Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Nagy fényerejű LED projektor a prezentációs piacon

Acer K330

 

2012. január

 

Az Acer a jelek szerint naprakészen követi a LED-es vetítéstechnikai trendeket. Nemrégiben az elsők között hozott ki a pillanatnyi helyzet szerint tetemesnek számító többszáz lumen fényerejű miniprojektort, elsődlegesen prezentációs képességekkel. A K330 méretei és tömege vetekszik a legkisebb hagyományos lámpás projektorok méreteivel, illetve tömegével, ugyanakkor a LED fényforrás sokszor ismételt előnyei is érvényesülnek. Nézzük, milyen véleményt tudtunk kialakítani a K330-ról a tüzetesebb vizsgálat alapján!


Acer K330

 

2012. január

 

Az Acer a jelek szerint naprakészen követi a LED-es vetítéstechnikai trendeket. Nemrégiben az elsők között hozott ki a pillanatnyi helyzet szerint tetemesnek számító többszáz lumen fényerejű miniprojektort, elsődlegesen prezentációs képességekkel. A K330 méretei és tömege vetekszik a legkisebb hagyományos lámpás projektorok méreteivel, illetve tömegével, ugyanakkor a LED fényforrás sokszor ismételt előnyei is érvényesülnek. Nézzük, milyen véleményt tudtunk kialakítani a K330-ról a tüzetesebb vizsgálat alapján!

 

Alapjellemzők, kivitel, csatlakozók

 

A 3 db, RGB alapszínű LED-del dolgozó DLP rendszerű vetítő még mindig az ultrahordozható kategóriába tartozik a maga 1,24 kg tömegével, és kb. 22 x 17 x 4,7 cm-es méretével. Ha összevetjük a korábban vizsgált Qumi-val, akkor ugyan minden mérete kb. kétszer akkora, tehát a „zsebprojektor” vagy a „pikoprojektor” elnevezés itt szóba sem jöhet, de nem is ez volt a cél. A K330 névleges fényereje 500 ANSI lumen, a Qumi-é 300 ANSI lumen, ami elég jelentős különbség. Ennek ára volt az, hogy a térfogatot kb. nyolcszorosra kellett növelni (igaz, hogy itt a tápegység is be van építve a házba, nem kell külön adapter), de ez szerintem a legtöbb felhasználót nem zavarja, hiszen egy kicsi táskában így is kényelmesen elfér, a súlya pedig jóval kisebb, mint egy átlagos laptopé. Bekapcsoláskor a projektor azonnal vetítésre kész, kikapcsoláskor a nagyteljesítményű LED-ek 30 másodperc visszahűtést igényelnek, a ventillátor csak ezután kapcsol ki.

 

01.jpg

 

A konstruktőrők célja szemmel láthatóan az lehetett, hogy egy lehető legnagyobb fényerejű LED-es hordozható prezentációs projektort hozzanak létre, amely széles körű „multimédiás” feladatokat is képes ellátni. Ez utóbbi általános trend a LED-es vetítőknél, amelyek régen túlléptek azon, hogy pusztán egy PC/notebook képét jelenítsék meg. Némelyikben (a kisebbekben) van beépített flash memória, külső tárolóeszközöket is képesek fogadni, és tartalmukat megjeleníteni (memóriakártya, USB kulcs), természetesen valamilyen belső média és/vagy Office fájlokat olvasó szoftverrel vannak ellátva, emellett sokféle külső kép- és hangforrást tudnak fogadni közvetlenül, vagy a megfelelő adapterkábeleken keresztül. (videokészülékek, audiolejátszók, iPhone/iPod/iPad, digitális fényképezőgép stb.).

 

A tartozékként adott távvezérlő a más gyártók LED-es típusainál is használt „egyen-távvezérlő”, elég kényelmetlen, nekem legalábbis nem jött be. Ez a projektor megérdemelt volna egy sokkal ergonómikusabb távvezérlőt.

A K330 saját felbontása 1280 x 800-as WXGA, azaz natív képformátuma 16:10, de a 1080p HD jelet, illetve az 1600 x 1200-as számítógépes jelet is tudja fogadni és megjeleníteni. Objektívje fix gyújtótávolságú (igaz, lehetőség van 1,7x-es digitális zoomra), kézi élességállítással. Az adatlap szerint a kontraszt 4000:1, a fényerő a már említett 500 ANSI lumen, illetve energiatakarékos módban 350 ANSI lumen.

 

Az 1,4-es vetítési arány elég közeli vetítést tesz lehetővé (1 m széles kép 1,4 m távolságból). A függőleges trapézkorrekció ± 40º, ez nagynak mondható, és automatikusan beáll vagy kézzel is állítható.

Az Acer Empowering technológiája – amelyet ebbe a készülékbe is integráltak – lehetővé teszi néhány fontos funkcióhoz a gyors, egygombos hozzáférést (eView, eTimer, e3D és ePower Management).

Megemlítendő a beépített 2 W-os hangszóró, amely hangosító felszerelés hiányában is lehetővé teszi a kísérőhang/zene lejátszását.

A vetítő zajszintje üzemmódtól függően 29 (Eco) és 35 dB (Bright) között van – ez egy prezentációs vetítőnél még megengedhető.

 

A csatlakozófelület – szintén összhangban a kategória általános trendjeivel – egészen sokoldalú: HDMI, analóg RGB/komponens (VGA) bemenet kompozit videó (RCA), kompozit AV (3,5 mm-es minijack), USB (A), mini USB (B), SD/SDHC kártyafoglalat, audio kimenet (3,5 mm-es minijack).

 

03.jpg

 

Menü és üzemmódok

 

Hét, ikonokkal jelölt almenü van – Color, Image, Setting, Management, Audio, 3D és Language – némileg ad hoc elhelyezett menüpontok sokaságával, legalábbis ami az első négy almenüt illeti. Ennek taglalásába mélyebben nem érdemes belemenni, mert aki néhány órát eltölt a menüpontok állítgatásával, és hatásuk vizsgálatával, az úgyis tudja, hogy miről beszélek. Annyit azért fontos megjegyezni, hogy a Color és az Image, illetve a Setting és a Management menük pontjait lehetett volna logikusabban is elrendezni, de a funkciók így is nyilvánvalóak, könnyen érthetők.

 

A K330-nak 6 gyárilag programozott (preset) üzemmódja van – Bright, Presentation, Standard, Video, Picture, Game –, továbbá egy felhasználó által egyénileg beállítható üzemmódja (User). A presetekben egyenként megmértem az összes fontos paramétert, úgymint a fényerőt, az on/off kontrasztarányt, az RGB együttfutást, a színhőmérsékletet és az alapszínek eltérését a szabványostól. User módban pedig kísérletet tettem egy közelítő kalibrálásra az olyan multimédiás tartalmak vetítéséhez, mint a fotó és a videó.

 

Talán túlzottan szigorúnak tűnik ez a megközelítés, de egyrészt az hamar nyilvánvalóvá vált, hogy egy szokásos prezentáció nem túl kemény követelményeinek a pontatlanságok ellenére megfelel a projektor, másrészt kíváncsi voltam, hogy egy nem mozizásra vagy művészfotók vetítésére szánt készülék a viszonylag kevés „kalibrációs” kezelőszerv segítségével milyen határig állítható be a színhelyes reprodukcióhoz. A mérési eredményekre később térek ki.

 

Még egy megjegyzés: Ez már a sokadik LED-es projektor, ahol a gyári beállítások szinte kivétel nélkül túlszaturált, harsányabbnál harsányabb színekkel dolgoznak, mi több, az ismertetők erényként büszkén hivatkoznak erre a tényre. (A K330 ismertető brossúrája kiemeli, hogy a szaturáció elérheti az NTSC szabvány szerinti színek 130%-át. Tegyük hozzá, hogy a közkézen forgó, és valójában csak papíron létezett NTSC színgamutot jó ötven éve nem használják, mert kiderült, hogy az abban specifikált alapszínekhez kifejlesztett foszforanyagok nem képesek a megfelelő fényerőt nyújtani, ezért praktikusan szűkítették a színháromszöget kb. a későbbi európai PAL nagyságára (SMPTE-C)).

 

Nos, valójában éppen a szaturáció kordában tartása lenne a kívánatos: még egy sima prezentáció esetében is előnyben kéne részesíteni a forrás színkészletének hű reprodukálását, és nem arra törekedni, hogy a természetes színeket a spektrálszínek felé eltolva erősen pontatlan színvilágot állítson elő a projektor. Ezzel azonban szerintem a gyári fejlesztőmérnökök tökéletesen tisztában vannak. Akkor hát miért teszik az ellenkezőjét annak, amit kellene?... (találós kérdés). Az Acer mentségére mondva, az összes gyártó ezt teszi, legfeljebb a méregdrága LED-es házimozi vetítőknél teljes körű színmenedzselést építenek be a felhasználói beállításhoz.

 

Támogatott formátumok, Wi-Fi kapcsolat, egyebek

 

A K330 USB drive-ról vagy SD kártyáról gond nélkül kezeli a Microsoft Office Word, Excel és Power Point fájlokat, valamint az Adobe Acrobat (PDF) fájlokat is (beépített Office reader), ezen felül a multimédia-formátumok sokaságát: videoformátumokat (DIVX4/5/6, XVID, MPEG-2/4, H.264, MJPEG, WMV3, RV3, RV4 – ez utóbbi kettő 720p/30-ig, egyébként 1080p/30-ig), fotóformátumokat (JPEG (progresszívben max. 5120 x 3840 pixel), BMP) és zenei formátumokat (MP3, WMA, OGG, ADPCM-WAV, PCM-WAV, AAC).

 

Az USB (A) bemenetre nemcsak flash drive, hanem merevlemez is csatlakoztatható, amennyiben áramfelvétele kisebb 500 mA-nél – ha nagyobb, akkor külön táplálás szükséges.

Megjegyzendő még, hogy egy PC-re telepített Acer konverziós szoftverrel (MPtG – Multimedia Presentation to Go, a mellékelt CD ROM-on) a PC-n lévő fájlok átalakíthatók az Acer projektorok által natívan kezelt MPtG fájlokká is.

Az USB (A) port egy másik célra is használható: egy Acer Wi-Fi dongle bedugásával vezeték nélküli kapcsolat hozható létre a PC-vel, illetve hálózattal. Forrásként az USB (A)-t kiválasztva a vásznon megjelennek a tájékoztató és az utasítások, amelyeken végiglépkedve minden nehézség nélkül létrejön a Wi-Fi összeköttetés.

 

Ha Androidos vagy iPhone okostelefonunkról akarunk vezeték nélkül vetíteni (a Windows Mobile nem támogatott), a WiFi kapcsolattal és a telepített MobiShow alkalmazással ezt is megtehetjük. A MobiShow kliens automatikusan megkeresi a vezeték nélküli projektort, és az okostelefon csatlakozik. A fotó- vagy a PtG fájlok között válogatva és a kívánt fájlt megtalálva máris kezdődhet a vetítés. (Az eredeti PPT fájlokat az Acer PtG programjával tudjuk konvertálni.)    

Nem érdektelen megemlíteni, hogy a HDMI és a VGA bemeneteken kívül PC-ről közvetlen vetítés is lehetséges a DoUSB (Display on USB) funkcióval, bármiféle driver telepítése nélkül. Csupán annyi kell hozzá, hogy a PC/notebook egyik USB (A) portját kábellel összekössük a projektor mini USB bemenetével.

 

3D vetítés

 

Az Acer K330 egy 3D ready DLP vetítő, ami azt jelenti, hogy tud 120 Hz-es képfrekvenciával futni, és így a szekvenciálisan kódolt 3D képtartalmat képes megjeleníteni.

Fontos tudni, hogy a K330 ezt PC-n keresztül tudja megtenni, mivel a HDMI bemenete 1.3a verziójú. Léteznek már HDMI 1.4-es bemenetű gépek is, ezek egy Blu-ray lejátszóval közvetlenül összekötve is képesek a Frame Packing formátumú 3D filmek megjelenítésére. 2D-ben természetesen a K330 is fogadja és megjeleníti a Blu-ray lejátszók képjelét.

 

A 3D lejátszáshoz a DLP Link rendszerű projektoroknál a következők szükségesek:

1) 3D videofájl (film) a PC-n, 3D Blu-ray lemez esetében Blu-ray drive a PC-ben

2) A PC-re telepített 3D lejátszószoftver (esetünkben TMT5)

3) Megfelelő videokártya + driver a 120 Hz-es szekvenciális 3D jel kiadásához (esetünkben ATI Radeon HD6850). Szerencsére nem teljesen helytálló a kézikönyv azon megállapítása, hogy a 3D működéshez a K330-nál Quad videokártya kell.

4) DLP Link 3D szemüveg

A helyes szinkronitást a 3D szemüveg „lencséinek” váltásához a projektor DLP Link rendszere maga biztosítja a képek közötti időintervallumban kiküldött jellel. A rendszer sajátossága, hogy elindításkor a bal és a jobb felcserélődhet, ezért a DLP Link rendszerű projektorok menüjében mindig van egy menüpont, ahol a helyes bal/jobb szekvencia beállítható.

 

A 3D működés kipróbálását egy Blu-ray drive-val felszerelt PC-vel végeztem: a fent megnevezett szoftverrel és videokártyával, a Colorado folyóról és környékéről készített ismert 3D Blu-ray lemez vetítésével.

Mindaz, amit a 3D-ről fentebb leírtunk, nem HDMI kapcsolattal, hanem analóg VGA összeköttetésen keresztül működött. Sajátos módon ugyanis a projektor 120 Hz-es üzemmódja csak így érhető el, és a felbontás is max. XGA (1024 x 768 pixel) lehet. A prezentációs/multimédiás vetítők 3D képességei nem Full HD 3D filmek vetítésére valók, hanem 3D-s oktató, demonstrációs, multimédiás anyagok bemutatására.   

 

Fényerő, kontraszt, színhelyesség

 

Műszeres méréseinkkel arra kerestük a választ, hogy az adatlap és a brosúrák tartalma mennyire fedi a valóságot. Azt előre sejtettük – mivel az olyan gyártó, amely a számokban ne túlozna, ritkább, mint a fehér holló –, hogy itt is találkozunk majd némi „marketinges” túlzással. A szürkeskála semlegességének, illetve a projektor kolorimetriai viselkedésének mérései pedig mindig feltárják az ideálistól való kisebb-nagyobb eltéréseket. Hangsúlyozzuk azonban, hogy egy főként prezentációra szánt gépnél ennek kisebb a jelentősége, mint mondjuk egy csúcsminőségű házimozi-vetítőnél, de titokban abban reménykedünk, hogy a mért adatok ösztönzést adnak a gyártóknak a gyakorlatban talán kevésbé kritikus, de a minőségi célokat nézve annál fontosabb paraméterek finomítására.

 

A fényerőt a gyártó szándéka szerint is „legfényesebb” Bright presetre állva mértem, az értéke kereken 360 lumen volt a HDMI bemenetről, ennél kicsivel magasabb, 370 lumen a VGA bemeneten át PC-ről, 100%-os fehér mérőábrával (SpectraCal) hajtva a projektort.

 

Az on/off kontrasztarány messze elmaradt a specifikációban megadottól. Igaz, a 4000:1 arra az esetre vonatkozik, amikor a Dynamic Black funkció (a fényerő képtartalomtól függő változtatása) be van kapcsolva, ennek azonban automatikusnak kellene lennie, mivel a be/ki kapcsolás egyetlen menüben sem szerepel. Szuma szummárum a mérhető legnagyobb érték VGA bemenetről, gyári Video beállításban, Eco módban 1490:1 volt, ami azt is jelentheti, hogy a Dynamic Black a tesztelt példányon nem működött (egyedi probléma?). Az ehhez tartozó fényerő 213 lumen. Egyébként a többi gyári üzemmódban, Normál (nem Eco módban), különféle bemenetekről a mért kontraszt kb. 750:1 és 800:1 között volt, ami egy adatvetítőtől teljesen elfogadható, de tényleg messze van a specifikációtól.

 

A fényerőre visszatérve, ha a Presentation gyári beállítást vesszük, a mért érték 307 lumen. Induljunk ki abból a konvencióból, hogy prezentációkhoz a vásznon mérhető fénysűrűségnek 50-170 cd/m2-nek illik lenni, ha a környezeti megvilágítás 40-120 lux.

Az 50-170 cd/m2 fénysűrűségnek 1-es „erősítésű” mattfehér diffúz vászon esetében 157-534 lux fajlagos felületi fényáram felel meg, azaz 1 m2 felületre vonatkoztatva 157-534 lumen. Fogadjuk el követelménynek az alsó, 157 lumen értéket.

A projektor mért 307 lumen fényárama ezek szerint kb. 307/157 = 2,27 m2 vetített felülethez elegendő (emlékeztető: ez 40 lux környezeti megvilágításra vonatkozik). Utolsó feltételezésünk: 16:10-es formátumú vászonra akarunk vetíteni (a projektor natív felbontásának megfelelően). Mindebből adódik a vászon mérete: 191 cm x 119 cm. Durván azt mondhatjuk, hogy egy 2 m széles, 16:10-es formátumú vászon a céljainknak még megfelel. Ennél nagyobb méretet nem célszerű választani, hacsak nem erősen sötétített helyen vetítünk.

 

Térjünk rá a színekre!

Kíváncsiságból mind a 6 gyári beállítást végigmértem, HDMI és VGA bemeneten beadott jellel PC-ről, és Blu-ray lejátszó HDMI kimenetéről is (ez utóbbi tesztlemezzel, a szubjektív vizsgálat pedig Blu-ray lemezekkel történt). A hetedik, User üzemmódot csak akkor lehetett kezelhetővé tenni (a Saturation és a Tint szabályozók csak akkor voltak változtathatók), ha a Blu-ray lejátszó kimenetét használtam jelforrásként – ezért kellett a tesztlemezt is „bevetni”.

 

Az eredményeket csak négy presetre mutatom be: két prezentációs és két „multimédiás” üzemódra (Bright, Presentation, Picture és Video). A Game beállítási elég hasonlóak a Video-hoz, a Standard pedig a Presentation-hoz, de egyébként a többi négy sem különbözik markánsan, csak a Bright „lóg ki” a sorból

 Az RGB együttfutás (szürkeskála) vizsgálata a következő képet mutatja:

 

4gray.jpg

 Felülről lefelé a következő üzemmódok RGB együttfutása látható: Bright, Presentation, Picture és Video (az alsó érték a műszer pontatlansága, nem veendő figyelembe). Látható, hogy elfogadható együttfutás csak a Video módban van, a Bright üzemmód a legkevésbé természetes, túlsúlyban van a zöld komponens, a kék pedig nagyon egyenetlen, így vetítéshez csak szükséghelyzetben javasolt, ha mindenképpen szükség van a fényerőre. Presentation és Picture módban a kék dominál, a színhőmérséklet 8700 – 9000 K. A mérés HDMI bemenetre adott jellel, Normal módban történt

 

Az RGB alapszínek és komplementer színeik elhelyezkedése látható a következő ábrán. Felül: Bright és Presentation, alul: Picture és Video mód.

 

4chroma.jpg

Bright módban mindhárom alapszín a patkó szélén vagy ahhoz nagyon közel van, aminek következménye az extrém mértékű szaturáció. A fehérpont, összhangban a fenti grayscale ábrával a zöld tartományba tolódott el. (A referenciaháromszög a fekete színű, ez a Rec. 709 szerinti HDTV, illetve az sRGB szabványnak felel meg.)

A másik három gyári üzemmódban – bár a telítettség némileg kisebb – eléggé hasonló a helyzet, egymástól csak kissé különböznek a komplementer színek helyzetében. A színhőmérséklet jobban megközelíti a kívánatos 6500 K-t, mint Bright beállításban

 

A gamma mérése nem hozott túl megnyugtató eredményt:

 

4gamma.jpg 

A sorrend ugyanaz: Bright, Presentation, Picture, Video. A görbék is eléggé hasonlóak. A 2,5-2,6 fölé emelkedő gamma az 50% alatti tartományban túl magas (a finom sötét árnyalatok csak sötét környezetben megkülönböztethetők), a görbék másik fele viszont meredeken esik, aminek következménye, hogy a fehér tartomány is összenyomódik, az elképzelt gammagörbe „S” alakot vesz fel

     

Mivel a fentiek alapján a gyári beállítások nem igazán ideálisak, User üzemmódban próbáltunk meg jobb fehéregyensúly és pontosabb alapszínek beállítását. Erre annyi lehetőségünk volt, hogy HDMI bemenetre kötött asztali lejátszóval változtathatóvá vált a telítettség (Saturation) és a színezet (Tint, valójában Hue). Ez a beavatkozás csak korlátozott eredményt hozhatott, mert a Saturation csúszka mindhárom alapszín telítettségét egyszerre hivatott változtatni, a Tint pedig az egyik oldalra a vöröset tolja el a bíbor felé, a másik oldalra a zöldet a cián felé. Még csak-csak előnyös lenne, ha a Saturation egyforma irányba tolná el az R, G, B alapszíneket a fehérpont felé, ez azonban sajnos nem így van. A Tint szabályozó pedig csak a középállás melletti szűk tartományban alkalmas némi korrekcióra a vörös és a zöld színezetét tekintve, egyébként durva elszíneződést hoz létre.

Hosszú „játszadozás” után végül a következő, az adott körülmények között optimálisnak mondható eredményre jutottam:

 

gray_u6.jpg

User módban az RGB együttfutás mindenképpen jobb lett, mint bármelyik gyári üzemmódban. A vörös és a kék kicsit hullámzó, a színhőmérséklet átlaga 6274 K, picit melegebb a kép a kelleténél

 

A gamma változása figyelhető meg a következő ábrán:

 

gamma_u6.jpg 

A kívánatos egy 2,2-hez közelítő egyenes lenne, ehhez képest a függvény kissé hektikus, az átlag valahol 2,3 és 2,4 között van

 

Az alapszínpontok hosszadalmas tologatása után a projektor alapszín-háromszöge így közelítette meg a referencia-háromszöget:

 

chroma_u6_2.jpg 

A telítettséget sikerült visszavenni, de a színezet pontatlan. A komplementer CMY színek pedig túl távol maradtak a referenciapontoktól. Hibái ellenére ezt, vagy ehhez hasonló beállítást érdemes használni a fotók, videók nézéséhez

 

Összegzés

 

Az Acer K330 abból a szempontból áttörést jelent a hordozható prezentációs projektorok piacán, hogy végre kellő fényerejű LED-es projektor született, amelyet remélhetőleg több hasonló társa követ, esetleg még nagyobb fényerővel. A méréseinken alapuló hozzávetőleges számítással igazoltuk, hogy kb. 2 m széles kép élvezhető vetítésére alkalmas.

 

Ez a projektor is magán viseli annak a – szerintem téves – felfogásnak a jegyeit, hogy a piaci érvényesülés miatt „ki kell használni” a LED-ek eredendően telített színeit a felhasználók kegyeinek megnyerése érdekében. A gyárilag beállított üzemmódok ezt támasztják alá, mivel többé-kevésbé mind a 6 preset túl harsány, túl telített színeket használ. Az egyetlen felhasználói üzemmódban ez korrigálható, de az látszik, hogy a színhűség kívánni valókat hagy maga után.

Ezek az észrevételek főként a multimédiás tartalom (fotó, videó) esetére vonatkoznak, a klasszikus prezentáció területén nem jelentenek számottevő problémát (kivéve talán a Bright üzemmódot).

 

Feltétlenül ki kell emelni a cikkben bőven részletezett médialejátszási képességeket, a sokféle csatlakoztatási lehetőséget, a különösen széles körű formátumtámogatást a videó, a fotó, a zene és a hagyományos dokumentumkezelés területén. Vetíthetünk PC-vel vagy anélkül – SD kártyáról vagy USB drive-ról – és sokféle külső készüléket is csatlakoztathatunk, köztük okostelefonokat, iPod, iPhone és iPad készüléket (a megfelelő adapterrel), asztali és hordozható lejátszókat, digitális fényképezőgépet stb.

A K330 itthoni ára a cikk írásakor kb. bruttó 142.000 és 164.000 forint között mozog.

 

Értékelés

 

Pozitívumok

- Az LCD projektorok között kiemelkedően nagy fényerő

- Kis tömeg, jó hordozhatóság

- Hosszú élettartamú LED fényforrások (kb. 20 000 óra)

- Sokféle csatlakoztatási lehetőség

- PC nélküli prezentáció (USB drive-ról, SD kártyáról)

- Vetítés Wi-Fi kapcsolattal

- Nagy natív felbontás (WXGA)

- 1080p HD videó vetítése

- 3D vetítés lehetősége PC-ről

 

Negatívumok

- Kényelmetlen távvezérlő

- Túlszínezett gyári üzemmódok

- Némileg túlzó fényerő és kontrasztadatok

 

Főbb gyári adatok

 

Technológia: DLP

Chip: 0,45”-es DMD

Fényerő: max. 500 ANSI lumen, Eco módban 350 ANSI lumen

Saját felbontás: WXGA (1280 x 800 pixel)

Kontrasztarány: 4000:1

Vetítési arány: 1,4:1

Képfrissítés: 50 – 120 Hz

Fényforrások: FlatLight LED-ek

Trapézkorrekció: ± 40º, függőleges, kézi vagy automatikus

Beépített hangszóró: 2 W

Zajszint: 29/33 dB (Eco/Standard)

 

Nagy Árpád

‹‹‹ További Tesztek