó P7605 pedig elérte a manapság általánosan elérhető maximumot, a WUXGA (1200 x 1920 pixel) felbontást nyújtja. Ami a fényerőt illeti, a P7000-es család fényereje típustól függően 4000 és 6000 ANSI lumen közötti, a P7605-ösé névleges 5000 ANSI lumen, ami az installációs vetítők erős középmezőnyébe sorolja a készüléket.


Acer P7605

 

2014. július

 

Ez év márciusában jött ki az Acer legnagyobb fényerejű installációs projektorcsaládjának (P7000-es sorozat) legújabb tagja, a P7605-ös. A korábbi P7200-as sorozat öt tagja XGA natív felbontású volt, a P5500-as sorozat két típusa Full HD natív felbontást tudott, a most bemutatandó P7605 pedig elérte a manapság általánosan elérhető maximumot, a WUXGA (1200 x 1920 pixel) felbontást nyújtja. Ami a fényerőt illeti, a P7000-es család fényereje típustól függően 4000 és 6000 ANSI lumen közötti, a P7605-ösé névleges 5000 ANSI lumen, ami az installációs vetítők erős középmezőnyébe sorolja a készüléket.


Külső felépítés, fő jellemzők

 

A zongoralakk-fekete, minimalista külsejű, de formás és elegáns projektor mérete már sejteti a megcélzott felhasználási területet. A kb. 7 kg tömeg azonban még nem akadályozza az egyszerű áthelyezhetőséget pl. egyik teremből a másikba. A mennyezeti fix installáció nem kötelező, de természetesen lehetséges. Ha valóban mindig ugyanott, ugyanazzal a vászonnal akarjuk használni, akkor persze érdemes fixen telepíteni.

 

01.jpg

 

Ami a projektor dobozán figyelmet kelt – a hátlapon található rengeteg csatlakozón kívül –, az a bal oldalon, elöl található két besülyesztett forgatógomb – ezek az objektív mechanikus elmozgatására szolgálnak (lens shift), azaz a képet lehet vele fölfelé/lefelé, jobbra/balra tologatni a vászon és a projektor egymáshoz viszonyított pozíciójának megfelelően. Az eltolási tartomány függőlegesen +65/-52%, vízszintesen ±15%. Emellett ±40 fok függőleges digitális trapézkorrekcióra is van lehetőség, ami azonban tudvalévőleg a felbontás rovására megy, így lehetőség szerint kerülendő.

 

Mint a bevezetőben említettük, a projektor fényereje a specifikáció szerint 5000 ANSI lumen, illetve ECO módban 4200 ANSI lumen, ami egy nagyobb teremben, mérsékelt külső fény mellett is, egy közepesnél nagyobb vásznon lehetővé teszi az élvezhető vetítést. Ne felejtsük el, elsősorban prezentációs vetítőről van szó, noha korunk trendjének megfelelően alkalmasint videók és fotók vetítésére is alkalmasnak kell lennie. Már csak azért is, mert a prezentációk sem csupán PowerPoint képekből állnak, hanem az előadók egyre gyakrabban színesítik előadásukat rövid mozgókép-részletekkel vagy fényképekkel.

 

A P7605 egyik legvonzóbb jellemzője azonban az ebben az árkategóriában nem általános WUXGA (1200 x 1920 pixel) natív felbontás, amely valóban tűéles, tiszta képet tud biztosítani. Az objektív ennek megfelelő méretű és minőségű, mint az alábbi képünk is tanúsítja, amely a vászontól néhány cm-re készült.

 

02.jpg 

 

Az optikai zoomátfogás 1,5-szeres, a vetítési arány (a projektor távolsága per a kép szélessége) 1,49 – 2,28:1. Így meglehetősen széles tartományban választható meg a vetítési távolság, vagy adott távolsághoz a képméret.

 

A projektor 3D Ready (ez a DLP vetítőknél ma már természetes), csupán megfelelő 3D forrásra és DLP Link 3D szemüvegre van szükség (ez utóbbit mellékelve megkaptuk a teszthez).

 

Ideje, hogy a csatlakozási lehetőségeket számba vegyük. HDMI portból hármat is találunk a hátlapon, ezen kívül van 2 db USB(A) port, egy USB(B) port a firmware frissítéshez, és egy LAN hüvely a vezetékes hálózatba kötéshez. A hagyományos analóg RGB (VGA) bemenetből kettő van, egy VGA kimenet pedig monitorra tudja kiadni a VGA bemenet jelét. További analóg csatlakozók: komponens videó (3 RCA), kompozit videó (RCA), S-Video (DIN), 2 audiobemenet és 1 audiokimenet (3,5 mm-es jack). Mindezt kiegészíti egy vezetékes távvezérő csatlakozó (3,5 mm-es jack) és egy DC (trigger) kimenet.

A projektor „DLNA Certified”, ami azt jelenti, hogy a hálózat más DLNA-képes eszközeivel adott esetben kommunikálni tud.

 

03.jpg

 

Az USB portok egyikébe opcionálisan beszerezhető Wi-Fi dongle dugható (ez sajnos nem állt rendelkezésünkre), amellyel értelemszerűen vezeték nélkül csatlakozhatunk a helyi hálózathoz. A másik USB port ugyanakkor fogadni tudja a multimédiás tartalmakkal, illetve Office fájlokkal töltött USB drive-ot (PC nélküli vetítés).

A készülékbe beépítettek 2 db 3 W-os hangszórót is, de egy ilyen kategóriájú projektornál ez legfeljebb arra szolgál, hogy egyáltalán halljuk a hangot.

 

04.jpg

Multimédiás fájljaink közül (zene, fotó, videó, dokumentumok) ebből a menüből kiindulva választhatunk. A Setup pontban pedig ezek mindegyikéhez beállíthatjuk a kívánt paramétereket


3D képességek

 

Említettük, hogy a P7605 3D Ready – ezen általában azt értjük, hogy megfelelően felkészített PC-ről 120 Hz-es szekvenciális 3D jellel meghajtható, és egy DLP Link szemüveggel a 3D tartalom megnézhető (adott esetben a maximális felbontásnál kisebb felbontásban).

Ez a projektor azonban többre képes 3D-ben. A forrás lehet akár Frame Packing Full HD 3D (pl. Blu-ray lejátszóról vagy média-lejátszóról is), hiszen ez a projektor HDMI 1.4a bemenettel van felszerelve, így mindenféle hókusz-pókusz nélkül tudja a 3D Full HD-t. A nagy 2D fényerő végre lehetővé teszi, hogy 3D-ben is elegendő fény maradjon egy viszonylag nagyméretű 3D kép vetítéséhez. A fényerő-szorzó az aktív 3D vetítőknél tipikusan 0,15 - 0,2 között van, tehát ideális esetben 1000 lumen körüli 3D fényerőt kapnánk, a valóságban ez inkább 6-700 lumen ennél a konkrét projektornál. Ha a házimozi-projektorok tipikus 250-300 lumenes kalibrált 3D fényerejét vesszük, akkor azért sokkal jobb a helyzet. Igaz, hogy a színvilág beállíthatósága lényegesen korlátozottabb egy alapvetően prezentációra szánt vetítő esetében.

Plusz szolgáltatás, hogy egy algoritmussal a 2D tartalmat 3D-be tudja konvertálni, így egy „kvázi-3D” képet kaphatunk.

 

05.jpg

Ez a kép szemlélteti a projektor 3D működését az Acer DLP Link szemüvegén keresztül, 3D Blu-ray lejátszóról meghajtva, a projektor HDMI 1.4a csatlakozóján beküldve a Full HD 3D Frame Packing  jelet


Képi üzemmódok, menü

 

A gyári képi üzemmódokat (preseteket) az első, Color almenüben találjuk. A menüstruktúra egyébként nagyon hasonló, hét almenüből álló, mint a többi Acer projektorban (az Acer projektortesztekben ezt már többször bemutattuk), de persze az egyes almenükben az adott típustól és rendeltetéstől függően több vagy kevesebb opciót találunk.

 

06.jpg

Az Acer szokásos menürendszerében a Color almenü ezeket a lehetőségeket tartalmazza a képi beállításokhoz. Más almenükben is vannak a kép különféle beállítására való opciók

 

Visszatérve a presetekre, ebben a típusban négy gyári beállítás van (Bright, Presentation, Standard, Video) plusz egy egyedileg beállítható felhasználói (User) mód.

Amennyiben bármelyik szabályozóhoz (Brightness, Contrast stb., egészen a Gammáig) hozzányúlunk, az üzemmód neve átvált Userre, azaz a projektor vélelmezi, hogy az adott gyári preset nem felel meg nekünk, és a továbbakban azt szabályozunk, amit akarunk.

 

A rendelkezésünkre álló lehetőségek az adatvetítőknél szokásosak, a P7605-nél annyival kapunk többet, hogy a Color Temperature menüpontban elrejtettek egy szintén „User”-nek elnevezett lehetőséget, ahol az R, G, B Gain, azaz az alapszínek kívánt aránya a fehérhez közeli tartományban finoman állítható. Az igazi az lett volna, ha ez a feketéhez közeli tartományban is lehetséges (R, G, B Bias vagy R, G, B Offset) mert akkor lehetne (nagyjából) a teljes szürkeskálán beállítani az alapszínek együttfutását és a megfelelő színhőmérsékletet. Egyébként valódi színmenedzselés nem lehetséges, de ez nem felróható ebben a gépkategóriában, mert ilyet nem szokás beépíteni a „data grade” projektorokba.

 

Vetítés, mérések

 

A teszteléshez használt beépített 100”-es vászon nyilvánvalóan kicsi egy ilyen fényerejű projektorhoz (a fénysűrűség jóval nagyobb a vetítésnél megszokottnál, Bright üzemmódban elérte a 600 cd/m2-t, ami kb. egy komolyabb mai LCD TV fénysűrűsége), de ez nem akadályozza a képi reprodukció minőségének megítélését, sem pedig a fotometriai és kolorimetriai jellemzők meghatározását.

Mind a fényerő- és kontrasztméréseket, mind a színvisszaadással kapcsolatos méréseket (RGB együttfutás, színhőmérséklet/fehérpont, gamma, színtartomány és alapszínek elhelyezkedése) megmértem mind a négy gyári üzemmódban, majd a nem túl sok szabályozási lehetőséget kihasználva kísérletet tettem a lehető legoptimálisabb beállításra.

 

A projektor fényereje (helyesen: fényárama) Bright üzemmódban, teljes lámpateljesítményen 4750 lumen, jól megközelíti a specifikációban megadott 5000 lument. Ez a mód csak fenntartásokkal használható, a zöld túltengése miatt a kép egy zöldes fátyolt kap (mint majdnem minden lámpás projektornál). Presentation módban a fényerő 3400 lumen, ECO módban 2750 lumen, ez még jó kompromisszumnak tűnik a jó minőségű prezentációhoz. Standard és Video módban tovább csökken a fényerő, 2900, illetve 2280 lumenre.

A kontraszt 1800:1 és 2700:1 között van a gyári üzemmódokban, a legnagyobb kontrasztarányt Presentation módban mértem, ECO lámpateljesítmény mellett 2662:1 volt. (Az összes adat közepes zoomállásban, és bekapcsolt Dynamic Black mellett értendő. Megjegyzem, hogy a tesztelt példány esetében csak Bright üzemmódban volt hatásos a Dynamic Black aktiválása.)

 

Egyszóval a gyári presetek közül a rendeltetésszerű prezentációs használatra a Presentation mód tűnt a legoptimálisabbnak. Néhány mérési adat alább látható:

 

07.jpg

A zöldes elszíneződés kissé még Presentation módban is megvan – ezzel nyilvánvalóan a fényerő csökkenését akarták a tervezők megakadályozni. A színtartomány (fehér háromszög) némileg kisebb az sRGB referenciánál (fekete háromszög) és az alapszínek is pontatlanok, de az adatvetítők nemigen szoktak ennél többet tudni. A korrelált színhőmérséklet (CCT) 6440 K, ami számszerűen jó érték, csak a fehérpont zöldbe tolódását nem tükrözi. A mért gamma 1,8 alatt van (átlagban kb. 1,7), de sok környezeti fényt feltételezve ez még elfogadható. Az általában megcélzott 2,2-es gamma sötét környezetre vonatkozik

 

Végül az egyénileg állítgatható User üzemmóddal is „elszórakoztam” egy ideig, valamiféle kompromisszumos optimum kihozása érdekében. Viszonylag jó RGB együttfutást sikerült elérni (semleges szürkeskála), és a fehérpont is nagyjából a helyére került, viszon az alapszínek közül csak a vöröset tudtam némileg közelebb vinni a referenciához. A gamma a középső tartományban elérte az „ideális” 2,2-t. A mért adatokból mindez kiolvasható. Ennek „ára” azonban a valamivel 2000 lumen alatti fényerő, és az 1240:1-es kontrasztarány.

 

08.jpg

 

User módban egy szépen kiegyenlített RGB együttfutást kaphatunk, leszámítva a legalsó tartományt, de ebben a műszer mérési hibájának növekedése is belejátszik. A fehérpont és a vörös alapszín közel van a referenciához, a többi alapszín eltérését azonban nem sikerült igazán csökkenteni. A színháromszög maradt nagyjából ugyanakkora, mint Presentation módban. A gamma a közepes tónusokban 2,2, de alul és felül csökken, így az átlagos gamma 1,96-ra jött ki

 

Összegzés

 

A P7605 mutatja az Acer fejlesztéseinek haladását a közepesen nagy fényerejű (értsd 5000 lumen körüli) kategóriájú installációs/prezentációs projektorok körében. Különösen kiemelendő a natív felbontás megnövelése WUXGA-ra az előd P7505 Full HD felbontásához képest. A P7605 külseje mutatós, szolgáltatásai gazdagok, a csatlakoztatási lehetőségek megfelelnek a mai trendeknek. A projektor hozza az ebben a kategóriában kötelezőnek számító lens shift lehetőségét, 3D-ben pedig kitűnően használható az új típusú Acer DLP Link szemüveggel. A fényerő-deficit természetesen itt is megvan, mint minden 3D projektornál, de a nagy kiinduló fényerő miatt még egy 3 m körüli vásznon is igazán élvezhető fényerőt kapunk 3D-ben. A HDMI 1.4a porton csatlakozva a Frame Packing 3D Full HD filmek is gond nélkül vetíthetők.

 

Ami továbbra is problematikus: a korlátozott színmenedzselési lehetőség legalább az sRGB referencia követelményeinek megfelelően (ez általános szimptóma, nem márkafüggő). Egy jó színmenedzselő rendszer azonban minden bizonnyal aránytalanul megdrágítaná az ebbe a kategóriába tartozó készülékeket.

 

A P7605 középára jelenleg kb. bruttó 700.000 Ft (internetes áruházban 633.638 és 745.620 Ft között), azaz hazai nettó ára 550.000 Ft körüli.

 

09.jpg

 

Értékelés

 

Ami tetszett

 

- Nagy fényerő

- Nagy natív felbontás (1200 x 1920 pixel)

- Függőleges és vízszintes lens shift

- Jó optikai minőség

- 1,5x-ös zoom

- Gazdag csatlakozófelület, 3 db HDMI port

- HDMI 1.4a a Full HD 3D tartalomhoz

- Opcionális Wi-Fi dongle (USB portra csatlakoztatható)

- DLNA minősítés

 

Ami kevésbé tetszett

 

- Pontatlan gyári képi módok

- A specifikáció szerintinél kisebb kontrasztarány

- Korlátozott színbeállítási lehetőségek

 

Főbb gyári adatok

 

Technológia: egychipes DLP, hagyományos fényforrással

Fénymodulátor: 0,67”-es DarkChip 3

Fényerő: 5000 ANSI lumen, Eco: 4200 ANSI lumen

Kontrasztarány: 10000:1

Optikai zoom: 1,5-ös

Kézi zoom- és élességállítás

Objektív eltolása (lens shift): +65/-52% függőleges, 15% vízszintes

Hangszórók: 2 x 3 W

Méretek: 39,8 x 13 x 31 cm

Tömeg: kb. 7 kg

 

 

Nagy Á.

‹‹‹ További Tesztek