Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Új utakon az Optoma

Mit hozott az Optoma az ISE 2015-re?

 

2015. február

 

Az Optoma kitett magáért az idei ISE kiállításon. Nem annyira új projektorainak puszta bemutatására törekedett, hanem meglepő, érdekes felhasználási területekre vezette a látogatókat, olyan cégekkel együttműködve, mint a DisplayMapper, a Green Hippo, a Vesaro, az AV3 Media és a Tensator. Ennek látványos eredményei voltak, mint azt írásunkban látni fogják az olvasók. Abszolút újdonságot jelentettek az Optoma által nemrég megvásárolt kaliforniai hangtechnika cég, a NuForce audiotermékei, amelyek egy része az Optoma házimozi és szórakoztató projektoraihoz szervesen illeszkedik.


Mit hozott az Optoma az ISE 2015-re?

 

2015. február

 

Az Optoma kitett magáért az idei ISE kiállításon. Nem annyira új projektorainak puszta bemutatására törekedett, hanem meglepő, érdekes felhasználási területekre vezette a látogatókat, olyan cégekkel együttműködve, mint a DisplayMapper, a Green Hippo, a Vesaro, az AV3 Media és a Tensator. Ennek látványos eredményei voltak, mint azt írásunkban látni fogják az olvasók. Abszolút újdonságot jelentettek az Optoma által nemrég megvásárolt kaliforniai hangtechnika cég, a NuForce audiotermékei, amelyek egy része az Optoma házimozi és szórakoztató projektoraihoz szervesen illeszkedik.

 

01_DSC05494.jpg

 

Üzleti és professzionális megoldások

 

A bevezetőben említett együttműködések egyik eredménye a fenti kép bal oldalán látható Tensator Virtual Assistant, amely már a világ számos repülőterén, metróállomásokon, üzletközpontokban, pénzügyi intézményekben, egészségügyi központokban és egyéb nyilvános helyeken „dolgozik” fáradhatatlanul, 24 órán keresztül, mindig szívélyesen és udvariasan válaszol a kiválasztott nyelven. Az Optoma standján a látogató hirtelen nem is tudja eldönteni, hogy a Velcome pult valódi munkatársához, vagy a stand legfeltűnőbb pontján elhelyezett virtuális asszisztenshez forduljon.

A Tensator szellemes rendszere lényegében egy projektorból – amely ezúttal az Optoma W307UST 3000 lumenes készüléke –, egy speciális médialejátszóból, és egy első osztályú hangreprodukáló egységből állt, és természetesen az asszisztens élethű megvalósításához kell egy „eredeti” professzionális előadó, akiről felvételt készítenek a rendszer összeállítását megelőzően. A Tensator Virtual Assistant a digitális signage egy fejlett változata, amely az üzleti felhasználások esetében egyaránt erősíti a vásárlói élményt és az adott márkát.

 

A standra belépve azonban néhány más megoldás is azonnal felhívja magára a figyelmet. Maga az óriási Optoma logó az animált 3D „festéssel” (mapping) mint háttérrel, három cég együttműködésének eredménye. Az egyik a Green Hippo, az egyik legnevesebb médiaszerver gyártó. Hippotizer nevű médiaszerverét (Version 4) az egész világon előszeretettel választják a professzionális rendezvények szervezői. A másik cég az AV3 Media, amely a vizuális produkcióval vett részt a közös projektben, nevezetesen a fantasztikus animációs szekvencia elkészítésével, de egyébként szintén a projekciós mapping szakértője, olyan partnerekkel, mint a Jaguár, az Audi vagy a Channel 4. A harmadik cég természetesen maga az Optoma, amely erre a feladatra (11 m széles, edge-blended kép) 8 db, egyenként 7000 lumenes ProScene projektort (EH7700) és 2 db Chameleon GB-200 Image Blending/Warping processzort vetett be.

 

02a_ise2015_15.jpg

 

Akinek kedve támadt autóvezetési képességeinek csiszolására a versenypályán, a nyitott stand szélén szinte belebotlott a rendkívül attraktív, 6 méter széles ívelt vászonra dolgozó „commercial grade racing car” szimulátorba, ahol 3 db Optoma EH200ST projektor, egy Optoma GB200-as processzor és – ismét az Optoma szerencsés partnerválasztásának eredményeképpen – maga a Vesaro Stage 10 Pro szimulátor fogott össze. A Vesaro cég moduláris szimulációs rendszereket épít, és a modulokból számtalan szimulátorváltozat építhető a középkategóriástól a professzionális oktató rendszerekig. PC-hez, XBOX-hoz és Playstation-hoz is használhatók a Vesaro szimulátorok, amelyek egyébként híresek a hihetetlenül stabil kivitelükről, és a felhasznált anyagok osztályon felüli minőségéről.

 

03_DSC05483.jpg

 

Visszatérve az üzleti megoldásokhoz, az Optoma többféle megoldást is bemutatott a kiskereskedelmi üzletek, márkaboltok (retail szektor) termékeinek reklámozásához, kívánatosabbá tételéhez. Ebben egy másik partnerrel működött együtt: a DisplayMapper céggel, amely újradefiniálta a 3D digitális signage lehetőségeit. A DisplayMapper a maga felhő alapú megoldásával, a hardverrel kiegészítve, egy projektor segítségével a kívánt helyre vetíti a nappali fényben is látható „3D-mapped” videotartalmat, azaz a háromdimenziós objektumokat időben változó módon és színekben, a megfelelő felületeken „befestő” képtartalmat.

A standon találkozhattunk a következő installációkkal: DisplayMapper Phone – az Optoma EH300-as projektorral –, DisplayMapper mapping system – az EH505-ös ProScene projektorral –, és a DisplayMapper shelving display – az EH415-ös projektorral. Talán itt kell megjegyeznünk, hogy a standon működő összes projektor túlnyomó többsége Full HD felbontású volt, sok közülük a ProScene prémium sorozat tagja.

 

04_DSC05492.jpg

 

 

Az oktatás világa

 

Újdonságokat vonultatott fel az Optoma az oktatási szegmensben, és a házimozi/szórakoztatás területén is. Nézzük előbb az oktatást!

Már Welcome pult fölött óriási betűkkel hirdeti a cég az első 1080p UST, azaz ultrarövid vetítési távolságú projektorát. Egy belső helyiségben működés közben is látható volt az EH320USTi típusjelű vetítő, az „i” betűjel az interaktív képességekre utal. Az alkalmazott interaktív technológia az új generációs finger-touch technológia. Egyszerre többen is dolgozhatnak a képernyőn bármiféle toll igénybevétele nélkül. A gyorsan és egyszerűen összeállítható, teljesen új tervezésű konzol és intuitív interaktív rendszer nem igényel karbantartást vagy kalibrációt.

A projektor néhány jellemzője a már kiemelt Full HD és UST mellett: 4000 ANSI lumen fényerő, 20.000:1 kontrasztarány, 28 dB-es működési zaj, fix objektív, 2 db HDMI 1.4a port, USB (interaktív) csatlakozó és minden egyéb, ebben a kategóriában manapság szokásos csatlakozó (pl. 12 V-os trigger kimenet, 3D-Sync).

 

05_DSC05490.jpg

 

Egy másik figyelemre méltó edukációs projektor egy korábbi típus (EH415) nagylátószögű objektívvel ellátott, közelről vetítő változata, az EH415ST.

A felbontása szintén 1080p, fényereje viszont az imponáló 4200 lumen, 12.000:1 kontraszt mellett. A 32 dB zaj némileg nagyobb, mint az imént bemutatott UST projektoré, de ez a nagy fényerő miatt nem jelent meglepetést. A legtöbb short throw projektorral ellentétben azonban van optikai zoomja, nem is kicsi, 1,5-szeres.

A képen látható, hogy a tartókonzol vízszintes karja lényegesen messzebbre nyúlik ki a faltól, mint az UST projektor esetében, de annyira azért nem, hogy az előadó leárnyékolhatná a vetített képet.

 

06_DSC05489.jpg

 

Az oktatási szektor számára kifejlesztett további, szerintem jelentős újdonság volt az „Ultra wide laser interactive”, azaz az ultraszéles képet vetítő interaktív lézerprojektor, amelyről túl sokat még nem lehetett megtudni. Amit biztosan tudunk, hogy „lámpamentes” (ez a nevéből is kiderül), a vetítési arányt tekintve ultraközeli (kb. mint a korábban bemutatott UST projektor), és a vetített képformátum 21:9, azaz közelítőleg 2,6:1 (ez nem más, mint a jól ismert Cinemascope formátum). Mindenesetre ezen a felületen egymás mellett elhelyezhető két, teljes felbontású 4:3-as kép, ami az oktatásban vonzó tulajdonság lehet.

 

07_DSC05488.jpg

 

Dokumentumkamerában is tudott újat nyújtani az Optoma, a DC450-es típussal. DC350-es elődjének max. 720p kimenetével szemben a 1080-as felbontást is támogatja, magának a kamerának a felbontása 8 Mpixel (az elődé 5 Mpixel), optikai zoomja 10x-es (az elődé 5x-ös), USB-n keresztüli, illetve SD kártyára felvétel készíthető, a csatlakoztatás VGA in/out és HDMI in/out (ez utóbbi az elődnek nincs). A funkciók közé tartozik a képforgatás, a tükrözés, a kimerevítés és az összehasonlítás.

 

08_DSC05491.jpg

 

 

Otthoni szórakoztatás, házimozi

 

Írásunk hátralévő részében a „Home Zone”-ban, azaz az otthoni szórakoztatási zónában látottakat foglaljuk össze. A témával szorosan összefügg, hogy az Optoma 2014-ben felvásárolta az igen jó nevű, high end audiotermékeket gyártó NuForce kaliforniai céget. Az Optomát feltételezhetően az is vezette, hogy üzletileg előnyös lehet számára, ha a kép mellett az otthoni projektorhasználatot kiegészíti a kiváló minőségű házimozi hangrendszerekkel. A NuForce (és most már az új tulajdonos Optoma) azonban hagyományos elektroakusztikai termékeket, pl. fülhallgatókat, digitális-analóg átalakítókat, high end sztereó erősítőket is kínál.

 

Az Optoma és a NuForce eszközök integrálására két példát is láthattunk: egy házimozi rendszert az új Optoma HD50-es projektorral, az AVP18-as digitális AV előerősítővel (plusz a BTR1 Bluetooth vevő dongle-lal), és az MCA18 high end multichannel erősítővel. A másik példa egy „házi szórakoztató rendszer” volt (ebbe a mozin kívül beleértjük a játékot, a tv-nézést stb.). A projektor szerepkörében ebben az esetben egy GT1080-as képét élvezhettük, a NuForce pedig a BTR1-es Bluetooth vevővel kiegészített DDA120-as integrált digitális erősítővel járult hozzá a minőségi hangélményhez.

 

09_DSC05549.jpg

 

Az Optoma az említett NuForce készülékeken kívül a teljes (vagy csaknem teljes) audiokínálatot bemutatta két hatalmas üvegtárolóban, a Primo referencia-osztályú fülhallgatótól a kombinált uDAC3 mobil digitális-analóg átalakítóig/fejhallgató-erősítőig, az STA200 nagyteljesítményű erősítőtől a DAC80 digitális-analóg átalakítóig és előerősítőig, és a már említett DDA120-as integrált digitális erősítőtől az MCA20-as nagyteljesítményű sokcsatornás erősítőig.

 

10a_DSC05551.jpg

 

 

N. Á.

‹‹‹ További Projektorújdonságok