BenQ W1500
2014. augusztus
A belépő házimozi kategória folyamatosan szűkölködik az igazán jól eltalált modellekben. Emiatt minden újabb próbálkozást szívesen látunk. Próbálunk olyan modelleket tesztelni, amelyek felcsillantják a reményt, hogy a viszonylag olcsó belépő vetítők között találunk házimozira is valóban alkalmas modellt.
Az elmúlt időszak egyik ilyen projektorát a BenQ rakta össze (W1070). Ennek okán újabb BenQ modell tesztelésével próbálkoztunk. A W1500 nem leváltó modell, ezt a készüléket a gyártó valamivel a W1070/80 fölé pozícionálta. Bár a jellemzőket böngészve nem látunk nagy különbségeket, mégis van egy-két finomság, amely ezt a modellt a W1070 fölé emelheti tudásban.
A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben
Tulajdonságok
A W1500 egyik kiemelhető tulajdonsága a nagy zoomtartomány, házimozihoz jól belőtt vetítési távolsággal. Az 1,6x-es zoom ebben az árkategóriában a DLP projektoroknál ritka. A W1070 esetében sok felhasználót eltántorított a közeli vetítési távolság és a rövid zoomtartomány. A W1500 esetében valamivel rugalmasabban tudjuk elhelyezni a projektort.
A vetítéssel kapcsolatos jellemzők között nemigen találunk olyasmit, ami külön felhívná magára a figyelmet. Egy átlagos belépő 1080p mindenes köszön vissza a spefikációs lapot végigolvasva. Ami mégis nagyon felkeltette az érdeklődésünket, az a Wireless HDMI kapcsolat lehetősége. Ez nemhogy a belépő kategóriában, de úgy általánosságban véve is ritka funkció. A hasznossága pedig megkérdőjelezhetetlen, hiszen egyébként a képet szinte minden esetben igen hosszú HDMI kábelen kell a projektorig eljuttatni.
Kivitel, optikai jellemzők
Külsőleg semmi különlegeset nem mutat a W1500. A használt anyagok minősége ebben az árkategóriára jellemző. A kezelőszervek és a hűtési útvonal hasonló a W1070-hez, a készülék házának mérete is hasonló.
Az objektív ezen a modellen is meglehetősen kicsi. Ez az 1,6x-es zoomtartomány ismeretében elsőre kicsit aggasztónak látszott, de a tesztábrákon látottak megnyugtattak. A kép ugyan hajszálnyival életlenebb, mint a W1070 esetében volt, de még így is elég élességet kapunk.
Az objektív kontrasztja egészen jó, a méretéhez képest teljesen elfogadható. Az ANSI kontraszt 590:1 lett, ez valamivel a várt felett van. DLP projektorok között ez nem kiemelkedő, de a többi képalkotó technológiánál ilyen érték csak a legjobb projektoroknál mérhető.
Az objektív zoomtartománya és a vetítési arány (vetítési távolság per képszélesség) házimozis telepítéshez sokkal jobban passzol, mint a W1070-nél. Sokkal hátrébb tudjuk vinni a projektort, a hátsó fali, vagy mennyezeti telepítés kényelmesebb ezzel a modellel.
A vetítőben van objektíveltolás (lens shift), de ennek mértéke minimális. Persze jobb, mintha nem lenne, de nem tudunk annyit tolni a képen, hogy például hátsó polcról vetítsünk vele anélkül hogy fejre állítanánk. Az eltolás mértéke a W1070-hez hasonló, a kép magasságának kb. 10%-át tudjuk a képen fel-le tologatni. Esetleg a kétvetítős 3D szerelmesei profitálhatnak ekkora eltolásból. A két egymás fölé pakolt projektor távolságát ugyanis simán lehet ennyi objektíveltolással korrigálni.
Kalibrálás, képminőség
Gyári állapotban "Standard" módban indul a vetítő. Ez a mód kicsit vadra van kalibrálva, jócskán van mit javítani rajta. A színhőmérséklete hideg, és a színtelítettség eléggé fel van tolva. A 100%-os RGBCMY pontok szaturációja egész jó, de egyes csatornáknál már a 75% telítettség is a 100%-ra van tolódva. Ennek megfelelően a kép túlszínezett, pontatlan és jelentős korrigálásra szorul.
Hiába vannak közel a helyükhöz az RGBCMY 100%-os pontok, a vörös és kék tartományban erős túlszínezettséget látni (a 75%-os szaturációs pont 100%-ig kitolódott). Az RGB tracking tűrhetően fut együtt, csak a kép éppen hidegebb a kelleténél. A gamma 2,2 és 2,4 között lebeg
Cinema módba kapcsolva elviekben pontosabb beállítást kell kapjunk. Ez valóban így is van, legalábbis valamivel jobb ebben a módban a színhelyesség, mint ami a standard módban látható. A színhőmérséklet továbbra is hidegebb a kelleténél, a gamma pedig 2,4-2,6 magasságba mászik el, a kelleténél kicsit sötétebb képet okozva.
A színek helyükre kerülnek valamelyest, de az RGBCMY pontok és a 100%-os fehérpont aránya továbbra sem jó. A gamma rosszabb, mint standard módban
Az általános negatívba nyúló RGBCMY luminancia oka, hogy a 100%-os fehérpont fényessége eléggé kiugrik a bekapcsolt BrilliantColor miatt. Mivel ez eléggé látszik is a képen, érdemes kikapcsolni, és így folytatni a kalibrálást. Szerencsére a vetítő rendelkezik teljes értékű CMS-sel, így elvileg van esély pontosan beállítani a színcsatornák telítettség és luminancia értékeit.
A rendelkezésre álló eszközökkel jól helyrerakható a színhőmérséklet és a gamma is. A CMS sajnos nem minden színcsatornánál engedelmeskedik úgy, ahogy kellene. Ennek megfelelően nem is tudtam teljesen kisimítani az RGBCMY luminancia értékeket, de a kiindulási állapotnál sokkal jobb lett a végeredmény
Sajnos a bekapcsolt BrilliantColor ennél a vetítőnél nem javasolt, ha ragaszkodunk a korrekt színvisszaadáshoz. A felső fényességi tartomány nagyon kiugrik, és eléggé megerőszakolt lesz tőle a kép. Kikapcsolva a BrillantColort sokkal pontosabb képet kapunk, de ennek ára van. A fényerő csökken – ez még nem olyan nagy gond, mert van tartalék bőven – de a kontraszt is jóval 2000:1 alá esik.
A kontrasztesés mellett a kép többi jellemzője elfogadhatóra beállítható. A színeket ugyan nem sikerült nagyon pontosra belőni, de ebben az árkategóriába ennyi pontatlanság még belefér. Filmes tesztekkel így is hozza azt a képi világot, ami miatt sokan szeretik a DLP projektorokat. Dinamikus kép, jól fogyasztható színvilággal, tiszta, éles képpel. A 2000:1 alá eső kontraszt miatt a sötét jelenetek sokat veszítenek dinamikájukból, ez mindenképp hátrány.
A DLP hibajelenségek közül a szivárvány és a sötét árnyalatos dithering a leginkább jellemző. A szivárvány láthatósága annak ellenére átlagos, hogy az információk szerint 6x-os sebességű színkereket alkalmaztak. A sötét árnyalatos dithering kifejezetten erősen látható, szinte bármilyen színárnyalatú homogén felületen látni kb. 15% fényességérték alatt. Szerencsére ez normál nézési távolságból nehezen vehető észre, mozgókép vetítésekor ritkán okoz majd problémát.
Wireless HDMI
A lejátszó és a projektor között nem ritka a 10-15 méteres HDMI kábelhossz igény, ami nem csak a hosszabb minőségi kábelek magas ára miatt problémás, de az esztétikus kábelvezetés is gyakran nehezen megoldandó feladat. Erre a problémára ad megoldást a BenQ vezeték nélküli HDMI átviteli rendszere.
A beüzemelés egyszerű, a lejátszónk HDMI kimenetébe kell csatlakoztatni a készülékhez mellékelt HDMI-Wireless adaptert. Az adapter sajnos nem megy tápellátás nélkül, azaz egy kábellel több lesz a lejátszó körül, de ez semmiség ahhoz képest, hogy a projektor és a lejátszó között nem kell kábellel vesződni.
A W1500-hoz tartozó BenQ adapter a vezeték nélküli HDMI átvitelhez
A wireless HDMI használatához semmi különleges konfigurálás nem szükséges, csupán a megfelelő forrást kell kiválasztani a projektor menüjében. A projektor és az adapter közötti szinkronizálás viszonylag gyors, és a tesztelt távolságban stabilan is tartotta a jelet.
Az igazi kérdés persze a képminőség. HTPC forrásból, 60 Hz/1080p jellel hajtva gyakran látszik, hogy az átvitt kép tömörített. A tömörítés nem annyira látványos videóval, de a windows desktopon határozottan látszott, ahogy a tömörítés dolgozik. 24 Hz-re átkapcsolva jelentősen csökken a tömörítés láthatósága, videóval egészen használható lett az eredmény.
Ami mindenképp hátrány, hogy a tömörítési folyamat miatt néhány képkockával késve kerül a kép megjelenítésre, azaz film lejátszáskor a szájszinkron nem lesz helyes. Ez azt jelenti, hogy wireless HDMI átvitelkor mindenképp kelleni fog a rendszerünkbe szájszinkron („lipsync”) korrekciós megoldás. HTPC-vel ez lejátszó oldalról könnyeben megoldható, de egy normálisabb házimozi erősítő is fel van készítve ennek a problémának a korrigálására.
3D
3D megjelenítésben hozza az elvárt és megszokott DLP szintet. A 144 Hz-et támogató DMD vezérlés miatt a kép folyamatossága 3D-ben is kiváló. Crosstallk nem jellemző, kiváló szeparációval jelennek meg a 3D filmek.
Természetesen a 3D miatti időszelet kiesések és a szemüveg miatt itt is jelentős fényerő-csökkenéssel kell számolnunk. Hiába a prospektusba beírt magas lumen érték, 3D-ben jó, ha 120-130 lumen fénymennyiséggel tudunk gazdálkodni. Ez persze semennyire nem marad el az átlagtól. Teljesen korrekt a W1500 3D teljesítménye.
Fényerő- és kontrasztmérések
Maximális fényerő (lámpa natív mód, BrilliantColor bekapcsolva) 1850 lumen
Kalibrált kontraszt (BrilliantColor bekapcsolva): 2100:1
Kalibrált kontraszt (BrilliantColor kikapcsolva): 1650:1
Kalibrált fényerő (6500 K, BrilliantColor kikapcsolva): 650 lumen
Egyidejű kontraszt (6500 K, BrilliantColor kikapcsolva):
50% 590:1
25% 950:1
15% 1240:1
5% 1550:1
2% 1760:1
0,2% 1860:1
Összegzés
Egy elfogadhatóra sikerült belépő kategóriás projektor a W1500, de nem igazán tud kiemelkedni a mezőnyből. Esélyes lehetett volna kiütni a nyeregből a kategória egyik legjobb vételét a BenQ W1070-et, de képminőségre nem jobb, és az ára jóval magasabb. Az előnye a nagy zoomtartomány adta jobb elhelyezhetőség, és a vezeték nélküli HDMI képátvitel. Ha ezek valamelyike fontos, akkor érdemes lehet ezt a modellt választani. Egyébként ugyanezt vagy akár jobb képminőséget olcsóbban is megkapjuk, akár ugyanettől a gyártótól. A W1500 bruttó fogyasztói ára 390.000 Ft.
Értékelés
Előnyök
- Jó 3D megjelenítés
- Elfogadható szintre kalibrálható színvilág
- Jó ANSI kontraszt
- Vezeték nélküli HDMI képátviteli lehetőség elfogadható minőségben
- A kategóriában megszokottnál nagyobb zoomtartomány
- Függőleges objektíveltolás (bár erősen limitált)
Hátrányok
- HDMI jelátvitel mellett késik a megjelenítés, ami szájszinkron problémát okoz
- Közepes on/off kontraszt
- Közepes optika élesség
Fő gyári adatok
Technológia: DLP
Fényerő: 2200 ANSI lumen
Fényerő lámpakímélőben: 1760 ANSI lumen
Kontraszt: 10000:1
Natív felbontás: Full HD (1920×1080)
Izzó élettartama: 3000 óra
Izzó élettartama lámpakímélő üzemmódban: 6000 óra
Izzó garancia: 1 év vagy 2000 óra
Tömeg: 3,9 kg
Garancia: 3 év
Zajszint: 33/28 dB
Méret: 33,9 x 23,8 x 12,1 cm
Natív képformátum: 16:9
Zoomátfogás: 1,6:1
balagee