Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

LED DLP a középkategóriában

Optoma HD91


2013. december

 

Régóta várja a házimozis közönség az Optoma HD91-hez hasonló projektor megjelenését. LED fényforrással ugyanis eddig senki nem hozott ki középkategóriás modellt. A belépő kategóriában kapható kis LED projektorok jól teljesítenek abban az ársávban, de komolyabb mozikép vetítésére alkalmatlanok. A felső kategóriában kapható LED-es modellek pedig hiába nagyon jók, az átlagos hazai projektorvásárlónak elérhetetlenül drágák.


Optoma HD91


2013. december

 

Régóta várja a házimozis közönség az Optoma HD91-hez hasonló projektor megjelenését. LED fényforrással ugyanis eddig senki nem hozott ki középkategóriás modellt. A belépő kategóriában kapható kis LED projektorok jól teljesítenek abban az ársávban, de komolyabb mozikép vetítésére alkalmatlanok. A felső kategóriában kapható LED-es modellek pedig hiába nagyon jók, az átlagos hazai projektorvásárlónak elérhetetlenül drágák.

 

A HD91 tesztje jó ideje váratott magára, késett a megjelenés, most is majdnem a jövő évre csúszott. Szerencsére azonban sikerült egy tesztpéldányt beszerezni, viszont mivel ez nem biztosan a végleges modell, ezen teszt eredményei eltérhetnek a jövőre kijövő végleges példányokhoz képest.

 

A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben

 

LED, tulajdonságok, installálás, külső


Külsőleg megnyerő a HD91. A sajtófotókon is látszott, hogy minőségi megjelenést igyekeztek biztosítani neki. Ez az igyekezet élőben is átjön. Formás készülékház, nagy méretű, minőséget sugalló objektív. Mindez a minőségérzet kicsit csökken, amikor a vetítőt kézbe vesszük. A külső borításhoz használt műanyag messze nem olyan jó, mint azt a jól sikerült külső sugallja. Mindemellett a design összkép pozitív, az olcsóbb DLP projektorokhoz képest mindenképpen jobb kiállású vetítő a HD91.

 

hd91_optoma.jpg

 

A HD91 legizgalmasabb tulajdonsága természetesen az 1000 lumen fényerőt ígérő LED fényforrás. A 20-30 ezer üzemórás LED meghajtás mindenki számára régóta várt technológia, hiszen a hagyományos lámpás megoldás hátránya egyértelmű a LED-del szemben. A lámpák élettartama töredéke a LED-nek, és életük során folyamatos szín- és fényerőbeli változáson mennek át. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az élettartamuk felénél lehet, hogy már csak fele fényerő áll rendelkezésre, és a lámpás vetítőket néhány száz óránként illene újra kalibrálni a színhőmérséklet változás miatt.

 

A LED meghajtással elvileg ezek a problémák megszűnnek, a fényerő és a fényforrás színspektruma az élettartam során sokkal kevesebbet változik. A LED nagy előnye továbbá, hogy annyira gyorsan kapcsolható, hogy az 1-chipes DLP projektoroknál színkerék használata sem szükséges. Sőt a színcsatornák váltása olyan gyors tud lenni, hogy ha megfelelően gyors DMD vezérlés kerül a projektorba, akkor közel szivárványmentes kép is elérhető.

A további kiemelhető tulajdonságok: 1080p felbontás, 1,9x-es, elmozgatható zoomobjektív, teljes értékű Color Management System (CMS), 3D megjelenítés RF vezérelt LCD shutteres szemüveggel, 500000:1 kontraszt, 1000 lumen maximális fényerő, PureMotion (kép interpoláció).

 

Ezek közül a CMS-t kiemelten üdvözöljük, minden normális házimozi vetítőben ott a helye. Az 500000:1 kontraszt hihetetlenül magas, még Dynamic Black használata mellett is biztosan túlzás. Az 1000 lumen is kérdéses, hiszen a felső kategória sem tudott idáig felmenni, de mindenesetre azt sugallja, hogy kalibrálás után házimozira elégséges fényerő rendelkezésre fog állni.

 

Az installálás a rendelkezésre álló lens shift és zoom lehetőségekkel nem különösebben probléma. A lens shiftet nem használtam, a tesztszobában fejjel lefelé, nézők mögé installáltam a vetítőt. A zoom körülbelül középállásba került.

 

IMGP0023.JPG

Az optika élessége és a kép tisztasága jó, de nem kiemelkedő. Optikai színhiba nem jellemző


Az optika tiszta és éles képet ad, bár a kép egyik oldala enyhén eltér élességben a másiktól. Vagy a kép egyik fele éles tökéletesen vagy a másik. A kép élességgel kapcsolatban érdekes, hogy gyári beállításon egészen erősen, mesterségesen túl volt élesítve a kép. Teljesen feleslegesen, mert az objektív megfelelő élességet biztosít.

 

Kalibrálás


A teszt elsősorban a 2D filmek megjelenítésére koncentrált, mivel a házimozisok java része erre fogja használni. Ennek megfelelően először megnéztem, hogy a dobozból kivett projektor milyen beállításokat ad mozihoz. Gyári beállításon a Cinema módban indul a projektor, aminek a mérési eredményei a következők:

 

Optoma_hd91_cinema_gyari allapot.jpg

Meglehetősen pontatlan a Cinema mód. A gammától az RGB trackingen át az RGBCMY pontosságig minden összevissza megy. Ez a mód nincs jól gyárilag beállítva


Cinema módban széles színterjedelemben dolgozik a projektor. Ez főleg a zöld-sárga-vörös tartomány túlszínezettségét okozza 100%-hoz közeli szaturációs tartományban. Ez még nem lenne gond, de látható, hogy a köztes szaturációs értékek pontossága is mellé megy sok helyen. Ettől még mindig nem lenne teljesen nézhetetlen a képe, de a színhőmérséklet sem az igazi, valamint a gyárilag bekapcsolt DynamicBlack mellett a gamma eléggé torz lett.

Az előre definiált módok között megtaláljuk a Reference módot, amely nevéből adódóan elvileg pontos Rec. 709 beállítást jelent. Ennek a mérési eredményei a következők:

 

Optoma_hd91_reference_gyari_allapot.jpg

A Reference mód sokkal pontosabb, de messze van a tökéletes beállítástól


Reference módban látványosan jobb a gamma egyenletessége. Igaz a kívánt 2,2 alatt fut, azaz kicsit világosabb a kép, mint kellene, de ezen lehet javítani. A lényeg, hogy nem fut össze-vissza a vonal, mint bekapcsolt DynamicBlack mellett a Cinema módban. A színek pontossága is jobb valamivel, standard gamutban fut ebben a módban a projektor. A köztes szaturációs pontok továbbra sincsenek eléggé a helyükön, valamint a színhőmérséklet is lehetne valamivel melegebb.

 

Reference módban a fényerő jóval kevesebb, valamint nem megy a DynamicBlack. A tesztjeleneteken jól látni, hogy a színvisszaadás jobb, mint Cinema módban, de a kontraszt a DynamicBlack kikapcsolásával látványosan gyengébb. A natív kontraszt meglehetősen alacsony. Mérve 1200:1 körüli érték jött ki, ami a sötét jeleneteket eléggé lerontja.

A gyári üzemmódok között sokat keresgéltem, melyik az a mód, amelyik bekapcsolt DynamicBlack mellett normális fényerőt és színpontosságot ad ahhoz, hogy a CMS-sel tovább finomítsam. Megnehezítette a választást, hogy az egyes módok között jelentősen eltérő fényerő és színdekódolási pontosság mérhető, azaz pl. a Reference módot sehogy sem tudtam bekapcsolt DynamicBlack mellett jó irányba terelgetni a CMS-sel, és az RGB beállításokkal. Végül a Film módot választottam, ez jó fényerő mellett jól reagált a beállítások változtatásaira.

A film módban elért kalibrált állapot:

 

Optoma_hd91_kalibralt_film_mod.jpg

A színeket egész jól helyre tudtam tenni CMS-sel, de a gamma és az RGB tracking kicsit kusza maradt. Erről leginkább a DynamicBlack tehet, nem tartja a gép pontosan a gammát és a színhőmérsékletet, ha bekapcsoljuk a dinamikus kontrasztnövelést.


A kalibrált állapot határozottan pontosabb és fogyaszthatóbb mozi képet adott, mint amikor először bekapcsoltam a projektort. Sajnos a DynamicBlack miatt a Reference módban látott szép lapos gamma tracking nem tartható, és az RGB tracking sem lett pontos.

 

Képminőség, kontraszt, hibajelenségek


Alapvetően jó képi világ hozható ki a HD91-ből. Kalibrált állapotban hozza az elvárt színreprodukciós pontosságot. A jó növényzet- és bőrszín nem gond, a szép természetes színvilág összehozható. A probléma az alacsony natív kontraszt. Az 1180:1 érték igencsak alacsony, ezt még egy alsó kategóriás DLP projektornál is kevesellném. Valószínűleg azért ilyen alacsony a kontraszt, mert olyan optikai megoldást alkalmaztak a fényútvonal végén, amely inkább a fényerő megtartásnak kedvez, és feláldozza a jobb kontrasztot. Ez nem egyedi eset, korábban is láttam hasonló kontrasztvesztést LED projektorokon.

 

A DynamicBlack sokat segít, kb. 5000:1-ig húzza fel a kontrasztot. Ez már egy olyan érték, amellyel normális mozikép vetíthető. Teljes filmet végignézve a HD91-en azonban nem ritka hogy egyes jelenetváltások között határozottan látni, ahogy a DynamicBlack „belenyúl” a képbe. Egyes jeleneteken a csúcsfények kitörnek, és nem ritka, hogy pulzálni látszik a kép fényessége. Láttam már sokkal jobban sikerült DynamicBlack megoldást, de inkább ezt érdemes választani, mint 1200:1 kontrasztú képet nézni.

 

Fontos kiemelni, hogy DLP projektorok jó képi dinamikája itt is megvan. Az 570:1 ANSI kontraszt érték jó, bár nem kiemelkedő a DLP mezőnyben. Igaz, hogy a gyenge natív kontraszt miatt DynamicBlack nélkül viszonylag lapos sötét jeleneteket láthatunk, de a világos jelenetek jó dinamikával jönnek át.

 

Az 1-chipes DLP projektorok legzavaróbb hibája, a szivárvány, a szupergyors RGB LED kapcsolgatás miatt a HD91-en gyakorlatilag nem látható. Még kényszerítve, tesztábrákon is alig sikerült egy kicsi szivárványt előcsalogatni. A színváltás sebességéről nincs információ, de legalább 14-15x-szörös színkerék-sebességnek felelhet meg.

A hibajelenségek közül színátmenet sávosodást nem nagyon látni tesztábrákon, de érdekes módon mégis kicsit kiemelkedik a képzaj a problémásabb filmjeleneteken. Ez valószínűleg a BrillantColor használata miatt lehet. A BrillantColort sajnos állítani nem tudjuk.

 

Az ismert DLP hibajelenségeken túl egy új hiba említhető, amely manapság nem jellemző erre a technológiára. A szivárványhatás elkerülése érdekében felpörgetett RGB szekvencia gyors, és valóban eltűnteti a szivárványt. A DMD vezérlésnek azonban nem marad elég ideje arra hogy megfelelő mennyiségű árnyalatot keverjen. A szükséges árnyalatokat az egymás után következő képkockákba átmosva pontszórással (dithering) jeleníti meg (FRC/Temporal Dithering)  Az eredmény egy mozgás közbeni árnyalatvesztés-szerű jelenség, amely főleg gyors mozgásokat követve látszik. A szemet ide-oda mozgatva, a látható árnyalatok száma jelentősen csökken. Ez legjobban szürke tesztábrákon látható. Fényképezőgéppel el is kapható a jelenség, a záridőt csökkentve csúnya dolgokat lehet fotózni.

 

IMGP0018.JPG

Szivárvány előcsalogató tesztábra hosszú záridővel. Ezen az ábrán általában jól látni a szivárványt


IMGP0022.JPG 

Szivárvány helyett ezen az ábrán erős „temporal dithering” látszik. A szemet gyorsan mozgatva az ábrán jól látni, ahogy az árnyalatok száma csökken. A 2. fotón rövidebb záridővel sikerült ezt valamelyest elkapni. Persze szabad szemmel nem ilyen durva a jelenség


Szerencsére ez az árnyalatvesztés filmekkel ritkán látható, nálam nem is jött elő durván. Egy teljes film alatt néha-néha tűnt fel csak. Mindenesetre a lámpás DLP projektorokon ilyesmit nem igazán lehet manapság megfigyelni.

 

IMGP0014.JPG

Dithering közepesen sötét árnyalatokon


A hibajelenségek közül a sötét árnyalatos dithering is erősen jelen van. Sötétebb részeken közelről határozottan látni. Normál nézési távolságból ez sem akkora probléma, de ebben is határozottan gyengébb, mint amit egy ilyen árú DLP projektortól várnánk.

 

3D megjelenítés


Mivel a maximális fényerő 800 lumen környékére esik, nagy elvárásaim nem voltak a 3D módban megmaradó fényerővel kapcsolatban.

A 3D megjelenítéskor egészen sok időszelet elmegy a váltásokra, így a kiindulási fényerő is jelentősen csökken már akkor is, amikor a szemüveg még nem is került a szemünk és a kép közé. A szemüvegen keresztül további jelentős fényerő csökkenés mérhető, a 220 cm széles matt fehér vásznon a 2 footlambertet (kb. 7 cd/m2) sem érte el a fehér tesztábra fényereje. Ez azt jelenti, hogy 2 méter széles kép fölé semmiképp nem szabad 3D módban menni, vagy sokkal nagyobb nyereséggel rendelkező vásznat kell használni.

 

A vetítőhöz mellékelt rádiófrekvenciás szemüveg pontosan működött, hozta a projektor a korábban megismert stabil 3D DLP megjelenítést. Crosstalk gyakorlatilag nincsen, ez pontos és nyugodt 3D képet eredményez.

A híresztelések szerint ebben a modellben is 144 Hz-en dolgozik a 3D, azonban akárhogy próbáltam, sehogy nem ment a helyes ütem 3D-ben. Akadozott, mintha 120 Hz-en ment volna. Nem tudtam kideríteni, hogy ez az RF szemüveg miatt volt, vagy egyéb hiányosság okozza. Szerencsére itt segít, hogy a képinterpoláció bekapcsolható 3D-ben, ami jelentősen csökkenti az akadozást.

 

Kezelhetőség, egyebek


A vetítő menürendszere, és a kalibráló rész kifejezetten jóra sikerült. Minden beállítás logikusan elérhető, és a szakavatott kalibráló számára érhető és jól kezelhető. A CMS hozzávetőleg jól működik, a projektor csinálta, amit kérdem tőle, de a pontos beállításhoz az üzemmódok között is válogatni kellett, mert az egyes módok teljesen máshogy reagáltak a beállításokra. Volt, ahol szépen csinálta, amit kértem, máshol alig reagált a módosításokra.

A vetítő zaja alacsony, de hallható egy határozott ventilátor zúgás. Érdekes, hogy hosszú órák múlva sem éreztem, hogy meleg levegő jött volna belőle, akár hagyhatták volna alacsonyabb ventilátor-fordulaton is dolgozni a hűtést. A korábbi nagy fényerejű LED projektorokon tapasztalt tápzúgás itt is jelen van, de nem különösebben hangos. A gond inkább az, hogy világos és sötétebb jeleneteken, amikor nem ugyanazon fényerőn mennek a LED-ek, változik a tápzúgás jellege. Ez kicsit felhívja magára a figyelmet.

 

Összegzés


Felemás lett az Optoma próbálkozása a minőségi középkategóriás LED projektor megépítésére. A képi világa belőhető jóra, de az alacsony natív kontraszt lerontja a végeredményt. Legalább egy 2000:1, de inkább 2500-3000:1 kellett volna ahhoz, hogy hozza a saját ársávjában elvárható DLP képminőség szintet. Igaz, a 3000:1 sem magas, de ezeknél a kontraszt értékeknél már 20-30% különbség is nagyon látszik a sötét jeleneteken.

 

A LED meghajtás jó, a fényereje kalibrált állapot mellett is rendben van. Matt fehér vászonnal 220-240 cm szélességig felmehetünk. A szivárvány hiánya pozitívum, de van helyette mozgás közbeni árnyalatvesztés (temporal dithering).

 

A 3D megjelenítés alapvetően jó lenne (leszámítva, hogy a 144 Hz-et nem tudtam előcsalogatni belőle), de ezt a fényerőhiány eléggé lehúzza. 3D-re nem igazán ajánlott ezzel a fényerővel. Az Optomának van sokkal olcsóbb, ugyanakkor jobb 3D megoldása (pl. HD25).

 

Alapvetően jó próbálkozás a HD91, de sajnos ebben az árkategóriában sokkal jobb vétel lehetséges hagyományos lámpával. Bármennyire is vonzó a 20ezer órás LED, sokat el kell dobnunk ezért a képminőségből. Talán a végső, boltokba kerülő változaton sikerül javítani a fent említett problémákon.

A HD91 hazai forgalmazója az LSK Hungária Kft. A készülék bruttó fogyasztói ára a teszt írásakor 1 074 420 Ft.

 

Mérési adatok


Maximális fényerő (magas fényerejű mód): 790 lumen

Kalibrált beállítás melletti fényerő: 530 lumen

Kalibrált beállítás melletti natív és dinamikus kontraszt: 1180:1/4850:1

 Kalibrált beállítás melletti egyidejű kontraszt   

50% (ANSI kontraszt)    570:1

25%    690:1

15%    870:1

5%     950:1

2%     1050:1

0,2%   1100:1

 

Értékelés

Pozitívumok

-         20ezer óra LED élettartam

-         Jól beállítható színvilág

-         Jó képi dinamika világos jeleneteken

-         Jó képélesség

-         Nem különösebben halk, de elfogadható zajterhelés

-         Nagy zoomtartomány és objektív-elmozgatás (lens shift)

-         A szivárvány minimális mértékben látszik

-         Házimozihoz jó fényerő

-         Jól kalibrálható

Negatívumok

-         Gyenge natív kontraszt

-         Szivárvány helyett megjelenő temporal dithering jelenség

-         Kevés fényerő 3D-ben

-         A dinamikus kontrasztnövelés nem a legjobb

-         A gyári üzemmódok nincsenek igazán jól beállítva

 

Gyári adatok


- DLP chip: 0,65’’-es DMD

- 2 x HDMI 1.4 bemenet

- Felbontás: 1920 x 1080 pixel

- Zoom: 1,9x-es, manuális

- Objektívmozgás: ±60% vertikális, ±10% horizontális

- Fényforrás: 147 W LED, 20000 óra élettartam

- Dinamikus kontraszt: 500000:1

- Fényerő: 1000 lumen

- Zaj: 23 dBA

- 3D támogatás

- PureMotion technológia

- Méretek: 345 x 443 x 161,5mm

 

balagee

‹‹‹ További Tesztek