Acer H5360BD
2011. augusztus
Tavaly már kipróbáltuk az Acer 720p felbontású belépő 3D projektorát, amely abban a tesztben igen jó eredményt ért el. Azóta kijött egy frissített modell – mostani tesztünk szereplője – amely megkapta az 1.4-es HDMI csatolót, és az ígéretek szerint kompatibilis a 3D Blu-ray lejátszóknál alkalmazott 1080p/24 Hz-es Frame Packing jellel.
A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben
Tulajdonságok, telepítés, objektív
A vetítő felépítése alapvetően nem változott, így a változatlan jellemzőkre nem térek ki. Korábbi tesztünkben ezek részletesen ki lettek fejtve.
Kalibrálás, 2D képminőség
A projektor előző verziójának meglepően jó képe volt mozizáshoz – ez sokat nem változott. Alapvetően egy jó színvilágú alapszintű DLP projektor ez is, mint elődje. A kontraszt itt is kb. 2000:1 körül alakul, ami különösebben nem sok, de DLP fronton ez rossznak sem mondható. A kalibrációs lehetőségek minimálisak, de azért lehet segíteni a gyári beállítások gyengeségein.
Az új modell az elődhöz hasonlóan különböző módokban eltérő mértékben használja a Brilliant Color képjavító funkciót. Ebben van némi változás, szerintem kicsit finomítgattak azon, hogy melyik üzemmód mennyire erősen használja. A Movie módhoz kevésbé megy a Brilliant Color, ami miatt kevesebb fényerő és kontraszt van, cserébe színhűséget kapunk. Azonban az előző verzióhoz képest itt a szürkeskála kalibráltsága nem az igazi, a felső tartomány kicsit hideg, ami nem igazán javítható. Ezért a Standard módban próbáltam beállítani rendesen a projektort. Az eredmény egész jó lett:
Kalibrálás után meglepően jó eredmény mérhető. Az RGB együttfutás és a primer/szekunder alapszínek pontossága kifejezetten jó. A gamma nem a legjobb, főleg a felső tartomány ugrik ki, de még ez is elfogadható. Egyes delta luma értékek nem jók, de ekkora eltérést tízszer ennyibe kerülő projektorok is képesek produkálni kalibrálás nélküli állapotban
Kalibrálás után valamivel jobb kontrasztot tudtam elérni, mint az előző verzió legjobbnak ítélt Movie módjában. Standard módban azonban a Brilliant Color a felső tartományt a kelleténél kicsit jobban kiemeli, amit nem lehet semmilyen beállítással kiszedni. Akit ez zavar, az még mindig választhatja a Movie módot, amivel hozzávetőleg hasonlóan jó képminőséget kapunk, mint a korábbi modellel. A gamma és a színhőmérséklet relatíve jól beállítható volt.
2D-ben a korábbi modellhez hasonló képi világot kapunk. Jó képi dinamika, viszonylag jó kalibráltság, jó bőrszínek, és jól fogyasztható színvilág. Persze mindezt a készülék árához viszonyítva kell érteni. Kontrasztja 1700-2000:1 körül alakul, attól függően, hogy melyik mód volt szimpatikusabb. Ez manapság nem egy komoly kontraszt, de DLP-vel nem olyan rossz, és már alkalmas filmvetítésre.
3D megjelenítés DLP link szemüveggel
Az előző tesztben az Nvidia 3D szemüvegét használtuk, ami egy infra jeladós rendszer. A H5630BD kompatibilis a DLP link rendszerrel is, ezért a teszthez az Acer saját DLP link szemüvegét is elkértük, hogy ezt a 3D módot is ki tudjuk próbálni.
A 3D Blu-ray lejátszáshoz szabványos 1080p/24 Hz-es Frame Packing jelet küldtünk a vetítőbe, amelynek felismerésével semmi gond nem volt. DLP linkkel 3D módban a kép szemüveg nélkül nézve erősen veszít a kontrasztjából, egy zöldes árnyalatot kap az egész felület. Ez maga a DLP link jel, amely a szemüvegen keresztülnézve teljes mértékben eltűnik. A DLP link jel megjelenítése időszeleteket vesz el a színkeréktől, azaz várható volt, hogy 3D módban gyengébben teljesít a projektor, mint 2D-ben.
A képminőség 3D-ben a várnál jobb lett. A fényerő is egészen jó maradt (kb. max. 130-140 lumen marad meg a mérések alapján). Viszont egy kicsivel több szivárvány volt látható, mint 2D-ben. De még itt sem szivárványozott extrém mértékben a vetítő.
Ami probléma, hogy a 3D lejátszás közbeni képkocka-folyamatosság nem az igazi. A vetítő elvileg 120 Hz-en rakja ki a 3D képet, 2 x 60 Hz frissítéssel szemenként. Ennek ellenére a 24 képkocka/másodperces ütem szépen, akadásmentesen, és folyamatosan volt látható. Viszont a képkockák egymásutánisága egy fura jelenséget mutat. Délibábszerűen finoman remeg a kép, ha elmozdulás látható. Állóképpel ez nem volt észlelhető. Ezt korában már más DLP linkes projektorral is tapasztaltam, azaz nem ennek a modellnek, inkább feltehetően a DLP link megoldás hibája. Ez a képi bizonytalanság nem olyan mértékű, hogy elrontsa a 3D vetítés élményét. Igazából alig látható, könnyen lehet hogy sokaknak fel sem tűnik. Igazán akkor vehető észre ha az ember a komolyabb rendszerek képi stabilitsához hasonlítja.
A fenti jelenséget leszámítva a 3D megjelenítés teljesen korrekt ezzel a modellel. A 720p felbontás elvesz egy kicsit a 3D Blu-ray élményből, de a térbeli megjelenítés egészen korrekt. A fényerő kb. 2 méter széles vászonig elegendő, és a képminőség a 2D módhoz hasonló marad. Kiemelném, hogy 3D-ben teljesen ghosting/crosstalk mentes a kép. Még álló kép mellett, feliratoknál sem látszik a szellemképesedés a DLP linkes megoldással. Ez sok más technológiával gond, de úgy tűnik a DLP még ezen a legalsó szinten is képest ezt a problémát kezelni.
Forrásként kipróbáltuk még a HTPC-ről hajtást ATI 6-os sorozatú videokártyával, amelynél ugyancsak nem volt gond a 3D megjelenítéssel. A Frame Packing 3D jelet onnan is fogadta, de direktben 120 Hz/720p módban is meg tudtuk hajtani a projektort 3D-ben.
Összességében a korábbi verzióhoz hasonlítva nincs sok változtatás az újabb modellen. Valamennyi módosítást azért látni, mert az egyes üzemmódok képe kicsit más, kicsit többet kellett az új modellen állítgatni. Akinek nem fontos a szabványos 3D Blu-ray jel kompatibilitás, az nyugodtan megveheti az előzőt is, ha még talál ilyet. Az új viszont továbbra is az egyik legjobb „mindenes” projektor a belépő kategóriában.
Kiegészítés: Tesztünk megjelenése után egy olvasónk jelezte, hogy WDTV live média lejátszójáról (1.3as HDMI) a Half SBS rendszerben rögzített filmek teljesen gond nélkül megjeleníthetők ezzel a projektorral. Ezen felül X-box-al is sikerült 3D üzemben használnia játékokkal.
Összegzés
Az előző verzióhoz hasonlóan kifejezetten tetszett ez a kis projektor. Bruttó kb. 170-180 000 forintért jó vétel, hiszen valóban mindenre használható készüléket kapunk ezért a pénzért. Mozira videoképe elfogadható, videojátékokhoz 2D-ben és 3D-ben is alkalmas, a legnagyobb fényerejű módja pedig prezentációkhoz vagy háttérfényben való tévézéshez is elégséges. Eco lámpa módban sokáig bírja a lámpája, és itt egészen halk is. Képminősége persze nem ér fel a komolyabb 1080p moziprojektorokéval, de teljesen elfogadható, amit ezen az áron tud. Kifejezetten azoknak ajánlom ezt a projektort, akik otthonra az olcsó XGA felbontású prezentációs projektorokat nézegetik. A H5360BD felbontásban és képminőségben is jobb ezeknél, a 3D megjelenítése pedig a komolyabb tudású projektorokhoz mérten is korrektnek mondható. A projektor hazai forgalmazója az ACER Hungary.
Értékelés
Előnyök
- Jó gyári kalibráltság
- Korrekt 2D és 3D képminőség az árához képest
- Eco módban halk
- Nagy fényerő – prezentációkhoz, játékokhoz és 3D-hez jól jön
- Nagyon jó ár/teljesítmény arány
Hátrányok
- A nagy fényerő hátrány lehet, ha kisebb vásznon akarunk 2D-ben mozizni, de egy ND szűrő segíthet
- Közepes on/off kontraszt
- Kevés kalibrációs lehetőség
- 720p natív felbontás
- Alapszintű objektív
- Alapszintű analóg feldolgozás
Kontraszt- és fényerő-mérési eredmények
Legnagyobb fényerő (Bright mód, ECO lámpa mód kikapcsolva):
2100 lumen
Legnagyobb on/off kontraszt ugyanitt:
2900:1
Standard mód bekalibrálva, ECO bekapcsolva, 1-es színhőmérséklet
Fényerő: 1100 lumen
On/off kontraszt: 2050:1
Movie mód, ECO bekapcsolva, 1-es színhőmérséklet
Fényerő: 850 lumen
On/off kontraszt: 1700:1
Gyári adatok
Technológia: DLP
Fényerő: 2500/2000 ANSI lumen
Kontraszt: 3200:1
Saját felbontás: WXGA (1280×720)
Izzó élettartama: 3000/4000 óra
Izzógarancia: 90 nap vagy 500 üzemóra
Tömeg: 2,2 kg
Garancia: 2 év
Zajszint: 32/27 dB
Méret: 26,8 x 19,2 x 8 cm
Képformátum: 16:9
Zoom: 1,1:1
balagee