Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Full HD 3D házimozi projektor

Acer H9500BD


2012. május

 

Az utóbbi hónapokban egyre több DLP projektor gyártó jelenti be a 3D megjelenítést támogató modelljeit. Az LCD shutteres megoldáshoz megfelelően gyors DMD vezérlők elterjedésének köszönhetően nemsokára nem is nagyon fogunk találni olyan típust, amely ne támogatná ezt a 3D megjelenítési módot. Tesztünkben az Acer 2011 végén megjelent házimozis modelljét tettük próbára. A H9500BD a jelenlegi paletta legtetején áll az Acer házimozi vetítői között. Korábban az Acer 720p-s 3D DLP modellje (5360BD) áráért nyújtott teljesítménye alapján jó minősítést kapott a tesztünkben, ezért kíváncsian vártam, hogy mennyit tud a 1080p-s H9500BD – természetesen az árához viszonyítva.


Acer H9500BD


2012. május

 

Az utóbbi hónapokban egyre több DLP projektor gyártó jelenti be a 3D megjelenítést támogató modelljeit. Az LCD shutteres megoldáshoz megfelelően gyors DMD vezérlők elterjedésének köszönhetően nemsokára nem is nagyon fogunk találni olyan típust, amely ne támogatná ezt a 3D megjelenítési módot. Tesztünkben az Acer 2011 végén megjelent házimozis modelljét tettük próbára. A H9500BD a jelenlegi paletta legtetején áll az Acer házimozi vetítői között. Korábban az Acer 720p-s 3D DLP modellje (5360BD) áráért nyújtott teljesítménye alapján jó minősítést kapott a tesztünkben, ezért kíváncsian vártam, hogy mennyit tud a 1080p-s H9500BD – természetesen az árához viszonyítva.

 

A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben

 

Tulajdonságok, külső


A 3D megjelenítés mellett leginkább kiemelhető tulajdonság az ebben az árkategóriában a DLP projektoroknál ritka 1,5x-es zoomobjektív, 4-irányú optikai képeltolással. Az objektív ezen tulajdonságai inkább a felső kategóriában jellemzők, és igen hasznosak tudnak lenni a tágabb elhelyezési lehetőségek miatt. Kérdés mindezek mellett, hogy az objektív minősége mennyire kompromisszumos, hiszen a jó minőségű optikát ilyen funkciókkal ritkán szokták olyan olcsón adni, hogy beleférjen a projektor jelenlegi 650e forintos árába. A jellemzők közül talán a kontrasztot lehet még kiemelni. Ezt 50000:1-re specifikálja a gyártó, amit a DLP korlátait ismerve csak dinamikus íriszvezérléssel lehet elérni. De még dinamikus írisszel is meglehetősen optimista adat.

 

9500seiteschraeg.jpg

 

A vetítő esztétikailag átlagos lett. Nem mondható csúnyácskának, de különösebben elegáns kivitelűnek sem – olyan, mint egy átlagnál kicsit jobban összerakott prezentációs projektor. Természetesen a készülék külseje a képminőséget nem befolyásolja, de a nevesebb gyártók a külalakra is figyelnek, nem véletlenül.

 

A ház felépítése robusztus, a használt anyagok érzetre elfogadható minőségűek. A csatlakozókat közelebbről megvizsgálva azonban már látni egy kis költségcsökkentési törekvést. A hátlap kialakításáról és a csatlakozókról nem éppen egy minőségi házimozi készülék jutna eszembe…

 

Telepítés


Annak ellenére, hogy 1,5x-szeres zoom és elmozgatható objektív (lens shift) van, igencsak megszenvedtem a telepítéssel. A lens shift szűk tartományban használható, kb. 25% függőlegesen, vízszintesen kb. 30%.  Ez segít a kép pontosabb belövésében, de nem engedi meg a szélsőséges pozícióból vetítést. A zoom, a fókusz és az objektív eltolásának állítása manuális. Ezek közül a zoom és a fókusz egymást is állítja, ami rendkívül megnehezíti a kép precíz, milliméterre pontos beállítását. A kezelőszervek mindezek mellett kicsit lazán mozognak, nehéz pontosan állítgatni. Összességében emiatt a kép optikai beállítása egyedül meglehetősen hosszadalmas feladat.

 

Objektív

 

Az objektív rajzossága nem elég jó. A kép közepe éles, de a sarkok fele már előjön elő egy kis eléletlenedés. A képi dinamika nem rossz, mégis van egy enyhe fényszórás a képen. Inkább lett volna lens shift nélküli, de ennél élesebb rajzolatú az objektív. Ennek ellensúlyozására a képen egy enyhe mesterséges élesítést érezni, amit nem lehet teljesen kikapcsolni. Nem jó megoldás az optikai hiányosságokat így korrigálni.

screenshot.jpg

A kép közepén még egész elfogadható az élesség, de a szélek felé kissé rosszabb a helyzet


Az objektív fényszórása az átlagos DLP szintjén van. A képi dinamika, az egyidejű kontraszt jó, és a kép optikai tisztaságát leszámítva még ezen az áron megfelelő. Optikai színhiba (kromatikus abberáció) nem jellemző, még a sarkokban sem volt különösebben látható.

 

Kalibrálás, képminőség


A vetítő rendelkezik CMS (Color Management System) rendszerrel. Ez elvileg az RGBCMY referenciapontok egyenkénti állíthatóságát jelenti. A pontok HUE értéke, színtelítettsége, és fényességi értéke állítható. Ennek segítségével ideális esetben a színkeverő rendszer nagyon pontosan beállítható. A 9500BD esetében valamilyen oknál fogva a CMS-t félig-meddig, vagyis még annyira sem sikerült implementálni, mivel csak a luminancia (fénysűrűség, fényerő, fényesség) értékeket lehet állítani. Ráadásul csak bizonyos tartományban használható, és némelyik szín esetében teljesen rosszul működik. A CMS mint kalibrációs eszköz, ebben a formában nem túl eredményes, csak kicsit segít a pontos beállításban. Persze a specifikációba így is be lehetett írni….

 

A vetítő Movie módban indul, bekapcsolt Brilliant Colorral, kikapcsolt dinamikus íriszvezérléssel, magas lámpafényerejű módban. Itt a képe egészen jó, de a színek kicsit összevissza vannak bár bizonyos tartományban meglepően jók. Például a bőrszínek úgy-ahogy jól jelennek meg, de a zöld és a kék tartomány már pontatlan. Valamint a vörös köztes szaturáció értékek kicsit túlszínezettek. A kép nagyon világos (kb. 1100 lumen), és az on/off kontraszt elég kicsi. A gyári beállítás megmérve így néz ki:

 

movie_mode_gyari.jpg

Gyári állapotban a Movie mód meglehetősen pontatlan. A gamma 2,4 és 2,0 között fut. A középtartomány kicsit sötétebb a kelleténél. A színek pontossága bizonyos tartományokban egész jó, máshol a köztes szaturációk elmásznak. A 100% RGBCMY értékek intenzitása meglehetősen rosszul mutat, de ezt remélhetőleg a félig működő CMS javítani tudja majd


A CIE diagramon látható összevisszaság kijavítása a teljes értékű CMS nélkül lehetetlen feladat. Szerencsére a Color control visszafogásával, és a Tint megfelelő beállításával nagyon sokat javítható a köztes szaturációértékek pontossága. A kalibráció utáni mérés így alakult:

 

movie_mode_kalibralt.jpg

Az RGB együttfutást csak kicsit sikerült pontosítani, kicsit hidegebb maradt a kelleténél. Ez már elfogadható, kb. 7000 K színhőmérsékletet adott. A kék és zöld tartományt sikerült kicsit helyrerakni, de például a cián a kiindulási állapotnál is rosszabb lett. A 100%-os értékek luminanciáját sikerült kicsit pontosítani, de bőven kellene még rajtuk javítani. A gamma is közelebb került az elvárt 2,2 értékhez 


A beállítás után kicsit megnyugodtam, a vetítő színvilágát kicsit még jobban helyre lehetett rakni.  Persze ez még mindig lehetne sokkal jobb, de legalább a kiindulási nagyobb hibák csökkentek. A színek tekintetében sikerült egy elfogadható szintet megütni. A gond azonban ott van, hogy ez még kevés a jó minőségű kép vetítéséhez. Ami továbbra is lehúzza a képminőséget, az az alacsony natív on/off kontraszt. Ebben az árkategóriában az 1300:1 kalibrált natív kontraszt kicsit kevés, még akkor is, ha a dinamikus írisz jól sikerült. Valahol 2000:1-2500:1 között illene lennie. Még ezzel is sereghajtó lenne a hasonló árú, más technológiát alkalmazó projektorok mellett, de legalább hozná a DLP átlagot.

 

A kontraszt valószínűleg a 3D miatt lett a kelleténél kicsit alacsonyabb. A vetítő megépítésekor a 3D megjelenítés magas fényerőigénye miatt a kontrasztnövelő optikai megoldásokat kerülni kellett, mivel azok sok fényerőt eldobnak. Drága optikai elemekkel a magasabb kategóriában meg tudják oldani hogy legyen fényerő és kontraszt is, de a H9500BD nem ebbe a kategóriába tartozik. Mindamellett tehát hogy a színek és a képi dinamika egészen jó ezzel a projektorral, az alacsony natív kontraszt miatt a sötét jelenetek laposak, kicsi a kontrasztjuk.

 

Ezen a problémán segíthet a Dynamic Black rendszer, amely a H9500BD-ben is megtalálható. A Texas Instruments által kifejlesztett dinamikus írisz rendszer a képi tartalomtól függően játszik a lámpafényerővel, és hozzá állítva a kép gammáját, jelentős mértékben tudja növelni a kép kontrasztját. Mindez főleg a sötét jeleneteken segít a jó fekete megjelenítésben. A gond ott van, hogy ha nem megfelelően pontos és jól időzített a dinamikus kontraszt algoritmus, akkor látni fogjuk a kép fényességének változását. Sajnos a H9500BD esetében is ez a helyzet. Állítható ugyan magas és közepes mód között  az intenzitása, de még közepesben is túlzottan látni a fényerőváltozásokat, ahogy a szabályozás belenyúl a képbe. Próbáltam néhány filmet megnézni rajta Dynamic Blackkel, de zavaró volt, túl gyakran volt elkapható a fényerőváltozás a képen. Így marad az 1300:1 on/off kontraszt, amivel gazdálkodni kell.

 

Összességében 2D-ben egy nagy fényerejű, normálisra belőhető színvilágú mindenes projektornak tűnik ez a modell. Házimozihoz ez a csomag ezen az áron kicsit kevés. Hasonló kontraszttal és képi világgal sokkal olcsóbban vannak 1080p DLP projektorok.

 

3D megjelenítés


 Alapvetően semmi különöset nem vártam 3D teljesítményben. A DLP projektorok általában nagyon jól teljesítenek az LCD shutteres megoldásokkal, mivel a DLP technológia miatt a 3D egyik nagy problémája, a szellemképesedés (ghosting, crosstalk) minimálisan, vagy semennyire nem jelentkezik. Ebben hozta az elvárt szintet az Acer. A legdurvább stressz-teszten sem volt crosstalk probléma. A 3D megjelenítés pontos, és korrektül vitte az összes forrásból a tesztjeleneteket.

 

A nagy kiindulási fényerő ellenére sajnos a 3D-ben megmaradó fényerő nem valami sok. Kb. 4,6 footlambert maradt a 220 cm széles vásznon a 3D szemüvegen keresztül mérve. Ez kb. 140-150 lumennek felel meg. Ez nem kiemelkedően gyenge adat, sok komoly projektor járt már nálam hasonlóan gyenge 3D fényerővel. Csupán csak a 2D teljesítményt elrontó nagy fényerőre belőtt projektortól vártam valamivel többet 3D-ben. Ha már a kontraszt 2D-hez kevés, legalább megkapnánk a fényerő pluszt 3D-ben. Valószínűleg túl sok időszeletet pazarol el a DLP link jel kirakására, és a képek közötti szünetekre.

 

A színek pontosságával kapcsolatban 3D-ben általában nem szoktam annyira kritikus lenni, mivel itt a fényerőhiány miatt a gyártók mindent próbálnak kicsit túlhajtani a vetítőkben, és a színekre is rá szoktak tenni egy lapáttal. A 9500BD esetében azért mégis megjegyzem, hogy az átlagosnál is nagyobb összevisszaság mutatkozik a szín megjelenítésben. További gond, hogy a 2D-ben jól működő képinterpoláció 3D-ben nem kapcsolható be. Emiatt a 120 Hz-en lejátszott 24 Hz-es 3D filmek 3:2 ütemben akadoznak.

Összességében 3D-ben sem volt kiemelkedő a teljesítmény. Ugyancsak az a helyet, hogy ilyen áron találni ennél jobban teljesítő 3D DLP projektort más gyártótól.

 

Videofeldolgozás, egyebek


HDMI bemeneten, 2D módban meg voltam elégedve a projektorral. A 24p filmeket jól lejátszotta, és 1080i-ben a sportközvetítések is nagyon jól néztek ki. Analóg oldalról azonban már problémásabb a helyzet. Film módban PAL jellel skálázási és deinterlacer hibák látszanak, nem megy a 2:2 ütem visszaállítása. Videó módban már elfogadható a deinterlacer, de itt sem kapjuk meg egy komolyabb projektor analóg feldolgozási teljesítményét. Mindenesetre hozza az elvárt szintet, gyakorlatilag mindenféle jelet „megevett”, nagyobb hibát csak olyan analóg jelekkel csinált, amilyet valószínűleg manapság már kevesen használnak.

 

A DLP hibajelensége közül sem a szivárványt, sem a ditheringet nem kell megemlítenem. Átlagos volt ezekben. Amit érdemes kiemelni, az a Brilliant Color miatti zajosodás. Ennek mértéke nem vészes, de bizonyos filmjeleneteken határozottan látható, és persze a színpontosságot is csökkenti. A Brilliant Color kikapcsolását azonban nem javaslom, mert tovább csökkenti az amúgy is kevés natív on/off kontrasztot.

 

Meg kell említenem továbbá, hogy bár a projektor minden jellel boldogult, HDMI bemeneten folyamatos szinkronizálási gondjai voltak. Gyakran eldobta a jelet, és újra beállította az adott felbontást. Kábel- és forráscsere sem segített ezen a gondon. Valószínű, hogy egyedi probléma lehetett, biztosan nem jön ki sorozatgyártásban ilyen hibával egy projektor.

 

Összegzés


Nem igazán tudom hova rakni ezt a modellt. Ára alapján sokkal többet vártam tőle 2D-ben. Hasonló, vagy jobb 2D és 3D teljesítménnyel ennél jóval olcsóbban már több más gyártó csinált DLP projektort. Papíron sokkal jobban hangzik a H9500BD tudása, mint amit a valóságban ki lehet hozni belőle. Hiába van lens shift, nagy zoom és CMS, ha a valóságban ezek a funkciók alig használhatók, vagy a kelleténél több kompromisszumot okoznak.  A CMS gyakorlatilag alig használható, az objektív pedig élesebb, rajzosabb lehetett volna, ha kihagyták volna belőle a nagy zoomot és a kis tartományú elmozgathatóságot.

Házimozi projektornak nem igazán tetszett, és 3D-ben is maximum átlagos volt a teljesítménye. Mindenes projektornak alapvetően jól használható, főleg HD sport megjelenítésre nagyon jó volt, valamint a nagy fényerő igényű alkalmazásokhoz jól passzol, de ehhez kicsit magas a bruttó 650 ezer forintos ár.

 

Mérési adatok


Max. fényerő (Brilliant Color be, Dynamic mód, magas lámpafényerő): 2050 lumen

Kalibrált fényerő (Brilliant Color be, Movie mód, 6500 K, eco lámpafényerő): 910 lumen

Maximális kontraszt (Brilliant Color be, Dynamic mód, magas lámpafényerő, Dynamic Black be): 8700:1

Kalibrált natív kontraszt (Brillant Color be, movie mód, 6500k, eco lámpa fényerő, Dynamic Black ki): 1280:1

 

Egyidejű kontraszt mérési eredmények:

50%     490:1

25%     680:1

15%     870:1

5%       980:1

2%       1060:1

0,2%    1200:1

 

Fő gyári adatok


Technológia: DLP

Fényerő: 2000 ANSI lumen

Fényerő lámpakímélőben: 1600 ANSI lumen

Kontrasztarány: 50000:1

Felbontás: WSXGA (1920×1080)

Izzó élettartama: 3000 / 4000 óra

Izzógarancia: 1 év

Tömeg: 7,2 kg

Garancia: 2 év

Zajszint: 30 / 27 dB

Méret: 39,8 x 31 x 13 cm

Zoom: 1,5:1

 

balagee

‹‹‹ További Tesztek