Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Lézer és 4K a Panasonicnál

ISE 2015 - Panasonic stand

 

2015. február

 

Idén a Panasonic a tavalyinál nagyobb területen, 600 m2-en mutatta be a közösségi terekbe, oktatási centrumokba, tárgyalókba, a bérlési és rendezvénypiacra és még sok más (signage) célra szánt Business to Business síkpaneles kijelzőit és projektorait (és persze sok egyéb technológiát és készüléket), hangsúlyozva a 4K és a lézertermékek előretörését. Érdeklődési körünknek megfelelően elsősorban a projektorújdonságokat, és a hozzájuk kapcsolódó technológiákat mutatjuk be.


ISE 2015 - Panasonic stand

 

2015. február

 

Idén a Panasonic a tavalyinál nagyobb területen, 600 m2-en mutatta be a közösségi terekbe, oktatási centrumokba, tárgyalókba, a bérlési és rendezvénypiacra és még sok más (signage) célra szánt Business to Business síkpaneles kijelzőit és projektorait (és persze sok egyéb technológiát és készüléket), hangsúlyozva a 4K és a lézertermékek előretörését. Érdeklődési körünknek megfelelően elsősorban a projektorújdonságokat, és a hozzájuk kapcsolódó technológiákat mutatjuk be.

 

a_DSC05514.jpg

 

 

Nagyteljesítményű lézerprojektorok

 

A SOLID SHINE „lámpamentes” projektorcsalád az első, 3500 lumenes, és a második, 6000 lumenes generációt követően (ezek összesen három Full HD és három WXGA típust foglaltak magukba) a Panasonic előrejelzésével teljes összhangban 2015-re megjelentek a 10.000 lumenes és efölötti teljesítményű lézerprojektorok. Három új modellt hozott ki a cég, ezekről szeretnénk beszélni egy kicsit bővebben.

 

A legizgalmasabb fejlemény, hogy megjelent az első 4K (pontosabban 4K+, azaz 4K fölötti) felbontású 10.000 lumenes PT-RQ13K lézerprojektor. Noha a 3-chipes DLP projektor DMD chipjeinek natív felbontása valamivel 2K fölötti, egy szellemes megoldással, nevezetesen a Quad Pixel Drive technikával a projektor egy pixelből négyet „csinál”, ezzel függőlegesen és vízszintesen is megkétszerezve, azaz összességében megnégyszerezve a felbontást. Így képes az UHD, illetve 4K (Beyond 4K) megjelenítésre.  

 

b1_4K_DSC05673.jpg

b2_4K_DSC05672.jpg

Felül: A födémről belógatott 10.000 lumenes PT-RQ13 4K+ lézerprojektor

Alul: A lézerprojektor által vetített 4K+ kép. A jobb oldali tábla ábrái a Quad Pixel Drive és a Real Motion Processor működési elvét magyarázzák


A SOLID SHINE másik két új tagja 12.000 lumen fényerőre képes, igaz, a PT-RZ12K modell felbontása „csak” WUXGA, a PT-RS11K-é pedig SXGA+. Mindhárom lézerprojektor full on/full off dinamikus kontrasztaránya 20.000:1. A lézerprojektorok (pontosabban lézer-foszfor projektorok) működési elvét egy külön cikkben ismertettük az oldalunkon.

A mozgásvisszaadás javításáról mind a három új típusban a Real Motion Processor gondoskodik, kombinálva a Frame Creation technikával, ami magyarán 240 Hz (az RQ13K esetében), illetve 120 Hz (az RZ12K és az RS11K esetében) képfrekvenciát jelent.

 

Az eddigieken felül jónéhány további jellemzőt érdemes kiemelni: amellett, hogy ezek a világ legkönnyebb (46, ill. 43 kg-os) 3-chipes DLP projektorai, a System Daylight View 3 funkcióval alkalmasak a világos környezetben való vetítésre és a projection mapping (háromdimenziós objektumfestés) alkalmazásokra, a DICOM szimulációs módban orvosi prezentációkhoz és képzéshez, a Rec. 709-es mód pedig nem más, mint a HD vetítés szabványának megfelelő beállítás.

Az új folyadékhűtéses rendszer csendes működést garantál, a fényforrás élettartama 20.000 óra, a színvisszaadás az idő múlásával nem változik, a lézeres light engine lehetővé teszi a 24/7-es nonstop működtetést. A lámpa kiküszöbölésének köszönhetően a projektorok mindhárom irányban 360 fokban elforgathatók tetszőleges vetítési pozícióba.

 

Az ebben a kategóriában elvárható módon az Edge Blending technikával több projektorral vetíthetők nagy méretű képek, geometriai korrekcióval ívelt vagy gömbfelületre is lehetséges a vetítés, a projektorok kompatibilisek a Panasonic Multi Projector monitorozó és vezérlő szoftverével, a DIGITAL LINK összeköttetés (a HDbaseT Panasonic-féle megoldása) lehetővé teszi az egykábeles kép- hang- és vezérlőjel átvitelt akár 100 m távolságra, a bőséges illesztőfelület nem nélkülözi a 3G-SDI, a DVI-D és a HDMI csatlakozókat (az RQ13K esetében az utóbbi kettőhöz egy opcionális csatlakozókártya szükséges). Azt talán nem is kell mondanunk, hogy az új lézerprojektorok kompatibilisek a Panasonic 3-chipes DLP projektorainak objektívjeivel.

 

c_lens_DSC05500.jpg

           Az új lézerprojektorokra is felhelyezhető a világ legrövidebb fókusztávolságú objektívje

 

Még mindig a lézeres megoldásoknál maradva, találkoztunk a kiállításon egy kb. 1000 lumen fényáramot szolgáltató különleges „szerzettel”, amely félig lámpa (reflektor), félig videoprojektor, de mindkét funkcióban teljes értékű eszközként is használható (PT-JW130 típusú Space Player), és amelyet a cég már tavaly júliusban forgalomba hozott Japánban. Azt hiszem, mégis indokolt a projektor elnevezés, hiszen az SD kártyafoglalatba dugott kártyáról videók vagy fotók vetíthetők, sőt WiFi kapcsolaton keresztül lényegében bármilyen képforrásról vetítethetünk vele. Az elsődleges cél azonban, amelyre tervezték, pl. egy tárgy reflektorszerű megvilágítása, miközben a környezeti képtartalom valamilyen információt tartalmaz az adott tárgyról, termékről, mozgó- vagy állókép formájában. De a cél lehet egy virtuálisan festett, díszített környezet előállítása is, ami erősen emlékeztet a projection mapping-ra, de itt a virtuális ambient megvilágítás a hangsúlyos. A Panasonic „projection lighting”-nak nevezi, amit a Space Player csinál.

 

b3_Space Player.jpg

                                            A PT-JW130-as Space Player működés közben    

 

Új large venue család

 

A nagygépekhez visszatérve, a másik – igaz, hagyományos lámpás – új projektorsorozat, amely megkülönböztetett figyelmet keltett, a négy készülékből álló új „large venue” család. Tagjai: PT-DZ21K2, PT-DS20K2, PT-DW17K2 és PT-DZ16K2. A „Z” betűjel a WUXGA, az „S” az SXGA+, a „W” pedig a WXGA felbontásra utal. A fényerő a fenti sorrendben 20.000 lumen, 20.000 lumen, 17.000 lumen, 16.000 lumen. A nagy fényerőről a négylámpás megvilágító rendszer gondoskodik, amely egyúttal a biztonságos 24/7-es üzemeltetés garanciája is. A kontrasztarány mindegyik típusnál 10.000:1. Ezen készülékek közvetlen elődei a tavaly megjelent, „K2” helyet „K” kiegészítő jelölést viselő projektorok, a mostani új típusok lényegében ezek finomításai. Pl. 3000 órára növelt lámpacsere ciklus, javított System Daylight View (3-as verzió), új Detail Clarity Processor stb.

 

Két db DZ21K2-es projektorral érdekes signage összeállítást láthattunk, amelyben az egymás fölé lógatott két vetítő egy kétszeres magasságú képet vetített egy hatalmas felületre, 2 x 20.000 lumen fényerővel.

 

d1_DZ21K2_DSC05674.jpg

Signage alkalmazás 2 db DZ21K2 projektorral. Az eredmény: dupla magasságú, 40.000 lumenes kép

 

8 db DZ21K2 projektorral hozták létre a Panasonic standjának talán leghatásosabb bemutatóját a TESLA elektromos szuperautónak és környezetének folyamatosan és dinamikusan változó vetített „festésével” (projection mapping), de erről később beszélünk részletesebben.

 

 

1-chipes DLP installációs projektorújdonságok


Az 1-chipes installációs DLP projektorok kategóriájában is új típusokat hozott ki a Panasonic. A három új projektor különlegessége az ebben a géposztályban példátlanul kis működési zaj: Standard módban 30 dB, Eco módban 28 dB. Néhány évvel ezelőtt örültünk, ha egy házimozi-projektornak ilyen kis zaja volt.

A család három tagból áll, a WUXGA felbontású PT-DZ780-as, a WXGA felbontású PT-DW750-es és az XGA felbontású PT-DX820-as típusokból. A fényerő a felsorolás szerinti sorrendben 7000, 7000, illetve 8200 lumen.

 

A megvilágító rendszer kétlámpás, a lámpa-élettartam 4000 óra (Eco módban 6000 óra). A szigetelt optikai blokk lehetővé tette a szűrőmentes kivitelt. Megemlíthetjük még a 24/7-es működtetés lehetőségét, a folyadékhűtés rendszerét, a 360 fokos vízszintes elforgathatóságot, a motoros objektívmozgatást függőlegesen és vízszintesen stb.

A rendszerintegrációs rugalmasságot a következőkkel jellemezhetjük: kompatibilitás az Art-Net DMX Lighting Conrol protokollal, 3G-SDI (csak a DZ780-as esetében), DVI-D, HDMI és DIGITAL LINK csatlakozók, Multi-Screen támogatás, geometriai korrekció görbült felületre vetítéskor, széles választék az opcionális objektívekből, beleértve az ET-DLE030-as ultra nagylátószögű objektívet stb.

 

e_DZ780_DSC05678.jpg

                    A PT-DZ780 1-chipes installációs DLP projektor zaja Standard módban 30 dB

 

A tökéletes edge blendinget jól szemléltette a standon az a szuperszéles kép, amelyet két DZ780-as projektorral állítottak elő, ultra short throw objektíveket használva. Ezt az összeállítást a Panasonic történetesen a múzeumoknak ajánlotta (end-to-end solutions, alcím: for Museums). Egyébként a Panasonic szlogenje ezen a kiállításon az END-TO-END SOLUTIONS volt, mindig a megfelelő felhasználási területtel kiegészítve.

 

f_PT-DZ780x2_DSC05499.jpg

Ultra short throw objektívekkel felszerelt 2 db DZ780-as edge blending technikával különlegesen széles képet vetít

 

Bővült a hordozható vetítők kínálata is

 

Végül – ami a projektorújdonságokat illeti – a hordozható prezentációs kategóriát kell megemlítenünk, hiszen itt is hozott a Panasonic egy négy LCD-s modellből álló új sorozatot. Valójában két új típusról beszélhetünk, mert két-két modell csak a vezeték nélküli funkció, illetve az USB(A) és USB(B) csatlakozók meglétében különbözik. Részletesebben: a PT-VW350-es párja a WiFi-képes PT-VW355N, mindkettő WXGA felbontású, 4000 lumenes, a PT-VX420-as párja pedig a PT-VX425N, a felbontásuk XGA, fényerejük 4500 lumen. Mind a négy projektor kontrasztaránya 10.000:1.

 

A teljesítményükhöz képest „pehelysúlyú” vetítők (3,3, ill. 3,4 kg) működési zaja Eco módban 29 dB, a lámpaélettartam 5000 (Eco módban 7000) óra. Az optikai zoom 1,6x-es, ami elég nagy a rugalmas elhelyezéshez. A VW350/355N modellek tudják a „kép a kép mellett” és a „kép a képben” funkciót, továbbá a Memory Viewer (USB drive olvasása) és az USB Display (pl. USB-n keresztül csatlakoztatott PC képének megjelenítése) funkciókat is. A HDMI csatlakozó természetes, a beépített 10 W hangszóró kisebb terekben elegendő hangteljesítményt nyújt.

 

A VX425N és VW355N típusok többféle vezeték nélküli kapcsolatra alkalmasak. Az Intel Pro WiDi protokoll támogatott (gyors, stabil és biztonságos vezeték nélküli átvitel kompatibilis PC-ről). A kompatibilis Androidos eszközök szélessávú Miracastot használhatnak. Ezen felül e projektorok kompatibilisek az ET-UW100 Easy Wireless Stick-kel a Plug-and-Project vezeték nélkül PC-csatlakoztatáshoz (a stick használata előtt firmware upgrade szükséges).      

 

g_PT-VW350_.jpg

                  A hordozható kategória egyik újdonsága a 4000 lumenes, 3,4 kg-os PT-VW355N

 

Projection mapping a Panasonic standon

 

A Panasonic standon a legnagyobb látványosság kétségtelenül a TESLA elektromos autó 3D mappingje volt. A projekt megvalósítására négy cég, a Panasonic Europe, a Tesla Motors, a Projection Studio és a d3 Technologies fogott össze. Az első kettő szerepe nyilvánvaló, a Projection Studio hozta létre az egyedi videotartalmat a Tesla elektromos szuperautó legújabb típusához, a bemutató megtervezését és kivitelezését, vezérlését pedig a d3 Technologies vállalta innovatív hardver- és szoftver-megoldásaival. A hátteret megjelenítő vászonra 16K-s képet vetítettek. Maga az autó 8 db Panasonic PT-DZ21K2 projektorral (amelyet fentebb közelebbről ismertettünk) volt megvetítve.

A tavalyi rendezvényen a Panasonic a projection mappinget „épületfestéssel” mutatta be – kicsiben. A mostani Tesla projekt a legnagyobb és leglátványosabb volt az egész kiállításon, legalábbis a digitális vetített objektumfestés „műfajában” én nem láttam mutatósabbat, pedig több kiállító is élt ezzel a lehetőséggel.

 

h_TESLA1_DSC05511.jpg

A Panasonic stand leghatásosabb attrakciója a TESLA elektromos szuperautó háromdimenziós „festése”  (projection mapping) 8 db PT-DZ21K2 projektorral

                                                                                     ***

Nem tértünk ki cikkünkben több más érdekességre, amelyet a Panasonic Visual System Solutions részlege, a PSCEU (Panasonic Systems Communications Company Europe) az ISE 2015-re. Pl. a távolról menedzselhető PTZ kamerák, a switcherek és képkeverők, a változatos 4K sikpaneles signage kijelzők vagy a Panasonic Early Warning rendszere is megérdemelné a részletes bemutatást. Ezekről az eszközökről és technológiákról azonban a Tisztelt Olvasó bőven talál olvasnivalót a business.panasonic.co.uk/visual system, a panasonic.net/business/ és a www.panasonic.com/business-solutions/ weboldalakon.

 

i_ISE-2015.jpg

 

Projektor.hu

‹‹‹ További Projektorújdonságok