Acer K137i
2015. június
Az RGB LED-es projektorok legnagyobbrészt a kisméretű, 1 kg alatti „multimédia-vetítők” kategóriájában találták meg a helyüket. A méretek azonban ugyanakkora fényerő mellett tovább csökkennek, illetve ugyanakkora méretben folyamatosan növekvő fényerőt képesek a gyártók „kipréselni” a kis projektorokból. Az Acernél a fejlesztés legújabb állomása ebben a kategóriában a névlegesen 600 lumenes K135i, illetve a 700 lumenes K137i. Ez utóbbi modellt vettük most közelebbről szemügyre.
A K137i elődje a teljesítmény tekintetében a „csak” 500 lumenes K132-es (tesztje itt olvasható), küllemét tekintve pedig a már-már zsebprojektornak mondható C205-ös (fényerő: 200 lumen). Ez utóbbi azonban rendeltetésében más, a méretei jóval kisebbek, és beépített akkumulátort tartalmaz, ám a tudása jóval kisebb. A K132 pedig nemcsak fényerőben marad el az új modelltől, hanem a csatlakoztatási lehetőségei is szűkebbek (pl. nincs rajta USB bemenet és microSD kártyahely multimédiás tartalom és dokumentumok közvetlen lejátszásához). A K137i-hez egy pici WiFi kulcsot is mellékel a gyártó, amellyel akár laptopról, akár okoseszközökről lehet jó minőségben megjeleníteni a kívánt tartalmat.
Kivitel, csatlakozók, szolgáltatások
Mint említettem, a K137i igazán megnyerő külleme nagyon emlékeztet a C205-re, csak a méretei (különösen a magassága) nagyobbak, tehát zsebprojektornak már nemigen nevezhető (a súlya 0,52 kg). Mindazonáltal a beleépített szolgáltatásokat és a fényerőt nézve kifejezetten kis méretűnek mondható. Igaz, a hálózati tápegység így már nem fért bele a házba, egy külön hálózati adapterrel kell energiát adni a készüléknek.
Másfelől, a K137i 2 db 3 W-os hangszórót is tartalmaz, amelyek nem csekély helyet foglalnak, viszont a készülék hangja felülmúlja az ebben a kategóriában szokásos minőséget, nem beszélve a 360 fokos SRS Wow audio lehetőségről, ami extra szolgáltatásnak tekinthető.
A projektor objektívje akkora, amekkora (azaz kicsi), gondolom ezért nem is erőltette a cég a Full HD natív felbontást. Maga az objektív fix fókusztávolságú (nincs optikai zoom), viszont a F-szám emiatt elég kedvező (F2). Az élesség kézzel állítható egy kis karral a készülék tetején. A natív képformátum 16:10-es, a felbontás WXGA, azaz 1280 x 800 pixel. Adatvetítéshez és multimédiás vetítéshez ez egyaránt megfelel, 16:9-es kép vetítésekor csak két keskeny csík marad ki alul-felül.
A K137i hátlapján találunk egy MHL-kompatibilis HDMI csatlakozót, egy univerzális I/O csatlakozót (amely valójában egy adapterkábelen keresztül az analóg VGA/komponens jel bevitelére szolgál, egy másik adapterkábelen pedig az audiojel hozható ki), egy Audio in jack hangbemenetet, egy microSD kártyafoglalatot és egy USB(A) portot (mindkettő a multimédia- és dokumentumfájlok bevitelére való, az USB emellett PC-vel is összeköthető, és a WiFi kulcsot is ide kell dugni), továbbá a tápcsatlakozót (DC IN).
Még néhány adat: a digitális trapézkorrekció függőlegesen ±40 fok, kézzel állítható, vagy automatikusan beállítja magát. A vetítési arány 1,5:1, azaz 2 m széles képet 3 m-ről lehet a projektorral vetíteni. A DLP Link 3D lehetőség rendelkezésre áll, azonban a Frame Package (Blu-ray) 3D formátumot nem tudja a készülék megjeleníteni. Alapvetően a projektor – rendeltetésének és kategóriájának megfelelően – a Frame Sequential 120 Hz-es 3D vetítésére alkalmas (PC-ről, megfelelő videokártyával és szoftveres 3D lejátszóval, plusz opcionális DLP Link szemüveggel), és ezt is maximum XGA felbontásban.
A távvezérő a szokásos „hitelkártya” típusú pici darab. Nem mondom, hogy nem lehet megszokni, de addig okoz néhány kellemetlen órát, mert a kezelése eléggé kényelmetlen. Talán ez a projektor megérdemelt volna egy jobban kezelhető távvezérlőt. Ettől függetlenül nagyon praktikusak a közvetlenül elérhető funkciók, mint az üzemmód-választás, a forrásválasztás, a multimédiás mód kiválasztása stb.
A multimédia- és dokumentumfájlok kezelése egyébként teljesen le van választva a projektor normál menürendszeréről. Ez utóbbi teljes mértékben követi a hasonló Acer projektorok (kis túlzással az összes Acer projektor) menürendszerének felépítését, amelyet már többször bemutattunk.
A forrásválasztó képernyőt a távvezérlőről egy gombnyomással megjeleníthető. Mint látható, a szokásos vezetékes csatlakoztatási módok – D-Sub (adapterkábellel), HDMI/MHL, DLNA, USB Display, Audio in mellett a WiFi kiválasztásával vezeték nélküli jelátvitelt, a MEDIA kiválasztásával pedig USB-n, illetve micro SD kártyán tárolt multimédia fájlokat lehet képpé vagy hanggá alakítani. Mindez megtehető belső memóriából is, ha előzőleg betöltöttük a kívánt fájlokat.
A WiFi kapcsolat létrehozását, és a multimédia- és dokumentumfájlok vetítését érdemes kissé részletesebben leírni.
WiFi
A gyártó mellékel a projektorhoz egy egészen pici WiFi USB dongle-t (UWA3), amelyet az USB(A) aljzatba dugva akár PC-vel, akár okoseszközzel könnyedén létrehozhatjuk a vezeték nélküli kapcsolatot. Előzetesen mindössze az Acer Projector Gateway W7 (PC esetében), illetve az Acer eDisplay (Pro) appot (okoseszköz használata esetén) kell letölteni és telepíteni, majd a megfelelő eszközön elindítani. A többi már „adja magát” a Network Settings menüben.
Mindkét lehetőséget kipróbáltam, és mind a laptopról, mind egy LG G2 okostelefonról HD minőségű videót sikerült a projektorra átvinni, mindenféle akadozás vagy minőségromlás nélkül (eltekintve attól, hogy magának a projektornak a natív felbontása max. az 1280 x 720-nak megfelelő HD képminőséget tudja nyújtani).
PC-ről vezeték nélkül továbbított HD film egy képkockája
Lehetséges a képtartalom direkt tükrözése is az okostelefonról a „Mirroring Display” kiválasztásával a Wireless/LAN Projection” ablakban, és a Miracast funkció bekapcsolásával az okostelefonon (amennyiben ez a funkció megtalálható rajta).
Okostelefonról a Miracast funkció segítségével vezeték nélkül tükrözhető a képernyő képe (a fotók a vásznon megjelent képekről készültek)
Multimédia- és dokumentumfájlok lejátszása
A kis projektorba beépített médialejátszó háromféle forrásból, USB drive-ról, micro SD kártyáról vagy a projektor saját memóriájából (RAM) képes fotók, videók és dokumentum-fájlok megjelenítésére, illetve audiofájlok lejátszására. A fényképfájlok lehetnek JPEG vagy BMP formátumúak, a videók lehetséges fájlformátumai: AVI, MKV, TS, DAT, VOB, MPG, MPEG, MOV, MP4, 3GP, RM, RMVB, WMV, felirat: standard SRT. A támogatott audioformátumok pedig, MP3, WMA, OGG, PCM-WAV, ADPCM-WAV, AAC. A kezelhető dokumentum-fájlok palettája: Word, Excel, Power Point és PDF.
Azt, hogy zenét, fényképet, videót vagy valamilyen dokumentumot szeretnénk lejátszani, a „Media Gallery” képernyőn választhatjuk ki:
Az USB port egyébként amellett, hogy a WiFi dongle-t vagy a multimédia-tartalmat hordozó USB drive kulcsot ide kell/lehet csatlakoztatni, alkalmas a PC/laptop USB kábeles csatlakoztatására is, a számítógépen található tartalom átvitele céljából (Display over USB), illetve a tartalom belső memóriába való beírása céljából. Az előbbi esetben a számítógépre telepíteni kell az Acer_USB.exe programot.
PC-ről tartalom írható be a projektor belső memóriájába, illetve egy segédprogram segítségével megjeleníthető a kívánt tartalom, ha a számítógépet és a projektort USB kábellel összekötjük.
Még egy lehetőségünk van, hogy az okostelefonról a projektorra küldjük a képet a HDMI/MHL bemeneten keresztül, éspedig pontosan az MHL-kompatibilitás kihasználásával. Ehhez sok okostelefonnál csak egy micro USB-HDMI kábel vagy adapter szükséges. Történetesen a tesztben használt telefon az MHL-hez hasonló, de sokak szerint korszerűbb Slim Port protokollt használ (fizikailag ez ugyanúgy a micro USB csatlakozón kapcsolódik), illetve egy Slim Port-HDMI adapter szükséges. A legfontosabb különbség a kettő között, hogy az okostelefon Slim Portja VGA vagy Display Port adapter használatát is megengedi, vagyis az ilyen display-bemenetekkel is kompatibilis, nemcsak a HDMI-vel.
Az LG G2 okostelefont Slim Porton keresztül HDMI kábellel csatlakoztatva a projektor HDMI/MHL bemenetére kiváló képminőséget kaphatunk
Képi üzemmódok, mérések
Visszatérve a projektor „normál” menüjébe, öt gyári képi presetet találunk, a Bright, a Standard, a Movie, a Picture és a Game módot, plusz egy egyéni beállításra használható (User) módot. Persze – mint az Acer projektoroknál szokásos – bármelyik gyári beállításban bármely paraméter (kivéve az Eco/Normal lámpaüzemmódot és a Dynamic Black opciót) legkisebb változtatása is maga után vonja, hogy az adott preset azonnal a „User”-re vált – ilyen módon bármelyik preset beállítást egyedileg módosíthatjuk. Igaz, ha vissza akarjuk állítani az eredeti gyári beállítást, akkor resetelni kell a módosításokat.
A ténylegesen mérhető fényerő még a legtöbb zöldet tartalmazó Bright módban is messze volt az adatlapon feltüntetett 700 lumentől – mindössze 452 lument tudtam „kifacsarni” a projektorból, kikapcsolt ECO mód mellett. Igaz, a szubjektív fényerőérzet a LED-es vetítőknél a szokásosnál nagyobb telítettség miatt nagyobb, mint ami a mérési adatok alapján várható (Helmholz-Kohlrausch effektus), de ez akkor is igaz lenne, ha 700 lumen fényteljesítményt kapnánk a projektorból (de szép is lenne!). Meglehet, hogy a tesztelt példány egy demo darab volt (a K137i eléggé új típus), azért nem tudta a maximumot nyújtani. Az adatlap szerinti kontrasztadatok szintén túlzóak, Dynamic Black nélkül a legnagyobb kontrasztarány Bright módban érhető el (1100:1). Sajnos a Dynamic Black minden képi módban (és egyéb beállításban) kiszürkítve jelent meg, azaz a tesztpéldányon számomra ismeretlen oknál fogva nem volt bekapcsolható.
A szubjektív próbák – fotók és videók nézegetése, dokumentumfájlok megnyitása – igazolta azokat a várakozásokat, amelyeket egy LED-es projektortól ebben a kategóriában várhatunk. Az élességnek némileg határt szab a pici objektív, de ez inkább csak az apróbetűs szöveg vetítésekor érzékelhető. Szintén az objektív „számlájára” írható a kismértékű kromatikus aberráció a kép szélein (normál nézési távolságból nem látható). Pozitívum, hogy a közvetlenül a Blu-ray lemezről lejátszott filmet a K137i meg tudta jeleníteni, a Blu-ray 3D-t azonban már nem – mint már utaltunk rá –, mivel a 3D képességek a szekvenciális 3D kezeléséig terjednek DLP Link rendszerben, a legnagyobb felbontás 3D-ben az XGA. Magyarán a készülék különféle 3D oktatóanyagok PC-ről való vetítésére alkalmas, DLP Link szemüveggel. A Blu-ray 3D formátumot (Frame Packing) a projektor nem tudja kezelni, de ez alighanem nem is várható el ebben a kategóriában.
Kíváncsiságból megmértem mind az öt gyári beállítás színtartományát, fehérpontját, gammáját, RGB együttfutását és az RGBCMY luminancia-értékeket. Általánosságban elmondható, hogy a színtartomány minden esetben nagyobb a szabványosnál, ami csak azért probléma, mert a források nagy többsége az sRGB vagy Rec.709 (HD) szabvány szerinti jelet ad ki. A gamma szintén elég hektikusan mozog a 10%-90%-os jeltartományban, kivéve a Picture (állókép) módot, ahol 2,1 és 2,4 között mozog, átlagban 2,3-as.
Az RGB együttfutást nézve Bright módban túlteng a zöld, a többi módban a kék van túlsúlyban, de az eltérés eléggé állandó a szürkeskálán, ami pozitívum. Egyébként a színhőmérséklet és a gamma a menüből bizonyos határok között állítható, de nem elég finoman.
Az elsődleges és másodlagos színek luminanciája nagy eltéréseket mutat a kívánatostól, kivéve a Movie módot, ahol meglepően jók az értékek.
Mivel kalibrációra használható kezelőszervek ebben a projektor-kategóriában nem állnak rendelkezésre (egyik gyártónál sem), a kép valamelyes javítására az előzetes mérés szerint Movie módban van lehetőség. Itt a color/tint, a gamma és a színhőmérséklet próbálgatásával érhetünk el némi eredményt.
A sok közül néhány mérési értéket kiválasztottam, ezek alább láthatók.
Bright módban az alapszínek telítettebbek a kelleténél, így a színtartomány (fehér háromszög) is jóval nagyobb a szabványosnál (fekete háromszög – sRGB). Nagyobb gond azonban a fehérpont tetemes eltolódása a zöld tartományba (pedig a mérhető színhőmérséklet kb. 6200 K). Látható, hogy a másodlagos CMY alapszínek is nagyon el vannak csúszva a referenciaértékekhez képest. A gamma is erőteljesen ugrál a 10-90%-os jeltartományban, átlagos értéke 2,44. Mindezek miatt a Bright mód használata nem javasolt
A következő ábrasorozat a Movie gyári beállítás mért értékeit mutatja.
A Movie preset színtartománya, fehérpontja, gammagörbéje, RGB együttfutása, és a 3-3 alapszínhez tartozó fénysűrűség értékek. A színtartomány és a színpontok jóval barátságosabbak a referenciához képest, mint pl. Bright módban. A szekunder színek kifejezetten jobb pozícióba kerültek. A fehérpont ugyan eléggé a kékbe van tolódva, ez az RGB együttfutás ábráján is látszik. A gamma erőteljesen változik a mérési tartományban, de legalább nem ugra-bugrál. Aminek kifejezetten örülhetünk, az a luminancia-értékek kis hibája. Ritkán látni ilyen luminancia-ábrát az egychipes DLP projektoroknál, ebben a kategóriában
A fentiekhez hozzáfűzhetjük, hogy a fehérpont a színhőmérséklet „melegebbre” állításával közelíthető a referenciához, és a gammaszabályzó próbálgatásos állításával laposabb gammagörbét kaphatunk, azonban ilyenkor a luminancia-értékek mutatnak nagyobb kilengéseket.
Összegzés
Ha jól értem a gyártó szándékát, a K137i-vel egy ultrahordozható, könnyen kezelhető, és rendkívül sokoldalú LED-es DLP projektort akartak piacra hozni, amely az elődökhöz képest mindenképpen előrelépésnek minősíthető. Kifejezetten filmek rendszeres otthoni vetítéséhez nem ajánlanám, azonban multimédia szinten egy előadásba beágyazott videók és fotók bemutatására tökéletesen alkalmas (feltéve, hogy ezt nem Bright módban tesszük). A fényerő ugyan nem éri el az adatlapon megadott értéket, de 1,5- 1,6 m széles képet elegendő fényerővel vetíthetünk, még nem teljesen elsötétített helyiségben is. Nagy erőssége ennek a projektornak, hogy a vezetékes és vezeték nélküli csatlakoztatási lehetőségek meglepően sokfélék (ide értve az okoseszközök multimédiás tartalmainak átvitelét), ezeket a fentiekben részletesen bemutattuk. A 2 db 3 W-os beépített hangszóró a méretekhez képest jó minőségű, élvezhető hangot sugároz, az elektronika lehetővé teszi a 360 fokos SRS Wow audio feldolgozást.
A LED fényforrás előnyeit a hagyományos lámpához képest látogatóink már sokszor olvashatták oldalunkon, ezért ezt most nem részletezzük. A LED-es DLP projektorok külön előnye, hogy nem kell színkerék a projektorba, és a LED-ek gyors elektronikus kapcsolgatásával a szivárvány-effektus elhanyagolhatóvá válik.
A készüléket az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre. Ezen teszt írása idején a projektor ára kb. 145.000 és 170.000 között mozog a hazai kereskedőknél. Tekintettel a kis fenntartási költségekre, a kiemelkedően sokoldalú forrásfogadásra és a vezeték nélküli képességekre ez az ár arányos a projektor használati értékével.
Értékelés
Ami tetszett
- Szép kivitel, kis méretek és súly
- Alapvetően jó (kissé túltelített) színek, élénk kép
- Belső memória és multimédia-lejátszó
- Tartalombevitel micro SD kártyáról és USB memóriáról
- Tartalomátvitel okoseszközökről
- A méretekhez képest kiváló hang
- WXGA natív felbontás
- 3D Ready (DLP Link)
Ami kevésbé tetszett
- Kényelmetlen távvezérlő
- Az elérhető fényerő kisebb a megadottnál
- Alacsony on/off kontrasztarány
Főbb gyári adatok
Technológia: DLP
Natív felbontás: WXGA (1280 x 800)
Fényerő: 700 lumen
Objektív: fix, F2
Vetítési arány: 1,5:1
Digitális trapézkorrekció: ±40 fok
Tömeg: 0,52 kg
Méretek: 189 x 116 x 41 mm
Projektor.hu