Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Lumeneken fölfelé lépkedve

3M MP180

 

2011. szeptember

 

A manapság pikoprojektoroknak nevezett legkisebb vetítők története nagyjából két-három éve, a LED fényforrások vetítéstechnikai elterjedésével kezdődött (és a lézer felhasználásával folytatódott). Akár a többi kategóriának, ennek sincsenek éles határai. A néhány dekás és néhány lumen fényerejű, mobiltelefon méretű készülékeket, és a kb. 0,2- 0,3 kg-os, nagyobb, ámde egy férfizsebben elférő vetítőket is ide sorolhatjuk. A cél: minél kisebb méretben minél többet tudó és nagyobb fényerejű projektort előállítani. Most a 3M MP180-as zsebprojektorát sikerült közelebbről szemügyre venni.


3M MP180

 

2011. szeptember

 

A manapság pikoprojektoroknak nevezett legkisebb vetítők története nagyjából két-három éve, a LED fényforrások vetítéstechnikai elterjedésével kezdődött (és a lézer felhasználásával folytatódott). Akár a többi kategóriának, ennek sincsenek éles határai. A néhány dekás és néhány lumen fényerejű, mobiltelefon méretű készülékeket, és a kb. 0,2- 0,3 kg-os, nagyobb, ámde egy férfizsebben elférő vetítőket is ide sorolhatjuk. A cél: minél kisebb méretben minél többet tudó és nagyobb fényerejű projektort előállítani. Most a 3M MP180-as zsebprojektorát sikerült közelebbről szemügyre venni.

 

A LED-es pikoprojektor-fejlesztésben szinte kezdettől fogva részt vett a 3M, amely immár az ötödik típusnál tart, és elmondható, hogy a „termékvonal” egyre többre képes. Igaz, a méret nőtt, de a teljesítmény és tudás még jobban nőtt: az MPro110-es első modell 14 dkg-os volt 7 lumen fényerővel, mostani tesztünk tárgya – a 3M legújabb zsebprojektora – pedig 34 dkg-os, ám az adatlap szerint 30 (más adatlapokon 32) lumen fényerejű. Kis számolással megállapítható, hogy a fényerő/tömeg arány majdnem a kétszeresére nőtt, miközben az utóbbi modell szolgáltatásokban és egyebekben sokkal-sokkal többet tud. A felbontás is nagyobb lett, VGA-ról SVGA-ra (600 x 800) nőtt, és a megjelenítés WXGA-ig, illetve videó esetében 1080i-ig lehetséges. Tesztünkből azonban az is kiderül, hogy még van tere a további tökéletesítésnek…

 

Első benyomás, kivitel, szolgáltatások

 

Jól kézbesimuló téglatest, csúszásgátló bevonattal. A „zsebprojektor” elnevezés csak egy kicsit túlzás, igazából egy nagyobb kabátzsebbe vagy zakózsebbe belefér. De nem is ez a lényeg, hiszen az előadók általában táskával járnak, abban pedig jóformán elvész. A méretéhez képest pedig igen figyelemre méltó szolgáltatástömeget sikerült elhelyezni benne (lásd később).

 

01.jpg

A mellékelt törpeállványra szerelt projektor

 

A készülék működik saját akkumulátorról (2 óra üzemidő, bizonyos funkciókban kevesebb) és hálózati adapterrel is. Csatlakoztatási lehetőségei széles körűek, a projektor hátulján van a tápcsatlakozón kívül egy speciális VGA/AV csatlakozó, amelyhez különféle adapterkábeleken keresztül lehet PC-t, DVD lejátszót és más AV forrásokat csatlakoztatni, továbbá egy mini-USB port, kifejezetten a fájlok (office és pdf fájlok, továbbá fotók, videó, zene) áttöltéséhez PC-ről/notebookról a projektor 4 GB-os belső tárolójába (Flash Disk). Ami kicsit hiányzik: egy digitális bemenet, mondjuk mini-HDMI formájában.

 

Az MP180-asnak saját böngészője van, amelyet Wi-Fi kapcsolattal tudunk használni (a készülék megkeresi az elérhető Wi-Fi hozzáférési pontokat), továbbá Bluetooth kapcsolt létrehozására is képes külső eszközökkel, pl. a notebookkal is, így a szükséges fájlok vezeték nélkül is áttölthetők, a Wi-Fi-vel elért Internetről pedig szintén letölthető, amit letölteni szeretnénk. Így pl. egy weboldalra feltöltött prezentáció is bemutatható, letöltött fotó, videó vagy zene is lejátszható. (Apró megjegyzés: a böngésző azért nem teljes funkcionalitású: a flash animációkat nem tudja kezelni.)

 

03.jpg  

 

A készülék oldalán a be/ki kapcsoló, illetve készenléti gomb mellett van egy microSD kártyafoglalat, amelybe akár 32 GB-os kártyát dughatunk, ezzel bővítve vagy helyettesítve a 4 GB-os belső memóriát, ha nem bizonyulna elegendőnek. A microSD kártyáról történhet a firmware frissítése is, persze ha előzőleg PC-n rátöltöttük a legújabb verziót a www.3mpocketprojector.com weboldalról.

Az MP180-asnak két beépített 0,75 W-os hangszórója is van, de ezek inkább a hang meglétének ellenőrzésére, mintsem élvezetére alkalmasak, viszont egy 3,5 mm-es csatlakozón keresztül a hang fejhallgatóba vagy erősítőre vezethető.

A tartozékok között megtaláljuk a hálózati adaptert és a legfontosabb segédkábeleket, továbbá egy pici állványt hajlítható lábakkal. Ez szabványos 1/4”-es menettel a projektorba csavarható. Külön rendelhető tartozék az autós töltő, a komponens adapterkábel és a távvezérlő. Ez utóbbit jobb lett volna kötelezően mellékelni a készülékhez, mint látni fogjuk.

A projektor legérdekesebb, egyben legproblematikusabb része a középen található érintőképernyő, amely a beállítások elvégzésére és a készülék kezelésére szolgál.

 

10.jpg

 

Üzembehelyezés, használat

 

A bekapcsoló gombot megnyomva néhány másodperc múlva megjelennek az érintőképernyő kivilágított ikonjai, de ez tulajdonképpen még „csupán” egy aktív készenléti üzemmód.

A vetítés igazából akkor kezdődik, ha előzőleg valamilyen külső forrást csatlakoztattunk, ez  lehet PC/notebook, DVD lejátszó, iPhone/iPod (külön adapterkábellel), okostelefon stb., vagy valamilyen funkciót elindítottunk az indulómenüben, illetve kiválasztottuk a belső memóriát vagy a bedugott microSD kártyát mint fájlforrást, és arról elindítottuk valamilyen fájl lejátszását.

 

A megfelelő képméretet a vetítési távolsággal tudjuk beállítani, azaz a projektort kell közelebb vagy messzebb vinni a vetítési felülettől. Az élesség egy kis forgatógombbal szabályozható a készülék elülső oldalán. Az objektív picike, de tekintve, hogy a képméret amúgy is korlátozott, optikai képhibák nem jelennek meg zavaró módon. Megjelenik viszont némi „hot spot”: a kép közepén láthatóan nagyobb a fényerő, mint a szélek felé.

 

A MP180 a vászon közepére vetít, tehát az ennek megfelelő magasságba kell állítani, célszerűen egy háromlábú állványra téve. Ezen a helyen kell szóvá tennünk azt az apró, de bosszantó hiányosságot, hogy a tartozék törpeállvány a hajlítható lábaival teljesen használhatatlan. Egyrészt a projektor kezelésekor (hacsak nem a távvezérlőt használjuk, amely viszont csak külön vásárolható meg) az érintőképernyő megérintésekor, vagy inkább megnyomásakor az állvány lábai azonnal megmozdulnak, elhajlanak, másrészt bármilyen kábel csatlakoztatásakor a hátlaphoz a készülék elveszti a stabilitását. Egyszóval a tartozék állványt inkább tegyük vissza a dobozba… Természetesen egy asztal lapjára is egyszerűen rátehetjük a készüléket, de akkor a vetítési felület helyzetét kell ehhez igazítanunk. 

 

Mint említettük, az MP180 erőssége, hogy natívan tud kezelni (PC nélkül) igazán nagy számú fájlformátumot, éspedig a következőket: DOC, PPT, XLS, TXT, PDF (prezentációs fájlok), BMP, JPEG (fotófájlok), MP4, H.264 (videofájlok), MP3, AMR AAC (audiofájlok), továbbá a külső bementről a PAL és NTSC analóg videojelet.

Ha PC-vel akarunk kapcsolatot létesíteni, ezt kábel nélkül is megtehetjük, a Bluetooth gomb megnyomásával az érintőképernyőn (természetesen, ha a PC-nken is van Bluetooth, és a párosítás megtörténik). A Bluetooth kapcsolat fájlátvitelre használható.

Az Interneten való böngészés, mint szó volt róla, magával a projektorral lehetséges, ha egy Wi-Fi hálózaton keresztül csatlakozunk. Ez a Wi-Fi érintőgomb megnyomásával és a rendelkezésre álló hálózat kiválasztásával történik. Védett hálózatnál persze a jelszót is meg kell adnunk.

 

09.jpg

 

Ha idáig eljutottunk, akkor egy virtuális billentyűzettel, amely választhatóan az érintőképernyőn vagy a vetített képen megjelenik, megadhatjuk a kért weboldal címét. A billentyűzet maga is több váltható oldalból áll, a képen csak az egyiket tüntettük fel.

 

02.jpg

 

Az indulómenüben első lépésként célszerű néhány beállítást eszközölni, ehhez a legfontosabb a jobb alsó Settings gomb (villáskulcs), amellyel a beállító menübe léphetünk be. Itt a következő funkciók érhetők el: Machine Settings (nyelv, firmware verzió, választás a belső és a külső memória között stb.), Bluetooth kapcsolat (fájlátvitel), Wi-Fi csatlakozás, lejátszás választása a memóriából (videó, fotó, zene), jelszó beállítása, billentyűzet választása (érintőképernyő vagy vászon), firmware frissítése.

 

0405.jpg

A projektor indulómenüjének ikonjai, és a jobb alsó gombbal aktiválható Machine Setings almenü

 

Legelőször talán célszerű a firmware-t ellenőrizni és frissíteni. Esetünkben ezt el is végeztük, mivel az elérhető firmware újabb volt, mint a projektoron lévő.

 

06.jpg

 

Egy sor funkció az induló képernyőről közvetlenül is elérhető, ha már a megfelelő beállításokat elvégeztük: Internet elérése, videó, fotó vagy zene lejátszása, dokumentumok (Office DOC, TXT, XLS, PPT, illetve PDF) prezentálása, kedvencek kijelölése – mindez a belső memóriából, illetve a microSD kártyáról. A kártya és a belső memória között nincs kommunikáció, fájlok átvitele nem lehetséges. Ezt az USB porton keresztül, a PC-ről tudjuk megtenni, illetve a kártyát (adapterrel) közvetlenül is a számítógépbe dughatjuk, ha erre akarunk fájlokat rögzíteni.

 

Mindaz, amit a fentiekben elmondtunk, nagyon imponáló lenne, ha nem lenne problematikus maga az érintőképernyő. A 3M ezt a projektort rezisztív elven működő érintőképernyővel szerelte fel, ami nem bizonyult szerencsés választásnak. Sajnos a működés teljesen bizonytalan, gyakran többszöri nyomkodásra sem hajlandó egy funkció elindulni – persze nem biztos, hogy minden bizonytalanság a képernyő számlájára írható. Minden esetre talán sikeresebb lett volna egy kapacitív érintőképernyő használata. Más természetű probléma, hogy bizonyos „alképernyőkből” nem lehet visszalépni a főmenübe, ki kell kapcsolni a készüléket, majd újra bekapcsolni.

A távvezérlővel talán áthidalhatók lennének ezek a problémák, ha a gyár mellékelte volna a projektorhoz. Sajnos a távvezérlőhöz csak külön megrendeléssel lehet hozzájutni.

 

Vetítési képjellemzők

 

Bár egy ilyen kis – elsősorban prezentációra szánt – projektornál nem szoktuk olyan szigorral vizsgálni az RGB együttfutást és a kolorimetriai jellemzőket, mint pl. egy házimozi vetítőnél, ha már nálunk volt az MP180, néhány mérést az érdekesség kedvéért elvégeztünk. A nagyobb projektoroknál szokásos beállításokra itt nincs lehetőség, a színgamut és a fehéregyensúly is olyan, ahogyan a gyárban beállították, módosítani nem lehet.

 

A fényerő az általános tapasztalatnak megfelelően nem éri el az adatlapon megadottat, bár eléggé megközelíti azt: 27,2 lument mértünk. Ez természetesen semmilyen körülmények között nem elegendő a gyártó által megadott maximális méretű, 80”-es kép vetítéséhez. Filmek vagy fotók vetítésekor nem célszerű 30-35” fölé menni a mérettel, szöveges vagy pdf dokumentumok vetítésekor ennél valamivel nagyobb lehet a képméret, feltéve, hogy a fényviszonyok kontrolláltak, azaz lehetőség van a sötétítésre. Két-három néző számára minden esetre jóval nagyobb kép vetíthető, mint egy számítógépes monitorral.

 

Az MP180-as kontrasztaránya (értsd: full on/full off kontraszt) a mérések szerint 76:1, ami első hallásra kis érték, de a tipikus PPT prezentációkhoz, pláne ha világosabb a környezet, teljesen megfelel.

Megmértük a készülék RGB együttfutását/színhőmérsékletét, gammáját és az alapszínek helyzetét is az sRGB szabványhoz, mint referenciához képest. Az átlagos színhőmérséklet 7388 K, ez kicsit kékesebb a D65-nél, és emellett a fehérpont a zöld tartomány felé is eltolódott, de prezentációhoz nem zavaró mértékben, az átlagos gamma pedig 1,82, ami kisebb ugyan a kívánatos értéknél, de viszonylag egyenletes, és világos környezethez megfelelő lenne. Sajnos azonban világos környezethez a készülék fényereje kicsi…

Kellemes meglepetést okoz, hogy a projektor színkoordinátái egészen jól megközelítik a referencia-értékeket, ami az eddig tesztelt LED-es pikoprojektoroknál nem volt jellemző.

 

gray3.jpg

Az alapszínek együttfutása az alsó tartományt kivéve elfogadható, de a kép kissé zöldes/kékes színezetű, a színhőmérséklet 7000 K fölötti

 

gamma3.jpg

A gamma a 20-80%-os tartományban egyenletes, de némileg kisebb a kívánatosnál

 

chroma3.jpg

Az R, G, B alapszínek elég közel vannak a referenciapontokhoz (kis négyzetek). A szekunder színek és a fehér pozíciója ugyan nem ilyen jó, de a használati célt és a kategóriát tekintve elfogadható, sőt jobb, mint a legtöbb LED-es pikoprojektoré


Meg kell még említenünk a DLP projektoroknál jól ismert rainbow effektust, amely az LCoS chip ellenére itt is jelentkezik, hiszen egyik esetben sem a chip okozza, hanem az alapszínű képek szekvenciális (időosztásos) megjelenítése. A DLP vetítőknél az effektus a forgó színkerék sebességétől, a mi esetünkben pedig az alapszínű LED-ek  átkapcsolási sebességétől függ. AZ MP180-asnál (akár a legtöbb LED-es pikoprojektornál) a szivárványozás elég észrevehető. Persze ez csak mozgókép esetében  vagy pl. egy világos felirat beúszásakor jelentkezik.

 

Összegzés

 

Az MP180-asban egy rendkívül innovatív, és sok szokatlan és előremutató funkcióval rendelkező piko- (vagy inkább mikro-) projektort ismertünk meg. Fényereje már eléri azt a határt, hogy egy monitornál lényegesen nagyobb képet lehet vele vetíteni néhány néző számára.

Mint minden valamirevaló projektor, PC-vel is használható, de a PC teljes mellőzésével is alkalmas sokféle fájlformátum kezelésére a beépített (vagy külső) memória, illetve a gépre telepített szoftver segítségével. Egyéb külső jelforrások – DVD-lejátszó, TV-tuner, okostelefon, digitális fényképezőgép stb. jelének fogadására is képes. Beépített akkumulátoráról maximum 2 órán át folyamatosan tud vetíteni.

Kisebb hiányosság, hogy nincs rajta digitális bemenet, kissé nagy a működési zaja, illetve a mellékelt törpeállvány konstrukciója némileg félresikerült. Mozgókép esetén a rainbow effektus is elég zavaró lehet. Komolyabb hiányosság viszont a rezisztív érintőképernyő bosszantóan nehézkes használata. Ha ez utóbbit sikerült volna kiküszöbölni, a 3M projektora valószínűleg kategóriájának győztese lehetne egy csoporttesztben.

Az MP180-as hazai forgalmazója a 3M Hungária Kft. Az európai ára kb. 400 euro, nálunk a kiskereskedelmi ára bruttó 120 - 150 000 forint között van.

 

Értékelés

 

Pozitívumok:


- Sok külső eszköz csatlakoztatási lehetősége (adapterkábelekkel)

- Bluetooth kapcsolat létrehozására alkalmas (fájlátvitelhez)

- Vezeték nélküli hálózathoz csatlakoztatható, és ezen a kapcsolaton keresztül saját böngészővel Internetre léphet

- Beépített böngésző virtuális billentyűzettel

- 4 GB-os belső memória

- Max. 32 GB-os microSD kártya csatlakoztatható

- Fájlátvitel USB-n keresztül a belső memóriába

- Microsoft Office fájlformátumok és PDF natív kezelése, megjelenítése (memóriáról)

- Meghatározott videó, fotó- és zenefájlok natív kezelése (memóriáról) 

- Saját akkumulátor (de hálózati táplálás is lehetséges)

- Jó kolorimetriai jellemzők

 

Negatívumok:

- Nehezen kezelhető, akadozó érintőképernyő

- A távvezérlő nem alaptartozék

- A mellékelt törpeállvány gyakorlatilag nem használható

- Nincs a készüléken digitális bemenet

- Eléggé észrevehető szivárvány-effektus

 

Fő gyári adatok

 

Technológia: LCoS (0,37”-es chip)

Fényforrás: LED (R, G, B)

Saját felbontás: 800 x 600 (SVGA)

Natív képformátum: 4:3

Vetítési arány (throw ratio): 0,84:1

Max. számítógépes felbontás: WXGA

Max. videofelbontás: 1080i

Méretek: 150 x 65 x 33,5 mm

 

Nagy Árpád

‹‹‹ További Tesztek