Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Vivitek H1085FD

Még egy „low cost” 1080p DLP


2009 december

 

A hazánkban nemrégiben megjelent gyártó a belépő kategóriában három új modellel jelent meg az év végen. A H1080FD nyári bejelentése nagy port vert fel, ugyanis ez volt az egyik első 1080p DLP vetítő, amelynek árát 1000 dollár alá lőtték be. A készülék megjelenése késett kicsit, de szerencsére az első hazai példányokból még a 2009-es év végén sikerült beszerezni egyet tesztelésre. A belépő Vivitek modellek (H1080FD, H1082FD, H1085FD) között nincs jelentős különbség, egyazon vetítőre épülnek. Hozzánk a H1085FD jutott el, amely elvileg tudásban a legjobb. Legalábbis a kontraszt és fényerő adatok alapján erre lehet következtetni. A H1085FD bruttó ára 322 500 Ft.


Még egy „low cost” 1080p DLP


2009 december

 

A hazánkban nemrégiben megjelent gyártó a belépő kategóriában három új modellel jelent meg az év végen. A H1080FD nyári bejelentése nagy port vert fel, ugyanis ez volt az egyik első 1080p DLP vetítő, amelynek árát 1000 dollár alá lőtték be. A készülék megjelenése késett kicsit, de szerencsére az első hazai példányokból még a 2009-es év végén sikerült beszerezni egyet tesztelésre. A belépő Vivitek modellek (H1080FD, H1082FD, H1085FD) között nincs jelentős különbség, egyazon vetítőre épülnek. Hozzánk a H1085FD jutott el, amely elvileg tudásban a legjobb. Legalábbis a kontraszt és fényerő adatok alapján erre lehet következtetni. A H1085FD bruttó ára 322 500 Ft.

 

H1080FD.jpg

 

A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben


Tulajdonságok, installálás


Ha végignézzük a specifikációt, valamint a dobozban található kellékeket, sejthető, hogy ez a modell nem egy kifejezetten házimozi projektor. Magas fényerő, kis méretű készülékház, Kensington-zár (lopásvédelem), hordtáska, beépített hangszóró, 1080p felbontású DMD chip, 5000:1 kontraszt. Néhány részlet arra utal, hogy ez a vetítő szeretne megfelelni azoknak is, akik prezentációs vagy egyéb multimédiás felhasználásra is szánnák, nem csak házimozi projektornak.


Indításkor alacsony fényerejű módban indul, itt elvileg 23 decibel zajt ad a hűtési rendszer. Hozzávetőleg korrekt ez az adat, azaz halkan működik a vetítő, de ha a nézők közelébe helyezzük el, akkor a csendes jeleneteknél picit hallani lehet majd. Márpedig mozi üzemmódban a nézőkhöz valószínűleg közel lesz, mert 1080p felbontáshoz tartozó nézési távolság kb. meg fog egyezni a vetítési távolsággal.

Annak ellenére, hogy a projektor egy olcsó objektívet kapott, meglepően tiszta és éles a képpontok rajzolata. Ilyen ár mellett gyakori, hogy erősebb kromatikus aberrációval, esetleg nem elég éles objektívvel ellátott vetítőt kapunk, de a Viviteknek sikerült egy problémamentes objektívet beépítenie.

 

screendoor.jpg

Az objektív megfelelő élességben rajzolja a képpontokat, és csak minimális aberráció látszik a kontrasztos éleken


A vetítőre 1080p jelet kapcsolva azonban a képélesség már nem olyan jó. A HTPC alapú médialejátszó desktopja a vetítő saját menüjéhez képest nem elég élesen rajzoló részletekkel jelenik meg. Ez jelfeldolgozási probléma lehet, mert mint később kiderült, a „Sharpen” beállítás finomhangolásával előcsalogatható egy megfelelően részletező állapot.


Kalibrálás


Számos előre beállított képi üzemmód közül választhatunk, attól függően, hogy milyen célra használjuk éppen a vetítőt. A legjobb fényerőt és kontrasztot „High brightness” módban adja. Ekkor a lámpa natív színhőmérsékletéhez közel vagyunk, ami egy hideg, kékes-zöldes színezetű képet jelent. Ez a beállítás nem alkalmas igazán mozira, prezentációhoz viszont tökéletes lehet.

 

vivitek-high-brightness.jpg

„High brightness” módban a szürkék zöldeskék árnyalatúak, amit a mért adatok is (felső ábra) jól mutatnak. Mindemellett jó az RGB összetevők együttfutása. A CIE diagramon a fekete háromszög csúcspontjai és oldalfelező pontjai reprezentálják a HDTV REC709 RGBCMY referenciapontjait. Látható, hogy már gyári beállításon is igen közel van a mért (fehér háromszög) az ideálishoz. Ez nagyon jó, hiszen ez azt jelenti, hogy még a prezentációhoz használt üzemmódban is közel korrekt színeket kaphatunk


A „High brightness” beállítás annak ellenére, hogy hideg, meglepően korrekt színbeli beállítottságot ad. Persze kalibrálás során 6500 K-hez szoktam igazítani a vetítőket, így tovább keresgéltem a gyári beállítások között, ahol is a „Movie” mód volt a leginkább közel ehhez az értékhez.

 

vivitek-movie-mod.jpg

„Movie” módban az RGB színegyüttfutás már kiváló, nagyon közel van a 6500 K értékhez, és a jó szürke-megjelenítéshez. Az alsó tartomány megy el kicsit kékbe. Meglepő, de a CIE diagram pontatlanabb, mint a nagy fényerejű üzemmódban. Viszont még itt is egészen közel vannak a referenciapontok a mért értékekhez


A „Movie” mód nem igazán tetszett, mert bár elfogadható a színhőmérséklet és a színvisszaadás, de láthatóan durván visszaesett az on/off kontraszt. Itt jött el az a pont, ahol ideje volt egy teljesen saját beállítást keresni, amellyel az előre definiált módokhoz képest jobb eredményekre számíthatunk. Sajnos „User” módban (azaz saját magunk által teljesen állítható mód) sem lehet állítani az RGB csatornákat a jó színhőmérséklet beállításához. A gyári színhőmérséklet módok egyénként nem rosszak, de a probléma az, hogy a 6500 K-hez közeli „Normal” színhőmérséklet módban nagyon alacsony, kb. 1100:1 on/off kontraszt marad.


Sokat vesződtem, mi módon lehetne valamivel jobb on/off kontasztot megtartani jó színhőmérséklet mellett. „High brightness” módban egész jó, 2300:1 on/off kontrasztot tudtam mérni 8000 K színhőmérséklet mellett. 6500 K közelébe húzva pedig kevesebb, mint a fele kontraszt marad meg. Ez igen szokatlan, ennél sokkal kevesebbet kellene elveszítsen 6500 K-re állítva. Ezért úgy döntöttem, kivételt teszek, nem erőltetem a 6500 K beállítást, mert az 1100:1 már kevés mozihoz. Kerestem tehát egy olyan kombinációt, amely valahol 6500 és 8000 K közé esik, de marad némi kontraszt is. Sikerült addig kombinálni a gyári módokat, hogy kb. 7200 K körüli színhőmérséklet mellett (ez még nem hideg annyira, hogy nagyon elrontsa a képet) 1950:1 on/off kontraszt volt mérhető. Ennek a beállításnak a mért adatai a következők lettek:

 

vivitek-calibrated.jpg

A színhőmérsékletet meghagytam 7200 K környékén a kontraszt megtartás érdekében. Az RGB együttfutás mindemellett kiemelkedően jó lett. A CIE diagramon látható, hogy a kalibráltság közel tökéletes, azaz a két háromszög szinte tökéletesen fedi egymást. Köszönhető ez annak, hogy ezen a vetítőn az RGBCMY referencia pontok finomhangolására van lehetőség


Általában ragaszkodom a 6500 K-hez kalibráláshoz, de annyival jobb volt 7200 K mellett a kép kontrasztja, hogy ez esetben el kellett néznem ennyi pontatlanságot. Egy ilyen árú vetítőnél ez elfogadható kompromisszum a jobb kontraszt „kikényszerítése” érdekében.
Valóban sokat szenvedtem a kalibrálással, nem akartam beletörődni, hogy az amúgy alapvetően színekben korrektül vetítő elvérezzen azon, hogy nem elég jó az on/off kontrasztja. A beállítás utáni eredmény egy ilyen árú vetítőhöz képest kiváló.


Képminőség


Természetesen az RGBCMY referencia pontok helyrerakása még nem jelenti azt, hogy a színvisszaadás a teljes megjeleníthető színtartományban is tökéletes lesz. A fenti kalibráció csupán egy alapbeállítás, ami ahhoz kell, hogy az RGBCMY kiindulási pontjaink megfeleljenek a HTDV szabványnak, valamint a kép színhőmérséklete passzoljon a moziszabványhoz. Mindemellett a H1085FD kalibrálás utáni színbeli teljesítménye igencsak korrekt. Nem mondom, hogy kifogástalan, de nem vártam, hogy ezen az áron ennyit ki lehet belőle hozni. A képi világa viszonylag jól hozza a DLP vetítők letisztult dinamikus képét, bár egyidejű kontrasztban kicsit gyengébb, mint az átlagos DLP. Nem sokkal gyengébb, de a fekete falú tesztszobában látható, ahogyan a nagy világos felületű képi elemek kicsit kivilágosítják a sötétebb felületű részeket. Ezt alátámasztják az egyidejű kontraszt mérési eredményei is. A 400:1 körüli értéknél ma már a komolyabb DLP vetítők kontrasztja jobb szokott lenni, de egy átlagos LCD projektorhoz képest még ez az eredmény is sokkal jobb.


A filmbeli tesztjelenetek vizsgálatakor egy komolyabb problémára derült fény. Mindamellett hogy általánosságban véve egészen jó színeket tud a H1085FD, bizonyos esetekben egyes árnyalatok nagyon nincsenek a helyükön. Jellemzően a cián (kékeszöld) és a narancs bizonyos egymáshoz közeli árnyalatai egymástól nagyon távol jelennek meg, ami nagyon erős színátmenet-sávosodás formájában jelenik meg. Sajnos ez mozgókép esetében látványos zajosodást jelent, amit nem lehet nem észrevenni. Ez a jelenség nem ismeretlen a BrilliantColor rendszerű DLP vetítőkön. A BrilliantColor bekapcsolásával szokott ez a zajosodás előjönni, vetítőnként változó mértékben. Sajnos jelen esetben semmi olyan beállítást nem sikerült találni, amely ezt a zajosodást megszüntette volna.
Szerencsére ez a zajbeli probléma nem túl gyakran jelentkezik. Akár egy egész filmet is végignézhetünk úgy, hogy nem fogjuk látni, de sikerült olyan filmmel találkozni, ahol többször előjött ez a hibajelenség.

 

error3.jpg

A két fotón jól kivehető a narancsos árnyalatok foltos zajszerű kiugrása. Szerencsére egy-egy film során ritkán, csak bizonyos színárnyalatok találkozásakor jön elő


Összességében a fenti zajosodást leszámítva, a vetítő filmes jeleneteken mutatott képbeli teljesítményével meg voltam elégedve. Egy ilyen belépő árú modelltől ma nem várhatunk el többet. A képi dinamika jó, a kontraszt kb. 2000:1, ami már elfogadható, és a színbeli reprodukció az esetek 80%-ában teljesen korrekt mozifilmekhez. Mindennek eléréséhez persze kellett az alapos finomhangolás, ami nem volt könnyű feladat, de megérte a hosszas próbálkozást.


Videofeldolgozás, DLP hibajelenségek, egyebek


A vetítő deinterlacer képességei a vártnak megfelelőnek bizonyultak. 1080i/60 Hz-es anyaggal viszonylag jól boldogul, bár a feldolgozási hibákat itt könnyen elrejti a nagy felbontás. Sorközi remegés azért néha látszott. Az alacsonyabb felbontású anyagokkal már kicsit problémásabb. PAL 50 Hz-es interlace videóval már gyakrabban el lehet kapni, hogy nem egy profi deinterlacer van benne. Mindenesetre nem olyan rossz, egy-egy focimeccset nyugodtan letolhatunk rajta. A PAL 2:2 film-mód ütemet sajnos nem „ette meg” rendesen. Az látszik, hogy felismeri és összerakja a progresszív képet, de gyakran eldobálja, és máris látszódik a sorközi remegés. DVD filmekhez jobb, ha keresünk egy jó progresszív lejátszót.


Az analóg oldali feldolgozás egyébként korrekt. Kifejezetten jó volt komponens bemeneten a 1080i és 1080p kép feldolgozása. Ezen a bemeneten nyugodtan használhatjuk minden felbontásban.


Gondot okozott, hogy a 24p nem működött semmilyen rendelkezésre álló forrásból (HTPC, Blu-ray), egyik bemeneten sem. Ez mindenképp komoly probléma, hiszen a Blu-ray lemezek esetében általános 23,976 fps filmek lejátszásakor alkalmazott 24p mód már szabvánnyá nőtte ki magát, és alapvető igény ma egy házimozi megjelenítő esetében. Reméljük, egy későbbi firmware frissítéssel lesz megoldás erre a problémára.


A DLP hibajelenségek közül leginkább a szivárvány és egy kis dithering, ami feltűnő.  szivárvány a magas fényerő számlájára is írható, hiszen általában a fényerő növekedésével erősödik a jelenség. Mindenesetre a mai mozivetítők átlagánál többet szivárványozik. A dithering leginkább a sötét árnyalatokon látható, és nézési távolságból teljesen eltűnik. Az elmozdulás közbeni dithering (motion dithering) azonban néha normál távolságról is tetten érhető. Minimális a mértéke, de a gyakorlott szem kiszúrja a jelenséget.


Összegzés


Igencsak megszenvedtem ezzel a projektorral, mire meg be tudtam úgy állítani, hogy meg legyek vele elégedve. A kalibrálásnak többször is nekifutottam, de megérte a vesződést. A színei alapvetően jók, főleg kalibrálás után, de igazából gyári beállításokon sem rosszak. Sajnos a – bár ritkán fellépő – képi zajosodás, és a 24p hiánya miatt mozizásra nem egészen ideális a H1085FD. A zajosodás valóban néha-néha jön csak elő, de akkor kiábrándító tud lenni. Legnagyobb előnye a vetítőnek, hogy még alacsony lámpa fényerejű módban, kalibrált állapotban is igen nagy a fényereje. Ezáltal kiváló választás nagyobb vásznakhoz. Maximális fényereje alkalmassá teszi prezentációs felhasználásra is, azaz mint mindenes vetítő kifejezetten jól használható. Leginkább azoknak ajánlom, akik egy nagy fényerejű, nagy felbontású projektort keresnek általános felhasználási céllal, amelyen olykor egy-egy filmet is megnéznének. Komolyabb házimozi építéséhez magasabb kategóriából érdemes választani. A Vivitek projektorok hazai disztribútora a DNN Professional Graphics Kft.

 

Kontraszt és fényerő mérési adatok


Maximális fényerő (boost lámpamód, „lamp native” színhőmérséklet, maximális zoom): 1950 lumen
Maximális on/off kontraszt
(boost lámpamód, „lamp native” színhőmérséklet, minimális zoom): 2340:1
Kalibrált fényerő
(6500 K színhőmérsékleten, eco lámpa mód): 750 lumen
Kalibrált kontraszt
(6500 K színhőmérsékleten, eco lámpa mód): 1150:1
Kalibrált fényerő
(7300 K színhőmérsékleten, eco lámpa mód): 1220 lumen
Kalibrált kontraszt (7300 K színhőmérsékleten, eco lámpa mód): 1950:1

 

Egyidejű kontraszt adatok (7300 K színhőmérsékleten, eco lámpa módban)


50% 410:1
25% 800:1
15% 960:1
5% 1460:1
2% 1820:1
0,2% 1900:1


On/off kontraszt 1950:1

 

Előnyök
- Magas fényerő (nagy vásznakhoz vagy prezentációhoz)
- Jól beállítható színek
- Alacsony fényerejű módban kis működési zaj
- Elfogadható kontraszt kihozható belőle

Hátrányok
- Magas fényerő átlagos vászonmérethez (ND szűrővel ez könnyen orvosolható)
- Nehéz volt megtalálni a jó beállítást mozizáshoz
- 6500K-ra kalibrálva gyenge on/off kontraszt
- Bizonyos színárnyalatokon erős képzaj
- Közepes deinterlacer képességek

 

Adatlap


Technológia: DLP
Fényerő: 2000 ANSI lumen
Fényerő lámpakímélőben: 1440 ANSI lumen
Kontraszt: 5000:1
Saját felbontás: 1920×1080
Izzó élettartama: 3000 óra
Izzó élettartam lámpakímélő üzemmódban: 4000 óra
Izzógarancia: 90 nap vagy 500 üzemóra
Tömeg: 2,6 kg
Garancia: 3 év
Zajszint: 29/23 dB
Méret: 27,9 x 20,3 x 8,9 cm
Saját képformátum: 16:9
Zoom: 1,2:1

 

balagee

‹‹‹ További Tesztek