Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Cserélhető egységek

Cserélhető egységeken a projektor azon részegységeit, tartozékait értjük, amelyek a felhasználó által, szakember igénybevétele nélkül cserélhetők. Ezekből nem sok van: kettő olyan, amit az elhasználódás miatt időnként cserélni kell, egy pedig cserélhető, ha a projektor konstrukciója ezt megengedi, és a minél tökéletesebb vetítés igényli.Kezdjük az utóbbival! Gondolom nem nehéz kitalálni, hogy a cserélhető objektívekről beszélünk.


Cserélhető egységeken a projektor azon részegységeit, tartozékait értjük, amelyek a felhasználó által, szakember igénybevétele nélkül cserélhetők. Ezekből nem sok van: kettő olyan, amit az elhasználódás miatt időnként cserélni kell, egy pedig cserélhető, ha a projektor konstrukciója ezt megengedi, és a minél tökéletesebb vetítés igényli. Kezdjük az utóbbival! Gondolom nem nehéz kitalálni, hogy a cserélhető objektívekről beszélünk.

 

Objektívek
A vetítőobjektív a projektorban a képalkotó eszközzel (képmodulátorral) – LCD, DLP vagy LCoS panelekkel, és belső optikai elemekkel – létrehozott egy-két centimeteres képet egy több méteres vetítővászonra vetíti.
A vetítőobjektív (mint az objektívek általában) egy sok lencséből álló optikai rendszer, amelynek más feladata is van az egyszerű felnagyításon kívül, amit fizikailag egyetlen domború lencsével is megtehetnénk. Minden vetítőobjektíven kell tudnunk élességet állítani, némelyiken ezt motorosan, távvezérlővel is elvégezhetjük. Az objektívek túlnyomó többségén zoomállítási lehetőség is van, csak a legegyszerűbb, olcsó vetítők készülnek fix gyújtótávolságú (nem zoomos) objektívvel. A zoomobjektíveknek tehát változtatható a gyújtótávolsága, ami azt is maga után vonja, hogy a fényerejük is változik a zoom állásától függően (kis zoomátfogásnál ez nem jelentős). Nem mellékes szempont az objektívek kialakításakor, hogy az összes lehetséges leképezési hibát (szférikus aberráció, asztigmatizmus, kromatikus aberráció, vignettálás stb.) a minimumra csökkentsék. Ez a lencsetagok számát erősen befolyásolja.
A fényképezőgép-objektívektől eltérően a vetítőobjektívek zoomátfogása sokkal kisebb tartományban mozog, kb. 1,1:1-től 2:1-ig, de ez utóbbi már nagynak számít, hiszen a vetítési távolságot kétszeresére növelheti vagy felére csökkentheti. A kisebb hordozható projektorok esetében ez bőven elegendő, sőt ennél jóval kevesebb is megteszi.
A gyakorlatban azonban – különösen a nagy helyszíneken – előfordulnak extrém igények, pl. hátulról vetítés, a vászon közvetlen közeléből való vetítés, vagy éppen ellenkezőleg, a nagyon távoli vetítés pl. egy digitális nagymoziban vagy egy szabadtéri koncerten. Éppen erre “találták ki” a cserélhető objektíveket, mármint hogy ugyanazzal a projektorral ilyen szélsőséges követelményeket is ki lehessen elégíteni.
A házimoziban ezzel szemben nem szokás az objektívet cserélgetni, mégis gyakori a cserélhető objektíves gép. Ám itt nem maga a csere a fontos, hanem az, hogy a helyiség adottságainak és az elhelyezési lehetőségeknek legmegfelelőbb objektívvel lehessen a projektort megrendelni. Egy esetleges áthelyezés vagy átköltöztetés esetén azután nem jelent gondot egy másik objektív felszerelése, az új körülményekhez igazodva – ha a csere lehetősége szerkezetileg biztosított. Fix telepítésű prezentációs projektoroknál ugyanez a helyzet: pl. egy konferenciatermi fix telepítéshez elég egyszer meghatározni az objektív típusát (gyújtótávolságát), és a gépet ezzel az objektívvel kell megrendelni.
A gyártók az ultra short throw (nagyon rövid gyújtótávolságú) objektívektől az ultra long throw (nagyon hosszú gyújtótávolságú) objektívekig sokféle típust kínálnak a cserélhető objektíves projektorokhoz. Némelyikhez hat-hét fajta objektívből is lehet választani, vagy akár mind megrendelhető. Többségükben ezek is zoomobjektívek, csak a gyújtótávolság-határok mások!
A gyújtótávolság (focus distance) tehát az egyik fontos jellemző azok közül, amelyek a gyári adatlapokon szerepelnek, a másik pedig a fényerő (F-number vagy F-stop). A gyakorlatban azonban a vetítéshez ezeknél is fontosabb adat az ún. throw ratio (vetítési arány), amely szimplán a vetítési távolság és a vetített kép szélességének viszonya. Természetesen ez is zoomfüggő, de ránézésre megadja, hogy adott szélességű vászonra milyen távolságból tudunk vetíteni. A throw ratio a gyújtótávolságból és a képalkotó eszköz átlóméretéből kiszámítható, de a gyári adatlapok általában megadják az értékét, illetve értéktartományát (zoomobjektívnél).
Példa: a professzionális projektorokat gyártó Christie cég az egyik típusához két fix és hat zoomos objektívet tud adni. A legrövidebb gyújtótávolságú short throw fix objektívnél a throw ratio 0,67:1, azaz 1 m széles képet 67 cm-ről tud vetíteni, a leghosszabb gyújtótávolságú ultra long throw zoomos objektívje pedig 6,9 - 10,4:1 throw ratio-jú, azaz
ugyanekkora képet 6,9 - 10,4 m távolról vetít. Ha mondjuk 5 m széles képet kell előállítanunk egy óriási teremben, ezzel az objektívvel több mint 50 m távolságból is vetíthetünk.

1.  2.  3.

‹‹‹ További Cserélhető részek