Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Az Epson az Old Traffordon

Üzleti bemutató Manchesterben

 

2011. június

 

A helyszín: a Manchester United Football Club otthona, az Old Trafford. Az Epson ugyanis szoros kapcsolatokat ápol az első számú angol labdarúgó csapattal, valójában tavaly ősz óta támogatói-partneri viszony alakult ki közöttük. Az Epson itt ismertette idei terveit, és itt mutatta be az új printerek, szkennerek és projektorok tetemes részét, noha mindet nem. A megcélzott szám (mármint az idei új termékeké) ugyanis több mint száz (100+). Engem persze elsősorban a vetítők érdekeltek igazán, de azt nem mondhatom, hogy a printerekről nem hallhattunk izgalmas híreket, ugyanis az Epson növelni szeretné jelenlétét olyan szegmensekben is, ahol eddig nem a maximumon teljesített.


Üzleti bemutató Manchesterben

 

2011. június

 

A helyszín: a Manchester United Football Club otthona, az Old Trafford. Az Epson ugyanis szoros kapcsolatokat ápol az első számú angol labdarúgó csapattal, valójában tavaly ősz óta támogatói-partneri viszony alakult ki közöttük. Az Epson itt ismertette idei terveit, és itt mutatta be az új printerek, szkennerek és projektorok tetemes részét, noha mindet nem. A megcélzott szám (mármint az idei új termékeké) ugyanis több mint száz (100+). Engem persze elsősorban a vetítők érdekeltek igazán, de azt nem mondhatom, hogy a printerekről nem hallhattunk izgalmas híreket, ugyanis az Epson növelni szeretné jelenlétét olyan szegmensekben is, ahol eddig nem a maximumon teljesített.

 

Az Epson több mint negyven éve az egyik legsikeresebb cég a digitális képalkotásban – annak bizonyos területein. Tény, hogy a projektorok értékesítésében világelső piacvezető, de ugyanez mondható el a POS (Point of Sales) nyomtatókról, a dot-mátrix nyomtatókról és az A3-as üzleti szkennerekről (ez utóbbi Európára vonatkozik), továbbá a kristályeszközökről (ahogy én értelmezem: elsősorban az LCD chipgyártásról).

Ez a bemutató az üzleti megoldásokról szólt, ugyanis az Epson mostani stratégiája az üzleti szférát célozza meg nagy erőkkel, jövőképe az, hogy 1. számú gyártó legyen az üzleti technológiákban.

 

prezent.jpg

 

A rendezvény szlogenje ennek megfelelően az ENGENEERED FOR BUSINESS, ami elég egyértelmű üzenet.

Mielőtt belefognánk az Epson új digitális projektorainak bemutatásába, illik pár mondatot írni a cég globális és magyarországi pozícióiról és stratégiájáról, és legalább érintőlegesen beszélni az üzleti szegmensben elsőrendű szerepet játszó nyomtatókról, illetve multifunkciós készülékekről.

 

A Seiko Epson Corporation japán cég az 1964-es tokiói olimpián hívta fel magára figyelmet precíziós időmérő eszközeivel. Később a mátrixnyomtatás területén játszott úttörő szerepet és vált a piac meghatározó résztvevőjévé a további, új nyomtatási technológiákban és az LCD projektortechnikában is.

(A cég kezdettől fogva elkötelezte magát a sport támogatása mellett, ennek legújabb fejleménye a Manchester United-del létrehozott partneri szövetség.)

 

Világszinten a kitűzött cél 2011-re a 10-20% bevételnövekedés, egy év alatt 22 millió printer és projektor gyártásával, 260 millió dollár beruházással. A bevezetőben említett „100+” azt jelenti, hogy egy év alatt 100-nál több új terméket kívánnak piacra hozni. A fejlesztésre jellemző, hogy évente 7000 új szabadalmat jelent be az Epson.

Az Epson erőssége a tintasugaras nyomtatás, ahol folyamatosan növelni tudja a teljesítményt, javítani a gazdaságosságot, jobban kímélni a környezetet, és szélesíti a választékot.

Tintasugaras nyomtatóiban és multifunkciós készülékeiben az Epson egészen különleges, saját technológiát használ: ez a Micro Piezo technológia, szemben a mások által alkalmazott Thermal Inkjet technológiával. Leegyszerűsítve a magyarázatot, arról van szó, hogy a tintacseppet melegítés helyett a Micro Piezo technológia esetében elektromos feszültséggel, a piezoelektromos effektus kihasználásával állítják elő. Az eredmény az egységes, pontos cseppméret, a gyorsaság, a hőre érzékeny festékek (pigmentek) használhatósága, a nyomat tartóssága.

 

workforcepro.jpg

A WorkForce Pro professzionális készülékek az Epson új termékcsaládja

 

A továbbfejlesztett technológia ma már azt is lehetővé teszi, hogy a cseppméret a képtartalomtól függően változó legyen a nyomtatás során: a finom részletekhez kis cseppméret kell, a nagy, homogén felületekhez megfelel a nagy is (Variable Sized Droplet Technology – VSDT).

 

A magyar piacon (a 2010-es évet tekintve) a tintasugaras printerek és multifunkciós készülék (MFP) 30%-a Epson gyártmányú, a mátrixnyomtatóknál ez az arány 81%. A lézernyomtatók piacán azonban az Epsonnak csak 5% a részesedése, a lézeres MFP pedig sajnos 0%. Ezen mindenképpen szeretne az Epson változtatni, hiszen értékben a lézeres technológia nagyobb arányt jelent a piacrésben, mint darabszámban (79%, illetve 38%).

A magyarországi projektorpiacon a 27%-os részesedésével az Epson a piacvezető.  A TIOP (Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program) keretében 2010-ben 4750 db projektort sikerült értékesíteni.

 

Lássuk ezek után, hogy milyen projektorkínálattal jelenik/jelent meg az Epson az üzleti szférában. A konzumer/házimozi szegmensről ezúttal nem lesz szó, mivel a manchesteri rendezvény kifejezetten az üzleti világnak szánt termékekről szólt.

 

Epson projektorújdonságok

 

Ha jól számoltam, a 100+ új termék között 35 új projektortípus található. Nem mindegyikkel sikerült közelebbi ismeretséget kötnünk (az új típusok folyamatosan jönnek ki), de a különféle kategóriák egy vagy több képviselője a maga fizikai valójában is jelen volt a bemutatón.

Valójában termékcsaládokról van szó, ezért nem is fogjuk az összes modellt egyenként bemutatni, hiszen szolgáltatásokban nem túlságosan különböző készülékek tartoznak egy-egy csoportba (bár ezek a különbségek olykor lehetnek nagyon fontosak).

 

range.jpg

Néhány típus az Epson projektorkínálatából

 

Valamennyi projektor természetesen az Epson által kifejlesztett és tökéletesített 3LCD technológiát használja, amelynek részletei minden bizonnyal ismertek olvasóink előtt. Az Epson sok más projektorgyártó LCD chip, illetve optikai engine beszállítója, az eddig eladott egységek száma nemrégiben érte el a 70 millió darabot (!).

 

A projektorok funkcionális fejlődését azzal lehet a legjobban jellemezni, hogy az Epson felfogásában a projektor ma már nem egyszerű „periféria”, hanem inkább „központ”: vezetékes vagy vezeték nélküli hálózatba köthető, és más eszközök által a hálózatba küldött képtartalom megjeleníthető; USB kapcsolattal adathordozók vagy különféle más eszközök közvetlenül csatlakoztathatók (USB kulcs, dokumentumkamera, szkenner); és pl. mikrofon vagy egyéb audio- és vodeojelforrások is csatlakoztathatók (hagyományos bemenetek). Persze nem minden opció van meg minden típusnál, de jellemző az egyre bővebb szolgáltatási kör.

 

center.jpg

A projektor ma már nem pusztán "periféria", hanem megjelenítő "központ", amely köré források sokasága szerveződik

 

Nézzük most már konkrétabban, hogy az egyes felhasználási területeken mit kínál az Epson. Beszélni fogunk az ultra-hordozható és hordozható vetítőkről, az elsősorban oktatási célokra alkalmas rövid/ultrarövid vetítési távolságú modellekről, a nagyobb teljesítményű installációs, illetve konferenciatermi típusokról, illetve az akár digitális moziban is használható legerősebb gépekről.

 

Ultra-hordozható és hordozható készülékek


A legkönyebb és legkisebb ultrahordozható kategórában négy új modell jelent meg, az EB-1750, az EB-1760W, az EB-1770W és az EB-1775W. Ezek felbontásban (a három utóbbi WXGA), fényerőben és némileg a csatlakoztatási lehetőségekben és egyéb extra jellemzők meglétében vagy hiányában térnek el egymástól. A legfejlettebb az EB-1775W, ezt fogjuk kicsit közelebbről bemutatni.

 

EB-1775W.jpg

 

A 3000 lumenes, Eco üzemmódban 1700 lumenes, 1280 x 800-as natív felbontású, tehát 16:10-es formátumú képet vetítő projektor valószínűtlenül vékony és könnyű a teljesítményéhez képest. A magassága 4,4 cm, súlya pedig 1,7 kg. Kifejezetten közeli vetítésre alkalmas, a vetítési arány 1,04 – 1,26, az optikai zoomja 1,2-szeres. Az élességállítás automatikus (de kézzel korrigálható), ami a tipikus felhasználást tekintve előnyös. A digitális trapézkorrekció nemcsak függőlegesen (±30º), hanem vízszintesen (±20º) is elhelyezési rugalmasságot nyújt. Egyébként az alapoffset 10:1, azaz a gép alaphelyzete a vászon alsó széle alatt van, azonban a projektort szinte tetszés szerint elhelyezve, nemcsak az élességet, hanem a kép geometriáját is automatikusan (a Sreen Fit gomb megnyomásával) beállítja, méghozzá úgy, hogy illeszkedjen az ernyő keretéhez.

 

További figyelemre méltó jellemzők:

Az USB (A) porton keresztül USB flash drive, opcionális dokumentumkamera (ELP-DC06), USB-s merevlemez és digitális fényképezőgép csatlakoztatható.

Az USB (B) portot a mellékelt kábellel egy PC-vel összekötve a PC-ről képek vetíthetők (USB Display funkció), nem szükséges VGA, DVI vagy más kábeles összeköttetés. Ugyanez az USB összeköttetés teszi lehetővé, hogy más projektorokhoz hasonlóan a PC egérfunkciói a projektor távvezérlőjével működtethetők legyenek.

PC nélküli előadás (diabemutató) úgy lehetséges, hogy az EasyMP Slide Converter nevű mellékelt programmal a PowerPoint fájlokat Scenario fájlokba (.fse, .sit) konvertálva mentjük el egy USB memóriára, majd arról vetítünk. Egyébként pedig USB kulcsról .jpg, .bmp, .gif és .png fájlok simán vetíthetők.

Még két hasznos EasyMP program van a szoftvercsomagban, illetve letölthető a https://www.epson.com-ról. Az EasyMP Network Projection lehetővé teszi, hogy a számítógépről képtartalmat vezeték nélküli hálózaton keresztül vetíthessük a hozzá tartozó hanggal együtt, és ezt annyi számítógépről, ahány a hálózaton van. Az EasyMP Monitor program pedig ellenőrizni tudja a hálózaton lévő több projektor állapotát, és ezt vezérelni is tudja a számítógépről.

A vezeték nélküli LAN összeköttetéshez a számítógéppel, és az EasyMP Network Projection használatához egy Wireless LAN egységet mellékel a gyártó a készülékhez. Opcionálisan egy ún. Quick Wireless Connection USB Key is rendelhető a projektorral, amelyet a PC-be dugva pillanatok alatt összeköthető a projektor és a PC.

Lehetőség van ún. multi-screen vetítésre is, vagyis amikor több projektor képéből akarunk összeállítani egy képet. Ilyenkor persze gondoskodni kell a fényerő és a színek, továbbá a geometria megfelelő illesztéséről. Ez a kis ultramobil projektor erre a feladatra is alkalmas.

 

A projektor hátlapján a már említett USB portok mellett találunk egy HDMI csatlakozót, egy VGA és egy kompozit bemenetet, továbbá egy audio bemenetet is (a projektornak 1 W-os beépített hangszórója van).

Még egy – mobil projektorok számára – hasznos tulajdonság: gyors indítás és azonnali kikapcsolás lehetősége.

 

A bemutatott gépnél kissé nagyobbak, de még mindig a hordozható kategóriába tartoznak az EB-9-es mobil család tagjai. Az új típusok száma hat, ezek a következők: EB-93, EB-95, EB-96W, EB-905, EB-915W, EB-925. A fényerő 2400 és 3500 lumen közötti, a felbontás XGA vagy WXGA. A lámpa ezekben a gépekben 6000 óra élettartamú. A vezetékes hálózatba köthetőség mindegyiknél megvan, a vezeték nélküli pedig az EB-93 kivételével opcionálisan lehetséges.

Válasszuk ki a példa kedvéért az EB-915W típust, amely az egyik WXGA modell 3200 lumen fényerővel, 1,6-szoros zoommal, mikrofon-bemenettel, 16 W-os beépített hangszóróval és HDMI csatlakozóval.

 

EB-915W.jpg

 

A hálózati képességekre ugyanaz érvényes, mint a fenti ultramobil típusnál, kiegészítve azzal, hogy itt vezetékes LAN is használható ugyanarra a célra (vetítés közvetlenül hálózatba kötött PC-kről).

 

A csatlakozók száma persze jóval nagyobb, itt két VGA bemenetet, egy VGA (monitor) kimenetet, három audio bemeneti és egy kimeneti portot, S-Video bemenetet, HDMI bemenetet, a fent megismert USB portokat, LAN RJ-45 aljzatot és RS-232 vezérlőportot találunk.

Egyszóval egy komolyabb hordozható gépről (projektorcsaládról) van szó, amit az ultrahordozható típusokhoz képest kb. kétszer akkora súly (3,4 kg) és a 9,3 cm-es magasság is mutat.

 

Rövid vetítési távolságú projektorok


Itt mindenekellőtt az EB-400-as családdal szeretnénk foglalkozni, amelynek korábbi típusai már 2010 elején megjelentek (pl. EB-440W, EB-450W, EB-450Wi stb.). Idei újdonságok az EB-455Wi, EB-465i, BrightLink 450Wi és BrightLink 455Wi. A „W” jelzés az 1280 x 800-as WXGA felbontásra utal, az „i” jelzés pedig az interaktivitásra, éspedig abban az értelemben, hogy maga a projektor (egy interaktív tollal és szoftverrel kiegészítve) bármilyen felületen interaktív, nemcsak egy interaktív fehértáblával.

 

Mondjuk, vegyük közelebbről szemügyre az EB-455Wi-t, amely egyébként a kiállító teremben is látható volt. Az egész EB-400-as családnak egyébként jellegzetes és egyforma alakja van, mint képünkön is látható.

 

EB-455Wi.jpg

 

Kiválasztott típusunk fényereje 2500 lumen, ill. Eco módban 1800 lumen, kontrasztaránya 2000:1, az LCD chipek a szokásos 0,59”-es poliszilícium TFT chipek. A rendeltetését tekintve talán a legfontosabb adat a vetítési arány, ez esetben 0,37:1, ami annyit jelent, hogy 2 m széles képet 74 cm távolságból tud vetíteni. Ebből következik, hogy ezeket a projektorokat a legtöbbször közvetlenül a vetítési felület fölé, fixen szerelik fel egy konzolra.

Az EB-455Wi zoomja 1,35-szörös, tehát van némi mozgástér a képméret és a távolság összehangolására.

2 db VGA bemenete, 1 VGA kimenete (monitor), kompozit és S-video bemenete, 2 audio be- és 1 kimenete (12 W-os hangszóró található a készülékben), mikrofon-bemenete, A és B típusú USB portja, RJ-45 LAN csatlakozója és RS-232 vezérlőportja van.

 

A rövid vagy ultrarövid vetítési távolságú interaktív projektorokat leginkább az oktatási célú vetítők közé sorolnám, de fix kiépítésű tárgyalókban és bemutatótermekben is nagyon kényelmesen használható és hasznos eszközök lehetnek. A PC-mentes prezentáció lehetősége USB kulcsról, illetve a vetítés PC-ről USB kábellel ugyanúgy megvan, mint az előző mobil projektoroknál.

 

Nagyteljesítményű installációs vetítők


Ide soroljuk az eleve fix telepítésre szánt, nagy teljesítményű, strapabíró és sok szolgáltatással rendelkező projektorokat, amelyeket a gyártó konferenciatermekbe, nagy előadókba, netán digitális moziba szánt.

Az Epson ezen felső kategóriás termékeit két csoportba sorolhatjuk, amelyeket röviden EB-G családnak és EB-Z családnak nevezhetünk. Az előbbinek van vagy 15 típusa, most az Epson 5 újabb modell érkezését jelezte, a fényerejük 4000 és 5200 lumen között van. A „Z” sorozatból egyelőre mindössze két modellt ismerünk, bár a rendezvényen négy új típusról beszéltek. Feltehetően ezek a későbbiekben fognak megjelenni. A két ismert típus 6000, illetve 7000 lumen fényerejű.

 

Tehát lássuk az EB-G család egyik prominens képviselőjét, az EB-G5750WU típust. Nevéből gyaníthatóan a felbontása WUXGA, és valóban, ez a projektor 1920 x 1200 pixel natív felbontású. A fényereje 4500 lumen (Eco módban 3600 lumen), a kontrasztaránya 1500:1. Az „NL” jelű altípust objektív nélkül szállítják, egyébként az objektív cserélhető (5 típus közül lehet választani), és a projektor alapváltozatához jár egy standard alapobjektív. Egy ilyen vetítőtől elvárható az objektív-elmozgatás (lens shift) lehetősége – természetesen ezt is megkapjuk.

 

EB-G5750W.jpg

 

A projektor kezeli az 180p/24 fps filmes kadenciát, képes a 60 kép/s (3-2 pulldown) és a 48 kép/s (2-2 pulldown) megjelenítésre. Az EasyMP Network & Control funkció hálózaton keresztül monitorozza a projektor állapotát, és erről automatikusan emailt küld az adminisztrátornak. Az EasyMP Network Projection szoftver segítségével hálózaton keresztül küldött tartalom is vetíthető (akárcsak a tárgyalt hordozható projektoroknál). Tartozék a már fent említett Wireless LAN egység, és opcionális tartozék a Quick Wireless Connection USB Key is a vezeték nélküli hálózatos kapcsolathoz.

 

Mivel ez a vetítő anorganikus C2Fine (Crastal Clear Fine) LCD paneleket tartalmaz, garantált a hosszú élettartam és a minimális fenntartási költség, amiben szerepet játszik a gyorsan tisztítható vagy cserélhető elektrosztatikus filter is.

Mivel a projektor minden elképzelhető analóg és digitális csatlakozóval fel van szerelve, beleértve a professzionális 5 x BNC RGBHV csatlakozókat is, nem fogjuk őket felsorolni. Megemlítendő még a beépített 7 W-os hangszóró, nyilván csak ellenőrzési célra, hiszen nagyobb helyiség kihangosításához ez nem elegendő, de nem is szokás erre használni.

 

Az Epson igazi „nagyágyúja” a „Z” sorozat, amelyből egyelőre egy WUXGA (EB-Z8000WU) és egy WXGA (EB-Z8050W) modellt ismerünk.

A kétlámpás készülékek a „G” sorozathoz hasonlóan C2Fine anorganikus panelekkel készülnek, ennek minden kellemes következményével, ami az élettartamot és a fenntartási költségeket illeti. A nagyobb felbontás típus fényereje 6000 lumen, a kisebb felbontásúé 7000 lumen. A kontrasztarány mindkét modellnél 5000:1 (bekapcsolt írisz-szabályozással).

 

EB-Z8000WU.jpg

 

Az Epson Cinema Filter technológiájának köszönhetően ezek a projektorok a DCI (Digital Cinema Iniciative) szabványnak is megfelelnek, azaz képesek a DCI színtartomány megjelenítésére. Természetesen az sRGB szabványnak is minden tekintetben megfelelnek.

 

A „Z” sorozat típusait univerzális felhasználásra szánták: egyaránt alkalmasak finom gradációjú, nagy felbontású üzleti bemutatóra, CAD grafika megjelenítésére, HDTV, HD videó vetítésére, és multi-screen prezentációra. Beltérben és kültérben is használhatók, nagy fényerejük megengedi az egyébként nem kívánatos környezeti fény magas szintjét. Az EB-Z8050Z a fentebb már megtárgyalt EasyMP szolgáltatásokat is nyújtja.

 

Ezek a projektorok a „large venue”, azaz a „nagy helyszín” kategóriába tartoznak, ajánlott telepítési helyük a nagy konferenciaterem, az egyetemi auditórium vagy univerzális nagy előadóterem, a különleges események, rendezvények helyszíne, kiállítótermek stb.

 

Fix telepítéskor természetesen ajánlott a mennyezeti felszerelés, a vetítési távolság pedig rugalmasan megválasztható, tekintettel a különféle gyújtótávolságú cserélhető objektívek széles választékára.

Multi-screen vetítés igénye esetén akár négy projektort is összeköthetünk a PC-nkkel, vezetékes vagy vezeték nélküli hálózatban.

 

Fontos megemlíteni, a „Z” sorozatú projektorok különleges tulajdonsága, hogy fölfelé vagy lefelé, azaz függőleges pozícióban is tudnak vetíteni, ami a legtöbb projektornál nem lehetséges.

A csatlakozópanel mindennel el van látva, amire csak szükség lehet egy mai professzionális projektornál (HDMI, DVI-D, RGBHV BNC csatlakozók, egyéb analóg bemenetek, LAN csatlakozó stb.)

Kíváncsian várjuk, hogy milyen meglepetéseket tartogatnak a már bejelentett új „Z” sorozatú típusok.

 

N. Á.

‹‹‹ További Projektorújdonságok