Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Kicsi, fényes, mindentudó?

Epson EB-1775W

 

2011 augusztus

 

Az Epson új ultrahordozható prezentációs projektorcsaládja négy típussal büszkélkedhet. Közülük a legtöbb szolgáltatással felfegyverzett, legfejlettebb modell került most a tesztasztalunkra, az EB-1775W. Az előzetes híradások sok jót mondanak a gépről, lássuk, hogy mennyi igazság van ebben, és szeretnénk tisztában lenni a korlátokkal is – ha vannak ilyenek.


Epson EB-1775W

 

2011 augusztus

 

Az Epson új ultrahordozható prezentációs projektorcsaládja négy típussal büszkélkedhet. Közülük a legtöbb szolgáltatással felfegyverzett, legfejlettebb modell került most a tesztasztalunkra, az EB-1775W. Az előzetes híradások sok jót mondanak a gépről, lássuk, hogy mennyi igazság van ebben, és szeretnénk tisztában lenni a korlátokkal is – ha vannak ilyenek.


Kivitel, lehetőségek

 

A hordozhatóságra kétségtelenül nem lehet panasz, az 1,7 kg tömeg és a 4,4 cm-es vastagság ahhoz a tudáshoz képest, amit ebbe a pici dobozba beleraktak (mint később látni fogjuk), szinte „elhanyagolható”. Hangsúlyozzuk, hogy hagyományos UHP lámpás projektorról beszélünk, amelynek névleges maximális fényereje 3000 ANSI lumen! Ez még egy kisebb konferenciaterem igényeit is kielégíti.

 

01.jpg

 

Miről is van szó? A gyakran helyet változtató előadóknak egyáltalán nem mindegy, hogy a projektor 2, 3 vagy 5 kg súlyú, hogy kell-e a vetítéshez feltétlenül PC, mekkora vásznat lehet egy ilyen kis géppel megvetíteni, ha mégis egy vagy több PC-vel szeretnénk használni, akkor lehet-e hozzá vezeték nélkül csatlakozni stb. Ezekre a kérdésekre hamarosan visszatérünk, de annyi biztos, hogy a vetítő elképesztően kicsi.

 

Az objektívet egy elcsúsztatható zárólap védi, a zoom egy süllyesztett gombbal állítható, és a gép elején van még egy fészek az USB Wireless LAN egység számára. Ha ez az egység be van dugva, a gép képes csatlakozni egy vezeték nélküli hálózathoz, illetve kapcsolatot létrehozni egy PC-vel/notebookkal. A kapott példányhoz a dugaszolható egységet nem mellékelték, így a vezeték nélkül összeköttetést nem tudtuk ténylegesen kipróbálni, nincs azonban okunk feltételezni, hogy bármi gond lenne vele (a „Hálózat” almenüben elvégezhető a konfigurálás és a csatlakoztatás).   

 

02.jpg

Az előlapon külön fészek és USB port található a Wireless LAN egység csatlakoztatásához

 

Az objektív szemmel láthatóan és szükségszerűen kis méretű, ennek ellenére komoly optikai aberrációval még a sarkokban sem találkoztunk. Egy pici konvergenciahiba (függőleges elcsúszás) a mérőábrán megfigyelhető: a kék panel nagyon kicsit lejjebb csúszott, a zöld és a vörös együtt van, ezért sárga az additív keverékük. Ez azonban csak extrém kis távolságból, és csak a mérőábrán látszik.

 

03.jpg

 

Csatlakozókból annyit tettek a 1775W-re, amennyit a vastagsága megengedett, de igazából semmi fontos nem hiányzik. Van HDMI, „A” és „B” típusú USB – ezek funkcióit még részletezni fogjuk –, van VGA bemenet, amely analóg komponens bemenetként is használható (adapterkábellel), kompozit videobemenet (RCA) és sztereó hangbemenet (minijack). Ide tartozik, hogy egy 1 W-os hangszóró is található a vetítőben, persze inkább csak ellenőrzési célra, és nem kihangosításra. A Wi-Fi-ről már említést tettünk, ehhez egy fedőlap alatt van egy másik USB port az előlapon – a kiegészítő egység bedugásához és rögzítéséhez.

 

04.jpg

 

A projektorhoz egy távvezérlő is tartozik, amelyen (ahogy az szokás) több kezelőszerv található, mint a gép testén. Például van itt két gomb az élesség motoros (!) finombeállításához, ha az élességgel gondunk lenne. Mert amúgy egyébként az élesség automatikusan is beáll, sőt elég széles határokon belül a függőleges és – ez nem mindennapos egy kis hordozható vetítőnél – a vízszintes trapézkorrekció is automatikusan megtörténik (függőlegesen ±30 fok, vízszintesen ±20 fok). A trapézkorrekció egyébként kézzel is állítható, kicsit szélesebb határok között.

 

Mindezen felül van egy menüpont, ahol a kép négy sarkában a derékszög külön-külön állítható, ami nagyon jól jöhet, ha a vetítési felület nem teljesen sík. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a kép mérete a Screen Fit gomb megnyomásával pontosan hozzáállítható a vászon méretéhez, feltéve, hogy a vásznat fekete sáv keretezi (ehhez indulásként a teljes vetítési felületet bele kell foglalni egy vetített sárga keretbe), akkor talán nem túlzás azt mondani, hogy a kép geometriája tökéletesen beállítható akár asztali, akár mennyezeti vetítésnél. A vetítési arány (throw ratio) 1,04 – 1,26, ami a szokásosnál jóval közelebbi vetítést tesz lehetővé, a projektor zoomja pedig 1,2x-es.

Az elülső, középső kipattintható láb és az egyik állítható hátsó láb növeli az elhelyezési rugalmasságot. A projektor offsetje 10:1, ami annyit jelent, hogy az objektív tengelye kicsivel a kép alsó széle fölött (vagy felső széle alatt) döfi a vászon síkját.

 

Üzembe helyezés, menü

 

Bekapcsolás után a projektor kb. 30 másodpercen belül eléri a maximális fényerejét. (Kikapcsoláskor a gép nem igényel visszahűtést, így mindjárt leválasztható a hálózatról.)

Maximális teljesítményű lámpával, normál módban, vagy takarékos (ECO) módban működhethetjük a vetítőt, a kettő között kb. 10 dB-nyi zajkülönbség van. A nagyobbik, 40 dB-es zaj csak néhány méter távolságból tolerálható, tehát használata csak nagyobb helyszínen, nagyobb közönség számára javasolt, ahol elég távol tudjuk ültetni a nézőket. Az ECO mód 30 dB zaja egy prezentációs vetítőnél nem szokatlan dolog, lényegében halk zümmögésként érzékelhető. A projektor kis méretei és nagy teljesítménye szükségessé teszik a hatásos hűtést, ami zajjal jár. A max. 3000 lumen névleges fényerő ECO módban 1700 lumenre csökken, de a legtöbb esetben ez is elegendő egy közepes létszámú nézőközönségnek, a megfelelő méretű vászonnal.

 

05.jpg

Az EB-1775W főmenüje magyarul is "beszél"

 

A menürendszer eléggé áttekinthető, magyarul is „beszél”, csak a fordítás néha ferdítésnek sikerült (pl. Fehértábla helyett Fehér felület, Távvezérlő vevő helyett Távoli vevőkészülék, HDMI színkészlet helyett HDMI képtartomány, komponens jel helyett összetevő…).

 

A gyárilag programozott vetítési (vagy inkább színbeállítási) üzemmódok száma hét, egy nyolcadik pedig a felhasználó egyéni beállításai számára van fenntartva.

 

06.jpg

7 gyárilag programozott üzemmódja és egy egyéni beállítási módja van a projektornak

 

Érdekesség, hogy a gyári preseteknél (ezeket az Epson Color Mode-nak nevezi) egy sor paraméter állítható, pl. a színhőmérséklet is, ami a programozott üzemmódokban nem általános. Ez alól kivétel az sRGB szabványos beállítás, ahol természetesen „nem szabad” a 6500 K színhőmérsékletet változtatni.

Bizonyos üzemmódokban pedig értelemszerűen az ECO mód nem állítható át teljes fényerőre (pl. a Mozi üzemmódban).

 

Az egyéni vagy felhasználói (Custom, „Testreszabott”) módban tetszés szerint állítható, így ebben az üzemmódban lehet a képminőséget, ezen belül főleg a színeket a legkorrektebben beállítani, mivel itt mindhárom primer és mindhárom szekunder alapszín színezete, telítettsége és fénysűrűsége külön-külön állítható. Senki nem várja el egy prezentációs vetítőtől az abszolút moziminőséget, de azért nem árt, ha a multimédiás anyagokat, fotókat, videókat korrekt minőségben tudja reprodukálni a projektor. A gyárilag programozott beállítások sok esetben ennek az igénynek nem felelnek meg, de a probléma az egyéni beállítással valamennyire orvosolható – ha feltételezzük az edzett szemet és némi mérési lehetőséget (tesztábrákat, fénymérőt, kolorimétert).

 

Innovatív vetítési megoldások

 

Említettük, hogy a 1775W-n csak egy VGA bemenet található. Ezt akár kevesellhetnénk is, ha…egyrészt nem lenne ott a digitális HDMI port, amely ma már sok PC-n is megtalálható, másrészt nem lenne lehetőség a Wireless LAN kapcsolatra a számítógéppel (ehhez telepíteni kell a CD-n mellékelt EasyMP szoftvercsomag EasyMP Network Projection programját –ekkor bármely tartalom átvihető a vezeték nélküli hálózaton), harmadrészt nem lenne egy nem szokványos lehetőség a számítógépes tartalom megjelenítésére az USB (B) csatlakozón keresztül.

A legtöbb projektoron ez a csatlakozó – ha a PC valamelyik USB (A) portjával összekötjük – a távegér funkcióját biztosítja, azaz a projektor távvezérlőjét mint egérmutatót, illetve kurzort használjatjuk. Az egérmutató funkciója itt is aktiválható (Link 21L), azonban a menüben az USB Type B pontot USB Display-re állítva teljes értékű összeköttetést kapunk a PC és a projektor között, amelyen át bármilyen prezentációs tartalom megjeleníthető. Így semmi szükség egy második VGA bemenetre.

 

Sokoldalúan használható a másik USB port, az USB (A) is. USB flash meghajtóról .jpg, .bmp, .gif és .png fájlok simán vetíthetők, másrészt a már említett EasyMP szoftvercsomag Slide Converter nevű programjával a PowerPoint fájlokat .fse vagy .sit kiterjesztésű fájlokká konvertálhatjuk, amelyek prezentációként levetíthetők (esetleg az egyes képek közötti átmenetek megváltozása árán). Az USB (A) portra digitális fényképezőgép, dokumentumkamera, vagy akár USB-s merevlemez is csatlakoztatható.

 

Amennyiben a vezeték nélküli kapcsolatot létrehoztuk, nemcsak hasznos tartalmat vihetünk át a projektorra (bár ez a fontosabb feladata), hanem a PC-vel távfelügyeletet is elláthatunk, akár több, a hálózatra kötött projektoron is. Ehhez azonban megintcsak egy EasyMP programot kell telepítenünk, éspedig az Epson weboldaláról ingyenesen letölthető EasyMP Monitor nevű programot.

 

Meg kell említenünk, hogy mivel több 1775W projektor is beköthető a vezeték nélküli hálózatba (multiple projectors), váltogatva vetíthetünk a kiválasztott projektorokról, ugyanazzal a távvezérlővel. Ilyenkor a menüben azonosító számot kell adni a projektoroknak. Lehetőség van arra is, hogy az egyes projektorok fényerőszintjét és a színvilágát is egymáshoz igazítsuk (Brightness Correct, Color Correct).

 

Fényerő-, kontraszt- és színmérés

 

A fényerő maximális értékét Dinamikus üzemmódban mérhetjük, amely viszont tényleges prezentációhoz csak fenntartásokkal fogadható el. A legnagyobb mérhető fényerő (helyesen: fényáram) 3070 lumen volt a vetítőernyő közepén, az ANSI előírás szerint kilenc ponton mérve és átlagolva pedig 2882 ANSI lumen. Fenntartásunk két szempontból lehet ebben az üzemmódban: az egyik a színvilág eltolódása, ami ennél a típusnál nem volt igazán jelentős, a másik az erősen csökkent on/off kontrasztarány, mivel a lámpa maximumon járatásakor, és a beállításokat a lehető legnagyobb fényerőre „optimalizálva” a feketeszint durván megemelkedik. Dinamikus/Normál módban a natív on/off kontraszt mért értéke 19:1, Dinamikus/ECO módban 33:1. Tekintve, hogy egy átlagos PowerPoint prezentációhoz a konvencionálisan még elfogadott kontraszt 5:1, végül is még „elviselhetők” ezek a kontrasztértékek, de ha lehet, ennél nagyobb kontrasztarányt próbáljunk elérni.

 

Ide tartozik, hogy a 1775W-ben van bekapcsolható automatikus írisz-szabályozás, ami sokat tud javítani a kontrasztarányon, bár ilyen kis értékeknél ez nem annyira látványos. Dinamikus/Normál módban 23:1-re, Dinamikus/ECO módban pedig 39:1-re emelkedett a kontrasztarány az automata írisz bekapcsolása után.

 

Bemutató üzemmódban a kontrasztarány rögtön megugrik. Normál lámpamódban és kikapcsolt írisz-szabályozással 240:1 értéket mértünk, ami világos környezetben, átlagos prezentációhoz teljesen megfelel.

Mozi üzemmódban rapid hatása van az automatikus írisz-szabályozásnak: ECO módban 7600:1 a mért kontrasztarány, de Normál lámpamódban is 6360:1. Az egyetlen gond, hogy lehetne finomabb a szabályozás jellege, amelynek szigorúan és megfelelő sebességgel követnie kell a képtartalom változásait.

 

A fényerőre visszatérve, Bemutató üzemmódban a mért érték (normál lámpamódban) 2230 lumen, Mozi üzemmódban és ECO lámpamódban 1155 lumen, sRGB üzemmódban és ECO lámpamódban 1181 lumen.

 

A projektor színvisszaadási képességeit vizsgálva több üzemmódban is megmértük a projektor RGB együttfutását (szürkeskála), a gammát, az alapszínpontok helyét az sRGB, ill. Rec. 709-es ajánlás szerinti referenciapontokhoz képest, és a fehérpontot (a színhőmérsékletet). 

 

Nézzük először a Bemutató üzemmódot! Mint láttuk Normál lámpamódban kb. 2200 lumen, ECO módban kb. 1200 lumen fényerőt várhatunk a projektortól. Alapbeállításon a színhőmérséklet magas, 8000 K fölötti, de ez prezentációnál megszokott dolog, nem ragaszkodunk a sRGB-hez előírt 6500 K-hez. Ez utóbbi akkor lehet fontos, ha kifejezetten fotókat akarunk színhűen bemutatni, amit megtehetünk sRGB üzemmódban is, noha a mérések szerint a színhőmérséklet ott is magasabb, 7000 K körül van. Bemutató módban még állíthatunk is a színhőmérsékleten, úgyhogy nyugodtan maradhatunk ennél.

 

gray_prez.jpg

Az RGB együttfutás a szürkeskálán nem éppen egyenletes, a vörös lassan emelkedik, a kék pedig ugrándozik a növekvő fénysűrűségű mérési pontokon. A változás azonban nem drámai, de a zöldes-kékes színezetű fehér nem mondható ideálisnak. Ez tehát a gyári alapbeállítás, amelyen ízlésünk szerint változtathatunk a Color Adjustment menüpontban

 

gamma_prez.jpg

A gamma mérésének eredménye látható a fenti ábrán. Egészen jónak mondható, a 20-80%-os világosságtartományban értéke 2-2,1, ami közel van az „ideális” 2,2-höz   

 

chroma_prez.jpg

Az alapszínpontok mérése – bár a referenciapontokhoz képest jelentős eltérések is megjelennek – alapjában hozta a prezentációs vetítőktől elvárt eredményt. A referenciapontokat a kis négyzetek jelölik, a mért primer és szekunder alapszíneket pedig a köröcskék Ennél a projektornál (Bemutató üzemmódban és gyári beállításokkal!) a vörös és a kék eltérése nem túl nagy, a zöld alapszín azonban színezetben és telítettségben is eléggé eltér a referenciától, a másodlagos alapszínek pedig szintén elcsúszást mutatnak. A fehérpont egyértelműen a zöld felé tolódott, ami azért nem kedvező, mert a színhőmérséklet állítása erre az irányra pont merőlegesen mozog

 

A sok mérés közül mutassuk meg most a Mozi üzemmód értékeit.

 

gray_mozi.jpg

Az RGB együttfutás kiegyenlítettebb, a színek kisebb ingadozásokkal párhuzamosan futnak a szürkeskálán, de a zöld itt is több a kelleténél. A színhőmérséklet 6800 K körüli, ami akár jónak is mondható, hiszen sokan szeretik mozizáskor a 6500 K-esnél kissé hidegebb képi világot

 

gamma_mozi.jpg

A Mozi mód gammája érdekes módon nem annyira egyenes, mint a Bemutató módban, viszont értéke 2,2 és 2,4 között van (átlagosan 2,3 körüli), ami sötét környezetben éppen megfelelő lehet

 

chroma_mozi.jpg

Sajnos az alapszínek nem hozzák a várt közeledést a referenciapontokhoz (itt is a gyári alapbeállításokról beszélünk!), egyedül a fehérpont elhelyezkedése sokkal kedvezőbb, ez teljesen megfelel az RGB együttfutás mérésekor mondottaknak

 

Végül mutassuk meg a felhasználói (Custom, Testreszabott) üzemmódban mért diagramokat, ahol tehát már módunkban volt a színpontok egyenkénti állítgatására is. Itt arra koncentráltunk, hogy a mind a hat színpont (R, G, B, C, M, Y) mindhárom jellemzőjének állítgatásával próbáljunk meg elérni ideális színhűséget. Igaz, hogy ez tulajdonképpen egy teljes színmenedzselő rendszer (CMS – Color Management System), mégse várjunk tökéleteset, hiszen a milliós házimozi vetítők CMS-ével sem lehet mindig ideális beállítást elérni. Az ok alapvetően az, hogy nehéz megoldani a három alapjellemző – a színezet, a telítettség és a fénysűrűség – egymástól teljesen független változtatását. Emiatt minden kalibrációs folyamat többlépcsős, újra meg újra vissza kell térni a már beállított értékekhez, és ellenőrizni a közben elvégzett állítgatások hatását – és sokszor még így is távol maradunk a tökéletestől. Tegyük hozzá, hogy a vizsgált EB-1775W típusnál sokadik szempont a tökéletes moziminőség, de az érdekesség kedvéért megmutatjuk, hogy mire jutottunk.   

Hosszas állítgatás után a következő „optimumot értük el:

 

gray_c2.jpg

Az együttfutás nem lett különösebben jó, de a színhőmérséklet átlagban megközelíti a 6500 K-t, bár egy kis zöldes beütést nem sikerült eltüntetni

 

gamma_c2.jpg

A gamma 2,1 és 2,3 között mozog (a 20 és 80% közötti fényességtartományban), vagyis átlagosan 2,2 – ez jól közelíti a kívánatos értéket


chroma_c3.jpg

A színpontok tologatásával sokat kellett „játszani”, és végül két dologban nem sikerült átütő eredményt elérni: a vörösnek a telítettsége lett kisebb, mint kellene (viszont az iránya, azaz a színezete szinte tökéletes lett!), a zöldnél pedig a telítettség megfelelő, de az irány, azaz a színezet nem a referenciának megfelelő. A többi színt és fehérpontot viszonylag közel sikerült hozni a referenciapontokhoz

 

Összegzés

 

A másfél kilogrammnál alig nehezebb, vékony és kicsi Epson vetítő szinte valószínűtlen mennyiségű és minőségű lehetőséget és szolgáltatást vezetett elő a rendkívül innovatív tervezésnek köszönhetően. Nem hiszem, hogy ne lenne olyan előadó – ha igazán hordozható vetítőre vágyik –, aki nem fogadná szívesen egy ilyen gép birtoklását. A 370-390.000 Ft bruttó átlagos árért egy megbízható, nagy fényerejű és WXGA felbontású projektort kap a felhasználó, olyan tulajdonságokkal, amelyek ebben a kategóriában egyáltalán nem megszokottak. Néhány ezek közül: motoros élességállítás a távvezérlővel, a függőleges trapézkorrekció mellett vízszintes trapézkorrekció is, hatféle gyári színbeállítás plusz egy felhasználói beállítás lehetősége, vezeték nélküli összeköttetés akár több PC-vel (hálózattal), adatátvitel PC-ről USB (B)-n keresztül, PC nélküli prezentáció USB (A) bemenetről, a projektor ellenőrzése hálózaton keresztül stb.

 

Értékelés

 

Pozitívumok

-  Kis súly és térfogat

-  Nagy natív felbontás és nagy fényerő

-  Éles, jó rajzolatú kép

-  Vezeték nélküli prezentáció PC-ről/notebookról (Wireless LAN)

-  A hálózatba kötött projektor ellenőrzése, monitorozása

-  PC nélküli prezentáció – USB (A) bemenet

-  Prezentáció PC-vel az USB (B) bemeneten keresztül

-  Automatikus trapézkorrekció és élességállítás

-  Motoros élességállítás (távvezérlővel)

-  A képméret automatikus beállítása a vetítési felülethez (Screen Fit)

-  Sokoldalú csatlakozatási lehetőségek

 

Negatívumok

-  Normál lámpamódban magas, 40 dB zaj (ez ECO módban 30 dB-re csökken)

-  Az 1 W-os beépített hangszóró csak ellenőrzésre alkalmas

 

Fő gyári adatok

 

Technológia: 3LCD, 0,59”-es LCD chipekkel

Natív felbontás: WXGA (1280 x 800 pixel)

Fényerő – normál/ECO: 3000/1700 ANSI lumen

Kontraszt: 2000:1

Vetítési arány: 1,04 – 1,26

Zoom: 1,2x-es

Lámpa élettartama: 4000/4000 óra

Zajszint: 40 dB/30 dB

Beépített hangszóró: 1 W

Tömeg: 1,7 kg

Méret: 210 x 292 x 44 mm

 

Nagy Árpád

‹‹‹ További Tesztek