Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Projektorújdonságok az Epson standján, ISE 2013

2013. február

 

Az Epson – a cégtől elvárható módon – több területen is nagy lépéseket tett előre. Bár az új projektortípusok számát tekintve talán visszavett a mennyiségből, jelentőségét tekintve, mint alább látni fogjuk, nem kevés újdonságot hozott az idei ISE-re.


2013. február

 

Az Epson – a cégtől elvárható módon – több területen is nagy lépéseket tett előre. Bár az új projektortípusok számát tekintve talán visszavett a mennyiségből, jelentőségét tekintve, mint alább látni fogjuk, nem kevés újdonságot hozott az idei ISE-re.

 

01epson_1.jpg

 

Lehet, hogy ez csak személyes benyomás, de talán a cég számára legfontosabb szegmens az idei évben az installációs és large venue projektorok családja volt, illetve a korábban már magas szintre fejlesztett modellek jellemzőinek további javítása: a fényerő és más paraméterek növelése, a szolgáltatások bővítése.

Erről a kategóriáról oldalunkon már közöltünk egy áttekintést, most csak a teljesség kedvéért ismétlünk meg néhány alapvető tudnivalót.

A „G” sorozatú új modellekről van szó, összesen nyolc típusról, amelyek közül kettő az abszolút professzionális rental/stage kategóriába tartozik (EB-G6800 és EB-G6900WU), az egyik XGA felbontással és 7000 lumen fényerővel, a másik WUXGA felbontással és 6000 lumen fényerővel. A fejlett funkcionalitásra jellemző az edge-blending (amellyel több projektor képe fűzhető egyetlen hibátlan képpé, lásd az alábbi képet) és a warp funkció (ez ívelt felületre, sarkokba teszi lehetővé a torzítatlan vetítést).

 

02DSC00279.jpg

Az edge-blending funkcióval két EB-G6900WU képe hibátlanul fűzhető össze egyetlen szuperszéles képpé

 

Kiemelkedő jellemzője ennek a két típusnak a HDbaseT technológia alkalmazása. Ennek segítségével a drága, és korlátozott távolságra használható HDMI kábelek helyett a szabványos Cat5/6 hálókábel használható a HD videojel és az egyéb járulékos jelek átvitelére akár 100 m távolságra.

A hat „kisebb” G-sorozatú modell (EB-G6650WU, EB-G6550WU, EB-G6450WU, EB-G6250W, EB-G6050W és EB-G6350) fényereje is 4500 és 7000 ANSI lumen között van, a felbontás XGA-tól WUXGA-ig terjed.

 

03epson_8.jpg

A G-sorozat egyik tagja, az EB-G6250W 6500 lumen fényerejű, a natív felbontása pedig WXGA. Társaihoz hasonlóan 360 fokban elforgatható, így álló formátumú kép vetítésére is alkalmas 

 

Kiemelendő, hogy valamennyi új G-sorozatú projektor, beleértve a két PRO típust is, függőleges síkban 360 fokban elforgatható, azaz álló formátumú (függőleges) kép is vetíthető a gép (lámpa) károsodása nélkül.

Ezekhez a gépekhez nagy számú cserélhető objektívet használhat az üzemeltető, mivel kompatibilisek az EB-G5-ös sorozat összes objektívjével.

 

04epson_7.jpg

Az új G-sorozatú projektorokhoz sok objektív közül választhatunk, hiszen kompatibilisek az előző, EB-G5 sorozathoz készült összes objektívvel

 

Az Epson még tavaly októberben bejelentette két új short throw, azaz közelről vetítő projektorát, az EB-1410Wi és EB-1400Wi típusokat - üzleti megbeszélések segédeszközeként. Bár a cég több kiváló hasonló vetítőt kihozott az elmúlt egy-két évben, az új modellek még sokoldalúbbak és egyszerűen használhatók.

Az 1400Wi csak fényerőben tér el az 1410Wi-től (az előbbi 2600, az utóbbi 3100 ANSI lumenes), úgyhogy a továbbiakban összevontan beszélünk róluk, az EB-1410Wi bemutatásával.

 

05EB-1410Wi_EB-1400Wi.jpg

Az "oktatási mindenes" EB-1410Wi akár falfelületre vetítéskor is interaktív projektorként használható, a vetített képet jegyzetekkel, kiegészítésekkel láthatjuk el

 

Ez a projektor „minden az egyben” jellegű készülék, hiszen kombinálja a vetítő, az interaktív fehértábla, a flipchart és más eszközök előnyeit. Bármilyen felületet interaktív képernyővé változtat, és a legkülönbözőbb forrásokból – számítógépből, hálózatból, USB kulcsról, dokumentumkamerából stb. – származó vetített képre megjegyzéseket, kiegészítéseket írhatunk.

A mellékelt interaktív tollakkal a felhasználó szintén interaktívan kommunikálhat a számítógépes szoftverrel, egérként kezelve a tollat. A két toll egyidőben, szimultán használható.

 

A prezentáció befejeztével a megjegyzések elmenthetők és a hálózaton keresztül, illetve USB meghajtóval megoszthatók, emellett emailben elküldhetők más felhasználóknak.

Néhány technikai adat: 3LCD technológia, 100” átlójú képet 0,6 m-ről képes vetíteni, 1,35x-ös digitális zoomra van lehetőség, a natív felbontás WXGA, azaz 16:10-es a képformátum. A kontrasztarány 3000:1, a fényerőről fentebb már beszéltünk. A HDMI bemenet mellett DisplayPort is található a készüléken.

 

Megemlítendő még a ”multi-location” funkció, ami azt jelenti, hogy maximum 4 külön vetítőrendszer távvezérelhetően összeköthető, és a felhasználók megoszthatják képeiket, prezentációikat, és ugyanarra képre írhatnak megjegyzéseket. A projektor összeköthető az Epson multifunkciós printereivel, így egy beszkennelt dokumentum közvetlenül a projektorra küldhető, illetve egy megbeszélésen készült megjegyzések közvetlenül nyomtathatók.

 

A 3D kedvelőinek, továbbá a 3D jelentőségét értékelő oktatási intézményeknek, múzeumoknak, kiállítóknak és a vendéglátóiparnak nagy örömet okozhat az Epson szellemesen kialakított passzív 3D projektora, vagy inkább ikerprojektora, hiszen a technológiából következően két, egy speciális konzol segítségével egymásra épített projektorból áll, típusjele EB-W16SK. A kiállításon külön szobában működött egy ilyen rendszer, természetesen ezüstvászonra vetítve, hiszen ez a polarizációs 3D lényegéből fakad.

 

06epson_2.jpg

Az EB-W16SK az Epson első passzív 3D összeállítása. A két projektor objektívje előtt elhelyezett ellentétes polarizációjú polárszűrő biztosítja a bal és a jobb kép szeparációját

 

A passzív 3D kettős vetítő minden, a gyakorlatban használt 3D jelformátumot tud fogadni és képpé alakítani. Ezek: a side-by-side, top-and-bottom, frame packing és frame sequential. A két projektor USB-n keresztül kapcsolódik egymáshoz (szinkronizálás és vezérlés). A projektorok egymáshoz illesztése automatikusan történik. A rendszerhez a cég egy 3D szemüveget is mellékel.

 

Lássunk néhány jellemzőt! 16:10-es képformátum, WXGA felbontás, 3000 ANSI lumen fényerő projektoronként (2D-ben), 1,2x-es optikai zoom. A két objektívhez két, ellentétesen polarizált polárszűrő tartozik.

 

Végül nem hagyhatjuk említés nélkül az Epson dokumentum-kamera újdonságát, a DC-20-ast (elődök: DC-11, illetve DC-06). A főképpen oktatási környezetbe szánt eszközzel könnyű megjeleníteni könyvoldalakat, bemutatni kísérleteket és háromdimenziós tárgyakat.

Egy képre egyszerűen írható megjegyzések, ha egy egeret csatlakoztatunk a kamerához (számítógép nélkül).

 

A DC-20 a nagy méretű képérzékelője révén (1/2,7”-es CMOS szenzor, effektív pixelszám 1920 x 1080) kiváló minőségű képet továbbít még gyengébb fényviszonyok mellett is. 12x-es optikai és 10x-szeres digitális zoom segít a részletek nagyításában és elemzésében. A készülék automatikusan érzékeli egy Epson projektor felbontását, és kimenetének felbontását ehhez igazítja (1080p/720p/SXGA/WXGA/XGA). A videoteljesítmény: max. 30 kép/s teljes felbontásban. A fehéregyensúly, az expozíció és a fényerő beállítása automatikus.

Az iskolai órák a DC-20 kamerája és a beépített mikrofon (vagy külső mikrofon) segítségével rögzíthetők. A mellékelt szoftverrel az anyag feltölthető a népszerű weboldalakra, mint a YouTube vagy a SchoolTube (pl. a hiányzó diákok számára).

 

07epson_3.jpg

A DC-20-as dokumentum-kamera vagy visualiser, amelyet a projektorral összekötve képeket, írott dokumentumokat, tantermi kisérleteket és háromdimenziós tárgyakat is meg tudunk jeleníteni

 

A rögzítéshez a DC-20 1 GB belső memóriát, külső memóriához SD kártyafoglalatot tartalmaz, és USB flash meghajtó is csatlakoztatható. A rögzíthető formátumok állókép esetében JPEG és BMP, videó esetében WMV, MPEG, AVI (Windows), illetve MOV (Mac). A csatlakoztatási lehetőségek meglepően széles körűek: VGA bemenet, VGA kimenet, kompozit videó, HDMI, USB(A) – PC-mentes jegyzetekhez a képen, vagy USB meghajtó csatlakoztatása –, USB(B), mikrofon-bemenet, és a már említett SD kártyafoglalat.

Ebből a rövidre fogott leírásból is látható, hogy milyen hasznos segédeszköze lehet az oktatásnak az új dokumentum-kamera.

                                                                              ***

Mindent összevetve, az ISE 2013 kiállításon a vetítéstechnikában és a közvetlenül kapcsolódó területeken innovatív megoldásokkal és fejlett új eszközökkel találkozhattunk az Epson standján, ahol persze a kiemelkedő tavalyi, akkor vadonatúj készülékek is megjelentek a kínálatban. Bármilyen gyors a fejlődés, az Epson vetítőinek jórésze nem hajlandó egy év alatt elavulni.

 

- ná -  

‹‹‹ További Projektorújdonságok