Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Feljebb a fényerő-létrán

Acer K138ST

 

2015. szeptember

 

Nemrégiben teszteltük az Acer K137i jelű LED-es projektorát, és már akkor részleteztük, hogy ha lassan is, de a LED fényforrással készült vetítők fényereje folyamatosan növekszik. Hogy milyen hátráltató tényezők vannak? Ennek a témának hamarosan egy külön írást szentelünk.

Most azonban új készülék került az asztalunkra, a K138ST. A típusjelből arra következtethetnénk, hogy a legfőbb változás a vetítési távolság rövidülése, erre utal az ST (short throw) jelölés. Ez az állítás csak részben igaz, mert a fényerő-növekedésen túl nemcsak az új projektor külseje teljesen eltérő, de a jellemzőiben is vannak lényeges változások a K137i-hez képest.


Acer K138ST

 

2015. szeptember

 

Nemrégiben teszteltük az Acer K137i jelű LED-es projektorát, és már akkor részleteztük, hogy ha lassan is, de a LED fényforrással készült vetítők fényereje folyamatosan növekszik. Hogy milyen hátráltató tényezők vannak? Ennek a témának hamarosan egy külön írást szentelünk.

Most azonban új készülék került az asztalunkra, a K138ST. A típusjelből arra következtethetnénk, hogy a legfőbb változás a vetítési távolság rövidülése, erre utal az ST (short throw) jelölés. Ez az állítás csak részben igaz, mert a fényerő-növekedésen túl nemcsak az új projektor külseje teljesen eltérő, de a jellemzőiben is vannak lényeges változások a K137i-hez képest.


Küllem, szolgáltatások, csatlakozók

 

A design határozottan tetszetős, bár ezzel a K137i-nél sem volt baj. A méretek persze némileg nagyobbak, mint a K137i esetében, de ezt indokolja a nagyobb névleges fényerő, ami 800 ANSI lumen (Eco módban 640 ANSI lumen), tehát 100 lumennel megnőtt. A projektor tömege 0,75 kg, szemben a K137i 0,52 kg-jával.

A nagylátószögű objektív mélyen ül a projektor házában, ennek ellenére a biztonság kedvéért a gyártó mellékelt egy védősapkát.

 

01_DSC06879.jpg

 

A projektor vetítési aránya 0,8:1, azaz 2 m széles képet 1,6 m távolságból tud vetíteni, ami valahol a standard és az ultra rövid vetítési távolság (UST) közötti köztes állapot, viszont költségkímélő megoldás, mert az UST projektorok objektívjei általában eléggé megdrágítják az ilyen vetítőket. A nem „túl nagy”, de mégis nagy látószögű objektíveknél (mint esetünkben) könnyebb kivédeni az egyébként fellépő torzításokat és optikai hibákat. Egészen közelről nézve is csak kis mértékű aberráció vehető észre a kép sarkában.

A digitális trapézkorrekció ±20 fok függőlegesen, és választhatóan állítható kézzel vagy automatikusan.

A képméretet a projektor vászontól való távolságával kell beállítanunk, mivel az ebben a kategóriában szokásos módon az objektív fix gyújtótávolságú (nem zoomos), az élesség kézzel állítható.

 

A natív felbontás WXGA (1280 x 800 pixel), de a mai projektoroktól elvárható módon a HDMI bemeneten kapott 1080p felbontású tartalmat is képes csökkentett felbontásban megjeleníteni. Blu-ray lejátszó vagy médialejátszó közvetlenül csatlakoztatható a HDMI bemenetre Full HD filmek megtekintéséhez.

A projektor kontrasztjára a gyártó 100.000:1 értéket ad meg, amit a méréseink nem igazoltak (lásd később). Az azonban igaz, hogy a K138ST kontrasztban jóval többet tud a K137i-nél, nekünk néhány ezres értéket sikerült kapni Dynamic módban – ez ennek a típusnak határozottan előnye.

 

A csatlakozófelület „hagyományosabbnak” mondható, mint a K137i esetében, itt nem univerzális I/O csatlakozón lehet bevinni az analóg VGA/RGB jelet, hanem a klasszikus VGA bemeneten át, nincs micro SD kártyafoglalat sem, és az USB csatlakozó 5 V-os áramforrásként szolgál pl. okostelefon töltéséhez, de nem a multimédiás anyagok lejátszására való USB bemenet.

A HDMI bemenet viszont itt is MHL kompatibilis, tehát alkalmas mobil eszközök csatlakoztatására is.

A jelek szerint ezt a projektort az Acer némileg eltérő célközönségnek szánta, mint a K237i-t. Úgy tűnik, hogy a konzervatívabb csatlakozófelülettel a hagyományos prezentációs előnyöket helyezte előtérbe.

A vezeték nélküli összeköttetés lehetősége azonban megvan a HDMI csatlakozón keresztül, méghozzá többféle Acer WiFi eszköz, illetve Wireless HD eszköz segítségével.

 

03_B.jpg

 

A távvezérlő igazi kellemes meglepetés, hiszen mostanáig sokat dohogtunk a kis hordozható projektorokhoz eddig mellékelt „hitelkártya” típusú távvezérlő bosszantóan kényelmetlen kezelhetősége miatt. Ezúttal a cég fényesen eltalálta az ergonómiát, emellett csak a tényleg szükséges gombokat tette a kézre álló távvezérlőre – szóval nem találtunk rajta kötözködni valót.

 

04_DSC06885.jpg

 

A projektor audio-képességeiről annyit, hogy 2 db 3 W-os hangszóró van beépítve a sztereó hangzáshoz, de – választhatóan – DTS hangzást is képes a készülék előállítani (a K137i 360 fokos SRS Wow audióra volt képes). Persze ha igazán jó hangot szeretnénk, célszerű az Audio Out csatlakozón keresztül külső hangrendszerhez továbbítani az audiojelet.

 

Menürendszer, beavatkozási lehetőségek

 

Az Acer menüstruktúráját már párszor bemutattuk, olvasóinknak feltehetően nem sok újat tudunk ezen a téren mondani. Az persze magától értetődik, hogy mindegyik Acer projektortípus menürendszerében vannak egyedi jellegzetességek, pl. a K138ST esetében rögtön az első (Color) almenüben találkozunk egy eddig ismeretlen funkcióval, a LumiSense+ menüponttal. Mint a nevéből következik, a funkció bekapcsolása esetén a projektor érzékeli a környező fényviszonyokat, és ennek megfelelően szabályozza a fényerejét. Nem kell mondanunk, hogy ez hasznos tulajdonság, hiszen világos környezetben automatikusan megnő a fényerő – persze csak a maximális fényerő által meghatározott határig.

 

A szokásos képszabályozási lehetőségeken kívül (Brightness, Contrast, Saturation, Tint) az Advanced menüpontban megtaláljuk a színhőmérséklet és a gamma változtatásának lehetőségét is, persze csak a kategóriára jellemző bizonyos korlátok között. Teljes és jól működő színmenedzselő rendszert ne keressünk a kicsi, hordozható, „mindenes” LED-projektorokban, ez egyelőre nem várható el egyetlen gyártótól sem. Talán egyszer…

 

05_DSC06867.jpg

 

Annyit azért érdemes megjegyezni, hogy a korlátozott beavatkozási lehetőségek ellenére az ilyen egyszerű LED-es projektorok, köztük az Acer LED-es vetítői is állandó javulást mutatnak színvisszaadásban, dinamikában (kontrasztban) és egyéb képjellemzőkben. Az RGB LED-ek bevezetése az egychipes DLP projektorok fényforrásaként emellett – megfelelő kapcsolgatási frekvenciát választva – javulást hozott a „szivárványozás” (rainbow effect) csökkentésében is. A LED-ek szerencsére gyorsan ki/be kapcsolható eszközök, és mivel nincs szükség a lámpás projektorokban használt mechanikus színkerékre, az alapszínek váltogatásának frekvenciája sokkal magasabb lehet. Ez a K138ST-nél is így van, bár lehet, hogy a rainbow-ra különösen érzékenyek így is látnak némi szivárványozást a világos kontúrok gyors mozgásakor.

 

Vetítés

 

Az egyedi felhasználói (User) módon kívül ötféle gyári preset közül választhatunk, éspedig a Bright, a Standard, a Movie, a Picture és a Game üzemmódok közül. A kezelőszervekhez bármely módban hozzányúlva a projektor azonnal User módba vált. Nem meglepő módon a maximális fényerő előállításához – ez néha szükséges lehet – a Bright módot kell aktiválnunk. Számszerűen az általunk mért maximális fényerő 580 lumen volt, ami persze a jellegzetesen telített LED színek miatt szubjektíve észrevehetően nagyobb, mint egy lámpás projektor 580 lumene. Feltéve, hogy nem tologatjuk helyre valahogyan a színpontokat pl. az sRGB szabvány szerint, de erre nemigen van lehetőségünk.

Ha azonban maradunk a mérhető értéknél, akkor nem írhatunk le mást, mint amit a műszerünk mutatott. A mérhető kontrasztarány 3150:1, ami – mint fentebb említettük – igencsak dicséretes, de messze nem éri el a specifikációban megadott értéket. Ez a kontrasztarány ugyanakkor tökéletesen megfelel a megcélzott felhasználási területen.

 

Generálisan minden gyári módban jellemző, hogy az RGB alapszínek telítettebbek a referencia sRGB/Rec. 709 színeknél. Ez általános tapasztalat a LED-es projektoroknál. Mint említettük, a telített színek (színenként változó mértékben) nagyobb szubjektív világosságérzetet hoznak létre, mint amihez a mért fénysűrűség alapján egyébként hozzászoktunk a lámpás projektoroknál. Így valóban élénkebb, színesebb, sőt érzetben világosabb képet kapunk, amennyiben a telített értékeken hagyjuk az alapszíneket. Más szempontból viszont – bizonyos képtartalmaknál – nem kívánatos, hogy a színterjedelem nagyobb legyen, mint a referenciaháromszög. A vetítendő tartalomtól függ tehát, hogy megelégszünk-e valamelyik gyári beállítással, vagy némi ügyeskedéssel a rendelkezésünkre álló kezelőszervekkel megpróbáljuk a színhőmérsékletet, a gammát, az alapszínek paramétereit (ide értve a luminanciát) közelebb hozni a referenciához. Néhány mérési eredményt hamarosan bemutatunk.

 

A vezeték nélküli vetítéshez az Acer többféle, opcionálisan beszerezhető vezeték nélküli dongle-t kínál. Ezek között van pici USB-s változat is (pl. UWA3, lásd a K137i tesztjét), illetve különféle HDMI wireless eszközök, pl. az MWA3 típus (lásd a H7550ST tesztjét) vagy az MWiHD1-es WirelessHD kit, amely egy adóból és a projektorba dugott vevőből áll, és a legmagasabb minőségi igényeket hivatott kielégíteni. Mi ez utóbbival kaptuk meg a projektort tesztelésre, így alkalmunk volt kipróbálni a 60 GHz vivőfrekvenciával működő adó-vevőt Full HD filmek vetítéséhez. A próba Blu-ray lejátszóról, Blu-ray lemezekkel történt, és a várakozásnak megfelelően tökéletesen azonos minőségű volt a kép a kábeles összeköttetéssel kapott minőséggel. Annyit azért érdemes hozzáfűzni, hogy 60 GHz-en már közvetlen rálátás kell a kifogástalan összeköttetéshez, mert az ilyen magas frekvenciájú rádióhullámok már kvázi egyenes vonalban terjednek. A WirelessHD-t leginkább az Acer házimozi-projektoraihoz javasoljuk, mert nem kifejezetten olcsó mulatság, de az igényes vezeték nélküli házimozihoz ajánlatos egy ilyen eszköz beszerzése, annál is inkább, mert a 3D Full HD átvitelére is alkalmas.

 

06_DSC06894.jpg

                                                 Az Acer MWiHD1 WirelessHD kit

 

Ha már a 3D vetítést említettük, beszéljünk a K138ST 3D-képességeiről is. Az összes mai DLP vetítőhöz hasonlóan ez a projektor is „3D ready”, ami közelebbről azt jelenti, hogy a Frame Sequential 3D kép megjelenítésére alkalmas a következők segítségével: 120 Hz-es Frame Sequential jelet kiadni képes videokártya a PC-ben, 3D lejátszószoftver a PC-re telepítve, 3D forrásanyag a PC-n vagy a PC-be helyezett DVD/Blu-ray lemezen, plusz egy DLP Link 3D aktív szemüveg. Más Acer projektortípusok másféle aktív szemüvegekkel (külső szinkronjellel) is működnek, illetve a Frame Packing 3D jelet (Blu-ray 3D formátum) is feldolgozzák a HDMI bemenetről, de a K138ST nem ebbe a kategóriába tartozik, közvetlenül nem tudja a 3D Full HD filmeket a megfelelő lejátszóról megjeleníteni. PC-s 3D prezentációra vagy akár filmek vetítésére viszont (a szükséges kiegészítőkkel) minden további nélkül alkalmas, maximum a saját natív felbontásában (WXGA).

 

Néhány mérési eredmény

 

A gyári üzemmódokat a szokásos módon végigmértük, de itt most csak a legnagyobb fényerejű Bright módban, illetve a jobb színvisszaadásra optimalizált Movie módban mért eredményekre szorítkozunk. Ezen túlmenően megkíséreltük a Movie mód javítását (immár User néven). Kalibrálásról nem igazán beszélhetünk, ehhez nincsenek meg a megfelelő kezelőelemek, de ez ebben a kategóriában nem is követelmény. Valamiféle kompromisszumos beállítást azonban érdemes volt „erőltetni”, mert a képminőséget sikerült némileg magasabb szintre emelni.

Lássuk tehát először a Bright módot, amelyben a legnagyobb fényerőt produkálja a készülék:

 

07_dyn_jav2.jpg

A Bright gyári preset mérési eredményei. A fehérpont – mint sok más projektor nagy fényerejű üzemmódjában – a zöld felé van eltolódva, a színhőmérséklet azonban csak kevéssé különbözik a D65 referenciafehértől (6270 K). Az RGB alapszínek telítettebbek a referenciánál, némi színezethiba is van, de a másodlagos CMY színeknél nagyobb eltérést látunk (különösen a ciánnál és bíbornál). A sárgát kivéve a luminanciahibák is nagyok 

 

A gyári Movie beállításban a színpontok közelebb kerültek a referenciához, kivéve a zöld alapszínt, amely szinte ugyanott maradt, mint Bright módban, de a színezete csaknem pontos (legalábbis nem a sárga felé van eltolódva). A gamma 1,6 és 2,4 közötti változása filmek/videók vetítésekor nem kívánatos. Probléma még a kevés vörös, és a zöld és a bíbor színek viszonylag nagy luminancia-eltérései.

A fenti eltérések csökkentése érdekében a Movie módból kiindulva Userre váltottunk, és a gamma és a színhőmérséklet különféle kombinációinak próbálgatásával jobb RGB együttfutást, csaknem egyenletes gammát és jóval kisebb luminancia-hibákat sikerült kapni. A színpontokat nézve a másodlagos színek (CMY) pozíciói változtak kedvezően. A színhőmérséklet továbbra is magas maradt, de picit közelebb került az (elképzelt) Planck-görbéhez, azaz a zöldes elszíneződés csökkent.

 

10_mov.jpg

Bal oldali ábrák (gyári Movie preset):

A vörös és kék alapszínek majdnem „stimmelnek”, a zöld eltérése kicsit nagyobb. A fehérpont a kék és a zöld felé egyaránt eltolódott, a színhőmérséklet közel 8800 K. A gamma távol van az egyenletestől, bár átlagértéke 2,06. A sárga és a cián kivételével a luminanciértékek hibája is nagyobb a kívánatosnál.

Jobb oldali ábrák (a Movie beállításaiból kiinduló finomított User mód):

A leglátványosabban a gamma és a luminancia-eltérések javultak. A színhőmérsékletet csak kicsit sikerült lejjebb tornászni, a másodlagos színek pozíciói viszont észrevehetően jobban lettek

 

Összességében a Movie mód változtatásával egy kissé magas színhőmérsékletű (kb. 8200 K), de egyébként kellemesen nézhető, 2,1-es gammájú és viszonylag kordában tartott luminancia-hibájú képet kaptunk, 310 lumen „kalibrált” fényerővel. Ezt úgy 1,5-1,8 m széles képméret mellett, G = 1 nyereségű mattfehér vásznon még nem érezzük kevésnek, feltéve, hogy nincs nagy környezeti fény.

 

Összegzés

 

Ultrahordozható, a LED-es készülékek világában nagy fényerejűnek számító, közelről vetítő prezentációs WXGA projektor. Nagyjából ebben foglalhatók össze a K138ST legfőbb jellemzői, néhány adalékkal kiegészítve:

A HDMI/MHL bemenetről multimédiás tartalmak vetítésére is tökéletesen alkalmas okostelefonról/tabletről, akár vezeték nélkül is, ha az Acer valamelyik opcionális WiFi vagy WirelessHD eszközét használjuk.

 

Újdonságnak számít a LumiSense+ funkció, amelyet bekapcsolva a projektor a fényerőt és a színtelítettséget a környező fényviszonyokhoz igazítja, illetve ugyanitt választható opció a Dynamic Black dinamikus kontrasztszabályozás (Movie módban).

HDMI bemenetén keresztül Full HD forrás csatlakoztatható a projektorhoz, más szóval médialejátszóról/Blu-ray lejátszóról filmek vetíthetők a LED-es (de nem házimozihoz tervezett) projektoroktól elvárható minőségben. Kontrasztban a K138ST előrelépést hozott a korábbi modellekhez képest. A 3D Full HD (Frame Packing) képtartalmat nem tudja közvetlenül megjeleníteni, de természetesen 3D-ready, azaz megfelelő PC háttérrel, a DLP Link rendszerben képes a 3D tartalom egyszerű reprodukciójára.

A készüléket az Acer hazai képviseletétől kaptuk meg tesztelésre. A K138ST ára a teszt írása idején kb. bruttó 190.000 és 207.000 Ft közötti.

 

Értékelés

 

Ami tetszett

Könnyen hordozható

Közelről vetít

Méretéhez képest nagy fényerő

Színezetben majdnem jó RGB alapszínek

DTS hang

LumiSense+ funkció

Vezeték nélküli jelfogadás opcionális HDMI dongle, illetve WirelessHD készlet segítségével

 

Ami kevésbé teszett

A gyári módok pontatlanok

Bekapcsolt Dynamic Black mellett ugrándozó gamma

Korlátozott színbeállítási lehetőségek

Multimédiás USB port hiánya

 

Főbb gyári adatok

 

Technológia: 1-chipes DLP, 0,45”-es DarkChip DMD

Fényforrás: RGB LED

Fényforrás élettartama: 20000/30000 óra (Normal/Eco)

Fényerő: 800 ANSI lumen

Kontraszt (dinamikus): 100.000:1

Natív felbontás: WXGA

Vetítési arány: 0,8:1

Trapézkorrekció: ±20 fok függőlegesen

Hang: 2 x 3 W-os hangszóró + DTS effekt

Zaj: 33/29 dB (Normal/Eco)

3D megjelenítés: Frame Sequential

Tömeg: 0,75 kg

Méretek: 240 x 147 x 59 mm

 

Projektor.hu  

‹‹‹ További Tesztek