Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Az SXRD tovább hódít

Sony VPL-VW85


Az SXRD alapú Sony házimozi vetítők a korábbi tesztjeinkben általában jól teljesítettek, ezért úgy gondoltuk, hogy a VW80 utóda is megér egy kis vizsgálódást. A VW85 jelenleg a Sony SXRD projektor család középső modellje. Az ára és a korábbi modellek teljesítménye alapján inkább a felső kategória felé kacsintgat. Az igen jóra sikerült presztízs modell, a VW200 (tesztje itt olvasható) megléte miatt nem ez a csúcsmodell. Egy sor fejlesztés viszont belekerült a VW85-be, ami a 200-asban még nincs benne.


Sony VPL-VW85


Az SXRD alapú Sony házimozi vetítők a korábbi tesztjeinkben általában jól teljesítettek, ezért úgy gondoltuk, hogy a VW80 utóda is megér egy kis vizsgálódást. A VW85 jelenleg a Sony SXRD projektor család középső modellje. Az ára és a korábbi modellek teljesítménye alapján inkább a felső kategória felé kacsintgat. Az igen jóra sikerült presztízs modell, a VW200 (tesztje itt olvasható) megléte miatt nem ez a csúcsmodell. Egy sor fejlesztés viszont belekerült a VW85-be, ami a 200-asban még nincs benne.

 

A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben

 

Tulajdonságok

 

A specifikációkat böngészve látható, hogy a VW85 valóban még az igen kifinomult VW200-nál is komolyabb tulajdonságokkal rendelkezik. Az on/off kontraszt hatalmas, új íriszrendszert, és videofeldolgozó rendszert építette bele, valamint egy új, gyorsabb SXRD panel került beépítésre a gyors képkocka-megjelenítés érdekében. Hogy miért sokkal drágább még így is a VW200? Sajnos a VW200-nál alkalmazott xenonlámpa és a kifinomult optikai rendszer jelentősen megdobja a készülék árát.

 

Sony_vw85[1].jpg

 

Külső

 

Nemrég teszteltük a HW15-öt (a teszt itt olvasható), amely a Sony SXRD modellek belépő darabja. Ennél sokkal elegánsabb, jobban kidolgozott, és valamivel nagyobb projektor a VW85. A készülékház nagyon hasonló a VW80-éhoz. Formailag teljesen letisztult, kivitelezése jó minőséget sugall. Kikapcsolt állapotban az objektívet eltakarja egy motoros ajtó, és az oldalra helyezett vezérlő panelt is lenyíló takarólemez rejti. Ezek az apró részletek, és a készülék kidolgozottsága jó minőséget sugallnak. A tömege sem kicsi, nem spórolták ki belőle az anyagot. Robusztus darab, de mindenképpen jó kiállású lett a VW85.

 

Installálás, optika


A vetítő telepítése a rendelkezésre álló optikai képeltolással és az 1,6x-os zoommal meglehetősen tág határok között lehetséges. A hátsó fali elhelyezés gond nélkül sikerült úgy, hogy nem kellett fejjel lefelé lógatni a vetítőt. A motoros zoom és az objektív eltolása egy mozivetítőnél talán luxus, hiszen ezeket a projektorokat gyakran csak egyszer-kétszer mozgatjuk életük során. Ennek ellenére jól jött a motoros megoldás, hiszen sokkal pontosabban lehet helyére rakni a képet és az élességet a vászon mellett állva.

 

A telepítéskor használt beállító ábrákon és a HTPC desktopon azonnal látszott, hogy a vetítő optikai rendszere kimagaslóan jó. A HW15 esetében látott enyhe fátyolos képnek és az inhomogenitásnak semmi jelét nem mutatta a VW85. A képi dinamika látványosan sokkal jobb, mint amit eddig az SXRD vetítőknél tapasztaltam. Már szabad szemmel is látható volt, hogy az ANSI kontraszt értékek nagyon jók lesznek.

 

vw85shot.jpg

 Bal oldalt a kép közepéről, jobb oldalt a jobb felső sarokról készült fotó. Bár a sarokban nem olyan éles a pixelek rajzolata, mint középen, ennek ellenére az átlagnál sokkal jobban teljesít a VW85 optikai rendszere. A kép teljesen fényszóródás-mentes, a képpontok élessége SXRD létére is meglepően jó. A magas kitöltési tényező miatt pedig szinte alig látni screendoort


Kalibrálás


Tapasztalat szerint a Sony projektorok színeinek a HD szabványhoz (Rec. 709) kalibrálása korántsem egyszerű feladat. Igaz, már a legelső modell is kifinomult CMS-el rendelkezett, de pont a beállítási lehetőségek és a gyárilag előre definiált üzemmódok sokasága miatt hosszadalmas munka megtalálni azt a pontot, ahol a legjobb színeket kapjuk a legjobb fényerő és kontraszt mellett. Általában végig szoktam zongorázni ezeket az üzemmódokat, és kiválasztom a legjobbakat, és azokból indulok ki. Ezt tettem a VW85 esetében is.

 

Sajnos hiába a komoly színkalibráló rendszer, ebben a vetítőben sem találtam olyan gyári beállítást, amely közel lenne a Rec. 709 színtelítettségéhez. A Cinema1 és Cinema2 üzemmódok egészen jók voltak, de nincs olyan mód, amely szaturációban kellően visszafogott lenne. Ez nagy hiányossága nemcsak ennek a projektornak, de sok más Sony projektortípusnak is. Egyszerűen nincs egy gyári Rec. 709 közeli kalibrálás, pedig nem tartana sokáig belerakni egy hozzávetőleg korrektül HDTV-hez kalibrált, előre definiált mozi módot.

 

Természetesen a mozihoz beállított állapot előtt a legnagyobb fényerejű, és legjobb kontrasztot adó dinamikus üzemmódot is meg szoktam mérni, ennek az adatai az alábbi ábrán láthatók.

 

wv85_dynamic_custom_CT_legjobbfenyero.jpg

Meglepő, de dinamikus módban is viszonylag korrekt képet ad a VW85. A kép kicsit hideg, és zöldes színezetű, de dinamikus módban a vetítők általában sokkal inkább el szoktak mászni a lámpa saját színezete felé. A színek persze gyárilag itt is túl vannak lőve, főleg a vörös és zöld tartományban (a fekete háromszög a referencia). Fényerőben itt 760 lument sikerült mérni, ami egészen jól megközelíti a gyári 800 lumenes adatot. Ez a mód használható a legjobban akkor, ha egy kis külső fény mellett vagyunk kénytelenek vetíteni. Az on/off kontraszt is itt a legjobb, 89500:1-et mértem auto1 módban


Mozihoz leginkább a Cinema1 mód tetszett a gyári alapbeállítások közül. Ennek színvilága és beállítottsága alapból egészen jó, csupán az említett túlszaturáltsággal volt gond.

 

wv85_cinema1_gyariallapot.jpg


Cinema1 módban a vetítő a dinamikus módhoz hasonlóan túlszaturált. Ezt leszámítva a fő színek közel a helyükön vannak, valamint az RGB színegyüttfutás is szinte tökéletes


A végső kalibráláshoz a Cinema2 módból indultam ki, és az eredmény ilyen lett:

 

wv85_cinema1_customCT_wide1_calibrated.jpg

A CMS rendszer segítségével az RGBCMY pontok precízen a helyükre rakhatók, és a szürkeskála is majdnem a teljes tartományban szinte tökéletesre beállítható


A kalibrálást először Cinema1 módban csináltam végig, de a zöld referenciapontot csak Cinema2-ben tudtam igazán jól a helyére tolni. Amennyiben nem tudunk műszeres kalibrálást végezni, induljunk ki a Cinema1 vagy a Cinema2 módból, és válasszuk ki a kettő közül a szimpatikusabbat. Ezek beállítottsága elég jó, és elég a színtelítettséggel játszani. Ebből érdemes annyit visszavenni, hogy a mozifilmeken az emberek bőrszíne legyen természetes megjelenésű. Ekkor nem lesz ugyan tökéletes kalibrált állapotunk, valószínűleg a kék tartomány kicsit gyengébb lesz, de nem lesz nagyon messze attól, amit a CMS-sel és műszerrel el tudtam érni.

 

Kontraszt, képminőség


A kontrasztmérések során a gyárilag megadott 120000:1 on/off kontrasztot nem tudtam elérni, de relatíve sikerült jól megközelíteni. A kapott eredmények még kalibrált állapotban is kiemelkedően jók. Ekkor még teljesen kinyitott írisszel is 9100:1 natív kontrasztot mértem, ami lényegesen jobb, mint amit az árkategória DLP ellenfelei tudnak. Az automata írisz jócskán rásegít erre, hiszen auto1 módban 60000:1 feletti értékre tornázza fel a kontrasztot.  Ez nagyon jó érték, de nem szabad elfelejteni, hogy még a legjobb dinamikus írisz megoldások is nyomot hagynak néha a képen. Bár a Sony eljárása kiváló, kicsit mindig látható lesz, ahogy a rendszer dolgozik. Szerencsére a vetítő natív kontrasztja egészen jó, tehát nyugodtan lehet dinamikus írisz nélkül is használni a projektort.

 

Az LCoS alapú projektorok (az SXRD is az LCoS egy változata) képi világa jellemzően kicsit élettelen, enyhén fátyolos, képi dinamikában lapos, színekben kicsit mesterkélt a DLP ellenfeleihez képest. Ezek közül a képélességgel, képi dinamikával nem volt gondom, kifejezetten jól letisztult, homogén, dinamikus és éles képet adott. A színvilág már nem olyan problémamentes. A kalibrálás utáni állapot jobb, mint a gyári beállítások, de a jó beállítás sem tudta kiküszöbölni a néha észrevehető színbeli tévedéseket. A színek mesterkéltsége azonban nem olyan erőteljes, mint a korábbi modelleken, javulás itt is látható. Beállított állapotban legtöbbször természetes színvilágot ad, az átlagos felhasználó valószínűleg nem fogja kiszúrni, hogy némely színtartományban téved kicsit.

 

Összességében a képminőség várakozáson felüli volt. A HW15 után tesztelve a VW85-öt, egy sokkal jobb vetítőt ismertem meg benne. A jó képi dinamika nagy előny a pár évvel ezelőtti VW modellek enyhe laposságához képest. Kalibrálás után nem csak dinamikában, de színekben is közel a DLP-hez hasonlatos képi világot hozott.

 

Videofeldolgozás, egyebek


Analóg és digitális bemenetein egyaránt kiválóan dolgozik a VW85 képfeldolgozó rendszere. Az interlace és progresszív jelekkel problémamentesen boldogult, de ez várható volt, hiszen a kisebb Sony modellek is kifejezetten jók ebben. A Motion Flow algoritmus meglepően korrektül teszi a dolgát, de mozihoz én sosem szerettem ezeket a kép interpolációs eljárásokat. A megszokotthoz képest látványosan folyamatosabb kép kicsit megöli a mozivetítés impresszióját.

 

Összegzés


Nagyon jó irányba halad a Sony az SXRD sorozattal. A korai modellekhez képest látható javulás van képélességben, és jelentősen előre lépett a natív on/off kontraszt mellett az ANSI kontraszt is. A vetítő képi dinamikában a jobb DLP vetítőkhöz hasonlítható, mindeközben kiváló natív on/off kontraszttal. Mindezek mellett a színei is egészen jók, bár ebben kicsit még mindig lemarad a felső kategóriás DLP projektorokkal szemben. Összességében az árához mérten is jól sikerült modell a VW85. A gyári beálltások színtelítettségét helyrerakva nagyon szép mozis képet lehet belőle kihozni. A képfeldolgozási képességek és az egyéb tulajdonságok is korrektek.

A VW85-öst többek között az LSK Hungária Kft. forgalmazza, az ára 1.210200 Ft + ÁFA.

 

 

Fényerő- és kontrasztmérési adatok

 

Dynamic mód

Fényerő: 760 lumen (High lamp)
On/off kontraszt (Iris auto1): 89500:1

On/off kontraszt natív: nyitott írisszel: 11700:1, csukott írisszel: 15300:1

 

Cinema2 mód kalibrálva

425/670 lumen (Low/High lamp)
On/off kontraszt (Iris auto1): 62300:1

On/off kontraszt natív: nyitott írisszel: 9100:1, csukott írisszel: 13250:1

Egyidejű kontraszt (cinema2, auto1)

50%  (ANSI)   550:1

25%     1040:1

15%     1180:1

5%       2450:1

2%       4480:1

0,2%    5930:1

Értékelés

 

Pozitívumok

-         Halk működés

-         Kalibrálás után szép mozis képi világ

-         Jó natív kontraszt, kiváló képi dinamikával

-         Jó videofeldolgozás

-         Szép rajzolatú és fényszóródás-mentes optikai rendszer

-         Jól működő dinamikus íriszprogramozás

-         Kiváló kalibrálhatóság

-         3 év lámpagarancia

-         Motoros zoom, fókusz, objektív eltolás

 

Negatívumok

-         Low lap módban közepes fényerő

-         Enyhén mesterkélt színek (ritkán feltűnő)

-        

Gyári adatok

  • 3 x 0,61"-es High Frame Rate SXRD panel
  • Full HD 1080p képfelbontás
  • 16:9 képformátum
  • 800 ANSI lumen videóra optimalizált fényerő
  • 120000:1 kontraszt
  • motoros 1,6x ARC-F zoom/fókusz objektív
  • kétirányú, motoros objektívmozgatás!
  • „Advanced Iris 3” dinamikus írisz
  • „Bravia Engine 2” képjavító technológia 
  • „Bravia Sync” támogatás!  
  • 200 W-os UHP lámpa
  • 20 dB hűtési zaj!
  • PAL, SECAM, NTSC videó, 720p, 1080i, 1080p (24p) felbontáskezelés 
  • 12 kg tömeg
  • 3 év garancia a lámpára is!

 

balagee

‹‹‹ További Tesztek